www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @606
Počítadlo


Spam poison

Závery z konferencie Trh práce v programoch politických strán vo voľbách do EP 2014

Spoločné závery konferencie

Konferencia Trh práce v programoch politických stránV súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu zorganizoval Inštitút zamestnanosti konferenciu s názvom Trh práce v programoch politických strán vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014. Cieľom konferencie bolo upozorniť na vážnosť situácie na trhu práce a poskytnúť kandidujúcim stranám vo voľbách do EP priestor priblížiť verejnosti svoj volebný program v oblasti znižovania najmä dlhodobej nezamestnanosti v slovenskom i európskom kontexte.

Konferencie sa zúčastnili zástupcovia jedenástich strán: Martin Barto (NOVA), Andrej Klapica (KDH), Maroš Šefčovič (Smer, v diskusii vystupoval Vladimír Maňka), Bibiana Trubačová (7 statočných), Miriam Sláviková (EDS), Vladimír Zeman (SDS), Jozef Viskupič (OĽaNO), Ján Oravec (SaS), Marián Vitkovič (KSS), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) a Iván Farkas (SMK).

Konferencie pri príležitosti konania sa volieb organizuje Inštitút zamestnanosti pravidelne. Zatiaľ poslednou bola konferencia s názvom Dlhodobá nezamestnanosť v rukách VÚC (október 2013); mimoriadne úspešná bola konferencia pred parlamentnými voľbami v roku 2010, ktorá vyvolala masívnu spoločenskú diskusiu a intenzívne ohlasy. Tohtoročná konferencia týkajúca sa volieb do Európskeho parlamentu bude už druhou svojho charakteru.

Spoločné závery konferencie

Zástupcovia jednotlivých strán sa zhodli na potrebe:

  • zaviesť a najmä sfunkčniť sociálne aspekty verejného obstarávania, aby sa stali štandardom a nie výnimkou,
  • podporiť domácich poľnohospodárov a opraviť dotačnú politiku do agrosektora, aby tvorili pracovné miesta,
  • zlepšiť podnikateľské prostredie najmä v oblastí malého a stredného podnikania.

Výrazne rezonovala téma potreby efektívnejšieho využívania európskych zdrojov, znížení administratívnej náročnosti žiadania o európske zdroje a znížení administratívnej náročnosti zamestnávania.

V programoch strán sa viackrát objavila potreba lepšieho zosúladenia pracovného života s rodinným, podpora mobility pracovných síl, potreba intenzívnejšieho využívania pružných foriem práce (napr. čiastočných úväzkov) či podpora rastu vzdelania a kvalifikácie. Niekoľkokrát odznela aj požiadavka vypracovávať dopadové štúdie na zamestnanosť v rámci plánovaných legislatívnych zmien.

Jednotlivé politické strany a hnutia sa popri spoločných témach venovali aj:

Martin Barto (NOVA) – podporuje myšlienku zavedenia inkluzívneho trhu ako nástroja zameraného na znižovanie dlhodobej nezamestnanosti a apeluje na potrebu sledovať reálne efekty realizovaných projektov.

Andrej Klapica (KDH) – navrhuje podporu rodinných firiem ako symbolu poctivosti, férovosti a flexibility a zdroja trvalo udržateľných pracovných miest.

Maroš Šefčovič (Smer) – za dôležité považuje doriešenie problematiky minimálnych miezd, ktoré sú garanciou rovnakých mzdových podmienok na území určitého štátu pre domácich aj cudzincov.

Bibiana Trubačová (7 statočných) – podporuje prevenciu pred možnými budúcimi problémami, ktoré môžu prameniť z rodinného prostredia (napr. matky samoživiteľky, deti bez rodiny, deti z detských domovov…)

Miriam Sláviková (EDS) – úlohu Európskeho parlamentu v oblasti znižovania dlhodobej nezamestnanosti vidí predovšetkým v lepšej priamej informovanosti občanov Európskej únie o pracovných možnostiach.

Vladimír Zeman (SDS) – navrhuje zjednotiť pravidlá poskytovania stimulov pre domáce a zahraničné subjekty a zlepšiť reálnu vymožiteľnosť pohľadávok voči subjektom zanedbávajúcim vyplácanie daní, miezd a odvodov.

Jozef Viskupič (OľaNO) – navrhuje zrovnoprávnenie podmienok podnikania a podpory domácich a zahraničných subjektov v rámci agrosektora a v súvislosti s realizovanými opatreniami požaduje nielen kontrolu výstupov, ale aj dopadov.

Ján Oravec (SaS) – za dôležité považuje preorientovať politiku trhu práce na politiku výhodnú pre zamestnávateľov (nie pre zamestnancov), čím sa trh práce stane dostupný aj v súčasnosti nezamestnaným osobám.

Marián Vitkovič (KSS) – je skeptický voči realizácii aktivít prostredníctvom verejného obstarávania, príslušné aktivity má podľa neho vykonávať štát.

Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) – za problematický považuje predovšetkým nefunkčný spoločný trh služieb; navrhuje zostaviť rozpočet EÚ orientovaný na budúcnosť, t. j. predovšetkým na investície a vzdelanie.

Iván Farkas (SMK) – riešenie dlhodobej nezamestnanosti vidí v pracovne náročnom poľnohospodárstve a intenzívnejšom využívaní integrovaných regionálnych investícií.

Konferenciu sme realizovali v rámci projektu Verejné politiky zamestnanosti. Projekt je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Inštitút zamestnanosti
– je občianske združenie, mimovládna nezisková organizácia, ktorej náplňou je výskum problémov zamestnanosti
– zbiera informácie o trhu práce s cieľom byť platformou pre ich výmenu
Čerpané z: www.iz.sk

IZ, 30. 04. 2014 | Prečítané: 1133 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (13 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (3 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 31
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore