www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @722
Počítadlo


Spam poison

Zažite japonskú kultúru na vlastnej koži

Nippon víkend už po deviatykrát v Košiciach

Meče Katana, obliekanie Kimona, lahodný čaj i whisky, bonsaje, kaligrafiu, stolovú hru Go, bojové umenia, či roboty, anime a manga. To všetko, ale aj omnoho viac, ponúka deviaty ročník festivalu japonskej kultúry Nippon víkend. V Kultúrno-spoločenskom centre na Jedlíkovej 7 v Košiciach sa už tento víkend 12. a 13. marca stretnú fanúšikovia japonských umení. Pre verejnosť ponúkajú možnosť nahliadnuť pod povrch jednej bezpochyby najkrajších kultúr sveta.

Zo stretnutia nadšencov festival

„Na začiatku sme sa zišli ako skupina ľudí, ktorých fascinovala japonská kultúra s tým, že si vzájomne cez víkend ukážeme, čo nás na nej najviac zaujíma a čomu sa venujeme,“ začal rozprávanie o vzniku festivalu Nippon víkend jeho organizátor Blažej Gál zo spoločnosti priateľov japonskej kultúry Cassovia Samurai.

„Neskôr sme si uvedomili, že prečo by sme si informácie šírili len medzi sebou, nech príde každý, koho to zaujíma. A tak sa rokmi toto pôvodne komunitné podujatie rozrástlo do takých rozmerov, že má charakter festivalu s hojnou účasťou verejnosti.“

Tohtoročný Nippon víkend prináša oproti predchádzajúcim ročníkom jednu podstatnú novinku. V minulých rokoch sa sobotňajší program na druhý deň opakoval. Organizátorom sa ho však podarilo rozšíriť natoľko, že sa neopakuje.

Podujatie pre laikov i odborníkov

Brány festivalu sa v sobotu otvoria už o pol deviatej. Jednotlivé prezentácie sú rozdelené do viacerých miestností tak, aby sa svojim programom vzájomne nevyrušovali. Návštevníci už od rána môžu získať duchovnú rovnováhu a pokoj pri zenovej meditácii, naučiť sa základy stolovej hry Go, či na workshopoch sa zaučiť do tajov kaligrafie.

Na svoje si prídu aj dámy. Počas celého podujatia si budú môcť vyskúšať alebo aj kúpiť tradičné kimono, či nechať si na hlavách vyčarovať účesy, ktoré nosili Geiše.

Keďže je Japonsko svetovým lídrom v oblasti robotiky, nebude chýbať ani prednáška na túto tému. Pánov zaiste zaujmú aj praktické ukážky a prezentácie tradičných bojových umení ako Iaido, Jodo, Ju-Jitsu, Kjudo, Kendo a mnoho ďalších. Lákadlom bude určite aj možnosť pokochať sa umením zbrojárskych majstrov a výstava spojená s prednáškou o najsofistikovanejšej chladnej zbrani – japonskom meči Katana. Zaujímavé bude aj spojenie súčasného Airsoftu s princípmi a filozofiou Samurajov. Chýbať nebude ani japonská whisky.

Obdivovatelia japonského umenia takisto neostanú bokom. Pripravené sú pre nich výstavy obrazov maľovaných na hodváb a umelecká keramika. Pozrieť si môžu tradičný čajový rituál. Rozsiahla výstava s workshopmi im pomôžu zahĺbiť sa do spôsobov tvarovania bonsajov. Vypočuť si môžu koncert japonskej flauty i pokochať sa tradičnými tancami. Brány Nippon víkendu sa zatvoria v nedeľu o 14. hodine.

Ak vás táto pestrá ponuka zaujala, príďte si rozšíriť svoje vedomosti o japonskej kultúre. Pre dospelých je vstupné 2 €, pre študentov 1 €, deti do 6 rokov, ZŤP a dôchodcovia majú vstup zadarmo. Viac informácií o podujatí nájdete na webovej stránke www.nipponvikend.sk.

Organizátori: Občianske združenie Annai (združenie spájajúce ľudí z Ázie, šikovných umelcov, výnimočných majstrov a rôznych ďalších ľudí, ktorí sa zaujímajú o ázijskú kultúru) a Cassovia Samurai (spoločnosť priateľov japonských umení snažiaca sa vytvoriť kultúrno-spoločenský most medzi Slovenskom a Japonskom).

Foto:

Z festivalu japonskej kultúry Nippon víkendZ festivalu japonskej kultúry Nippon víkendZ festivalu japonskej kultúry Nippon víkendZ festivalu japonskej kultúry Nippon víkend
Z festivalu japonskej kultúry Nippon víkend

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

AnnaiObčianske združenie Annai
– združenie spájajúce ľudí z Ázie, šikovných umelcov, výnimočných majstrov a rôznych ďalších ľudí, ktorí sa zaujímajú o ázijskú kultúru
– združenie vzniklo za účelom šírenia ázijskej kultúry v Košiciach a prehĺbenia rokmi budovaných vzťahov
Čerpané z: Annai

Annai, 09. 03. 2016 | Prečítané: 604 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (2 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 40
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore