www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @282
Počítadlo


Spam poison

Zem – vznik planéty

Od National Geographic

Na YouTube je film, v českom jazyku, od National Geographic o vzniku našej planéty, ako aj o postupnom vývoji Zeme, a o evolúcii živých organizmov.

Vyberáme zaujímavé myšlienky z filmu:

00:14

Zem, pokiaľ vieme, je jediné miesto vo vesmíre, kde existuje život. Prečo? Čím je naša planéta tak výnimočná? Odpovede sa ukrývajú v ďalekej minulosti Zeme. Aby sme ich našli, musíme sa vrátiť v čase k prvým ľuďom, ktorí kráčali po zemskom povrchu, zviesť sa na kontinentoch po kolíznej dráhe, postaviť sa zabijackým dinosaurom, ponoriť sa do oceánov plných podivuhodných životných foriem, pocítiť treskúci mráz globálnych ľadových dôb, a zažiť besnenie dopadov vesmírnych telies. Musíme putovať časom až do doby zrodenia samotnej Zeme. Až potom môžeme poskladať všetky zlomky neuveriteľnej histórie našej planéty, a zistiť, ako je možné, že toto všetko, my všetci, vôbec existujeme.

0:40:03

Je to podivný stavovec, ktorý dostal meno Tiktaalik. Vďaka krku sa dokážu zodvihnúť. Pohybuje sa na plutvách ako po nohách. A vylieza z vody na súš, kde zatiaľ bujnie vegetácia. Tieto tvory, ktoré zaraďujeme medzi štvornožce, sa v priemere 15 miliónov rokov ďalej rozvíjajú. Silnejú im končatiny, a viac a viac času trávia mimo vodu. Až do doby pred tristošesťdesiatimi miliónmi rokov, keď osídlia súš. Práve z tohto živočícha sa vyvinú všetky suchozemské stavovce: dinosaury, vtáci, cicavce, a nakoniec i vy a ja.

1:32:08

Od oblohy nad hlavou, po vodu, nevyhnutnú súčasť života, zem pod našimi nohami, a konečne život, veľkolepý výsledok sledu katastrof a zhôd okolností. Každý triumf, i každá pohroma boli krokom na cestičke, ktorá vedia až sem, ku každému z nás v dnešnej dobe. Tým však príbeh Zeme nekončí. Mnohé sa odohralo, a mnohé sa ešte len stane. Zem bude existovať ešte najmenej ďalších 4,5 miliardy rokov.

Ukážky z filmu:

Tiktaalik

Ľudoop

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

redakcia
Portálu mladých humanistov
Čerpané z:
vlastný zdroj

redakcia, 07. 04. 2013 | Prečítané: 1922 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
03-12-19 * 17:00
 Re: Ťažko
27-11-19 * 19:58
 Re: Je to tak
23-11-19 * 09:44
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore