www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @128
Počítadlo


Spam poison

Zemedrap v Mexiku

V Mexiku plánujú postaviť „zemedrap“ – mrakodrap zabudovaný do hlbín Zeme

Výraz „zemedrap“ (anglicky Earthscraper) zaviedli architekti z projektantskej spoločnosti Bunker Arquitectura, ktorú v roku 2005 založil Esteban Suárez (narodený v roku 1978) so svojim bratom Sebastiánom Suárezom (1981).

Zemedrap

Podľa názoru mexických architektov sa môže historické námestie v hlavnom meste Mexika, v Mexiku (špan. Ciudad de México) rozvíjať už len jedným smerom, a to do hĺbky.

Spoločnosť Bunker Arquitectura (používajú aj zápis BNKR Arquitectura) vypracovala projekt prvého vyše 65-poschodového „zemedrapu“.

Prvých desať podlaží je určených pre Predkolumbijské múzeum. V ďalších desiatich budú obchodné plochy, a nasleduje desať podlaží pre obytné priestory. Nakoniec zvyšných 35 podlaží v podzemí je vyčlenených pre kancelárie.

Zemedrap

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí vo vyššom rozlíšení o veľkosti 1 500 × 1 330 bodov.

Tento prevrátený mrakodrap má byť umiestnený 300 metrov hlboko pod zemou na hlavnom námestí historického centra hlavného mesta Mexika, známom ako „El Zócalo“, o veľkosti 57 600 m2 (240 m × 240 m), ktoré patrí medzi najväčšie na svete. Po stranách námestia sa nachádza monumentálna baroková katedrála, najväčšia na americkom kontinente, Národný palác (sídlo prezidenta republiky) a vládne budovy. Na žrdi, umiestnenej v strede námestia, visí obrovská mexická vlajka, ktorú slávnostne každý deň vztyčujú a zvesujú. Práve toto námestie sa ukázalo ako ideálne miesto pre postavenie zemedrapu (prevráteného mrakodrapu).

El Zócalo

Architekti odhadujú, že zemedrap bude mať vo svojom podzemnom komplexe celkovú využiteľnú plochu vyše 775 000 m2.

Podzemný komplex by mohol byť praktickým riešením naliehavého stavebného problému, ktorému čelí hlavné mesto Mexiko, a to nedostatku kancelárskych, obchodných a bytových priestorov. Miestne stavebné úrady totiž nepovoľujú búranie staršej zástavby (historické dôvody), a navyše budovy v centre mesta sa smú budovať maximálne do výšky ôsmich poschodí.

Pri prvotnom plánovaní vychádzali architekti zo skutočnosti, že v centre Mexika je niekoľko navrstvených historických stavieb. Údajne prvú vrstvu vytvorili Aztékovia, keď v údolí postavili pyramídy pri jazere Texcoco. Po objavení Ameriky aztécku krajinu dobyli španielski conquistadori a vytvorili druhú vrstvu, neskôr kresťania stavali svoje kostoly na zvyškoch po pyramídach.

Po čase boli koloniálne budovy zbúrané a namiesto nich tam postavili moderné budovy. Tak by sa zemedrap v tvare dutej obrátenej pyramídy symbolicky „zavŕtal“ do histórie Mexika, plne v súlade s epochou, keďže sa plánuje určité priestory v zemedrape využiť na múzejné účely a kultúrne vyžitie.

Projekt Earthscraper sa v roku 2010 umiestnil medzi finalistami súťaže Skyscraper Competition, ktorú každoročne vyhlasuje magazín eVolo.

V súčasnosti projektanti ešte riešia technické detaily ako je celodenná dodávka prúdu pomocou obnoviteľných zdrojov energie alebo vyriešenie prívodu prirodzeného svetla do spodných častí budovy pomocou systému optických vlákien. Takže prvotná myšlienka je na svete, už ju stačí len zrealizovať. Za predpokladu, že bude o takúto stavbu záujem, a financie na jej výstavbu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Simon Dale a jeho prírodný dom na lúke (19.11.2011)

Ján Parada, 05. 11. 2011 | Prečítané: 3056 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore