www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @149
Počítadlo


Spam poison

Zhodli sme sa: Budúcnosť je v súdržnej EÚ

Spoločné vyhlásenie k EÚ a NATO

Strategickým záujmom Slovenska je členstvo v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii. Som veľmi rád a ďakujem premiérovi Robertovi Ficovi, že po mojej výzve veľmi rýchlo zorganizoval stretnutie najvyšších ústavných činiteľov.

Považujem za dôležité, aby sme ako najvyšší ústavní činitelia, aj spolu s predsedom parlamentu Andrejom Dankom, pri každej príležitosti, nielen pri stretnutiach so zahraničnými partnermi, ale hlavne, podčiarkujem, hlavne doma pred našimi občanmi potvrdzovali smerovanie našej krajiny, hodnoty a spojenectvá, ku ktorým sa Slovensko prihlásilo.

Podľa toho hovorím a konám, odkedy som sa stal prezidentom. Nie vždy je to jednoduché. Ale aj pri ťažkých témach ako záväzok vlády zvyšovať výdavky na obranu, alebo spoločný postoj Európskej únie k anexii Krymu som ako prezident nikdy neváhal verejne podporiť tieto rozhodnutia vlády, pretože boli a sú v súlade so záujmami našej krajiny.

Viackrát som vo svojich vystúpeniach varoval, že sa už nemôžeme spoliehať na širokú vnútropolitickú zhodu o základnom smerovaní Slovenska. Naopak, silnejú hlasy proti ďalšej integrácii.

Protizápadná, protieurópska politika sa stáva súčasťou volebných kampaní u nás doma, aj v okolitých krajinách. Nemôžeme sa automaticky spoliehať na podporu verejnej mienky. Musíme byť k ľuďom úprimní, obhajovať naše záväzky a pri našich rozhodnutiach sa uchádzať o podporu verejnosti.

Je našou povinnosťou vysvetľovať, že dokážeme byť sebavedomou, vplyvnou a prosperujúcou krajinou iba v rámci silnej a súdržnej EÚ. A že žiaden zásadný problém, napríklad bezpečnosť, migráciu, klimatické zmeny, nedokáže žiadna krajina riešiť sama.

Verím, že stretnutie, ako bolo to včerajšie, tomu môže pomôcť. Navrhol som, aby sme sa takto stretávali pred dôležitými summitmi EÚ a NATO. Nielen preto, aby sme sa informovali. Ale aby sme verejnosti ukázali, že hoci môžeme mať rôzne názory na domáce problémy, v otázkach strategického záujmu našej krajiny držíme spolu.

Čo sa týka našej obrany a bezpečnosti našich občanov. Ľudia sa potrebujú cítiť bezpečne, to je základná úloha štátu. Žijeme v komplikovanom prostredí: hrozby z juhu a východu, propaganda, hybridná vojna. Preto ma teší, že vláda nedávno schválila novú bezpečnostnú, obrannú a vojenskú stratégiu, a očakávam, že ju v tomto rozhodnutí čoskoro podporí aj parlament.

Transparentnú a efektívnu modernizáciu našej armády na západné štandardy, zlepšenie schopnosti Slovenska prispieť k spoločnej obrane v rámci NATO považujem za vážnu vec, ktorá si vyžaduje podporu všetkých troch najvyšších ústavných činiteľov. Preto som navrhol, aby sme jej význam zdôraznili v našom spoločnom vyhlásení a som rád, že predseda parlamentu Andrej Danko a premiér Robert Fico s tým súhlasili.

Zľava: Andrej Danko, Andrej Kiska a Robert Fico

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 2 000 × 1 212 bodov.

Vyhlásenie prezidenta, predsedu Národnej rady a predsedu vlády k EÚ a NATO

Prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady Andrej Danko a predseda vlády Robert Fico v pondelok na Bratislavskom hrade podpísali spoločné vyhlásenie k prioritám členstva Slovenskej republiky v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii:

„Jednoznačné pokračovanie v proeurópskej a proatlantickej orientácii je strategickým záujmom Slovenskej republiky.

Členstvo v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii:

– predstavuje základný rámec bezpečnosti, stability a prosperity našej krajiny;

– je v súlade s hodnotami demokracie, princípmi právneho štátu a základných ľudských práv a slobôd, ktoré sú základom nášho štátu;

– je vyjadrením civilizačnej príslušnosti Slovenskej republiky, posilňuje jej zahranično-politický vplyv a podporuje jej rozvoj.

V týchto zásadných otázkach sa však na Slovensku v posledných rokoch stratil široký politický konsenzus. Na politickej scéne sú otvorene prezentované názory proti hlbšej spolupráci Slovenska v EÚ, proti európskemu projektu ako takému, a názory spochybňujúce členstvo v Severoatlantickej aliancii a plnenie záväzkov voči našim spojencom.

Súčasná Európska únia čelí mnohým výzvam a je na dôležitej križovatke svojho vývoja. Zhoršenie bezpečnostného vývoja v Európe, rast extrémizmu a populizmu, migračná a finančná kríza, brexit a nárast nedôvery v európske inštitúcie vedú k rozmanitej diskusii o budúcnosti EÚ. Bratislavský summit zorganizovaný počas nášho úspešného predsedníctva v EÚ bol správnou odpoveďou na tieto výzvy a bratislavská cestovná mapa nasmerovala EÚ na pozitívnejšiu trajektóriu.

Európska únia je pre Slovensko a jeho občanov životným a hodnotovým priestorom, ktorý nemá alternatívu. Má jednoznačne pozitívny vplyv na ekonomický, sociálny aj politický rozvoj našej krajiny, a preto sa Slovensko vydalo cestou čo najhlbšej spolupráce v EÚ. Z pohľadu Slovenska uprednostňujeme spoločný postup všetkých členských krajín únie. Tento spôsob chceme presadzovať spoločne s našimi susedmi, predovšetkým vo Vyšehradskej štvorke a s našimi ďalšími strategickými partnermi. Zároveň však sme pripravení, v prípade ak bude skupina krajín postupovať v určitých oblastiach rýchlejšie, byť súčasťou takéhoto procesu.

Bezpečnostné prostredie, v ktorom Slovenská republika napĺňa svoje záujmy sa významne zhoršilo. Pre bezpečnosť našej krajiny má zásadný význam posilňovanie stability euroatlantického priestoru, posilňovania solidarity a súdržnosti Európskej únie a NATO. Kľúčové úlohy pri zvyšovaní bezpečnosti a obranyschopnosti Slovenskej republiky a zachovaní dôveryhodnosti našej krajiny voči spojencom spočívajú v postupnom náraste obranných výdavkov, v transparentnej a efektívnej modernizácii ozbrojených síl a zvyšovaní odolnosti štátu voči hybridným hrozbám.

Na základe vyššie uvedeného traja, najvyšší ústavní činitelia, prezident SR, predseda Národnej rady SR a predseda vlády SR, vyhlasujeme, že budeme spoločne

– dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenskej republiky a spoločne prijatých rozhodnutí v rámci Európskej únie a NATO. A to navonok v zahraničí, aj dovnútra voči občanom Slovenska;

– podporovať budúcnosť Slovenska v jadre európskej integrácie. Naše kroky a konanie budú v prvom rade vedené v záujme našich občanov, aby naďalej plne využívali výhody členstva v EÚ, ako aj v záujme Únie ako celku;

– podporovať kontinuálne prehlbovanie eurozóny a vytváranie nástrojov, ktoré posilnia jej stabilitu a odolnosť voči prípadným ďalším krízam;

– zasadzovať sa za princípy rovnakého zaobchádzania na vnútornom trhu a nediskriminácie občanov a spotrebiteľov vo všetkých častiach Únie (napr. dvojaká kvalita potravín);

– podporovať silný a ‚múdry‘ rozpočet EÚ, ktorý umožní financovať tradičné politiky únie a zároveň bude schopný reagovať na nové výzvy;

– presadzovať kroky, ktoré posilnia bezpečnosť našich občanov a obranyschopnosť Slovenska;

– najmä napĺňanie aktualizovanej Bezpečnostnej stratégie, Obrannej stratégie a Vojenskej stratégie SR;

– podporovať plnenie spojeneckých záväzkov, ktorých súčasťou je dosiahnutie obranných výdavkov Slovenskej republiky na úrovni 1,6 percenta HDP do roku 2020 a modernizácia ozbrojených síl v súlade so západnými štandardmi Severoatlantickej aliancie.

V Bratislave 23. októbra 2017

Andrej Kiska, prezident SR
Andrej Danko, predseda NR SR
Robert Fico, predseda vlády SR“

Foto:

Zľava: Andrej Danko, Andrej Kiska a Robert FicoZľava: Andrej Danko, Andrej Kiska a Robert FicoZľava: Andrej Danko, Andrej Kiska a Robert Fico

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

KP SRKancelária prezidenta Slovenskej republiky
Hodžovo nám. 1
P. O. Box 128
810 00 Bratislava 1
Čerpané z: www.prezident.sk

KP SR, 25. 10. 2017 | Prečítané: 386 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (10 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 18
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore