www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @764
Počítadlo


Spam poison

Zákon číslo 447/2015 je zlý

V súčasnom znení poškodzuje občanov

Za týmto tvrdením si iniciatíva Bývanie pre mladých stojí napriek tomu, že niektorí poslanci 20. 10. 2016 v rozprave v NR SR tvrdili, že zákon je dobrý. Ale len preto, že ho samosprávy nemusia prijať. Pýtame sa: Načo sa potom taký zákon vydáva, keď jeho jediné pozitívum je neprijať VZN v rámci obcí?

Ako iniciatíva Bývanie pre mladých sme hovorili o chabej dostupnosti priameho bývania v krajských mestách pre mladých. Počas výskumu, prečo to tak je, sme narazili na akútny problém, ktorý sme nemohli nechať len tak ležať ľadom. Ide o zákon číslo 447/2015 Z. z. o poplatku za miestny rozvoj. Pôvodne mal byť namierený proti developerom, no v súčasnom znení poškodzuje občanov a nebezpečne ohrozuje investície na Slovensku. Aj keď sme upozornili na to, že tu vo veľkom chýbajú nájomné byty pre začínajúce rodiny, študentov a celkovo mladých, uvedomujeme si, že poplatok za rozvoj zasahuje všetky vrstvy obyvateľstva. Okrem toho, že zákon obsahuje mnoho chýb, nový prílev peňazí pre obce je riešený zdanením svojich občanov. Poplatok môže obec vyrúbiť stavebníkovi od platného stavebného povolenia, pričom stavba sa ani nemusí realizovať. Obec peniaze minie a kto ich potom vráti stavebníkovi? Oveľa lepšie by bolo vyrubenie poplatku až po kolaudácii budovy.

„Investičný dopad po zavedení zákona bude katastrofálny. Investori pôjdu do obce, ktorá všeobecne záväzné uznesenie neprijme, v horšom prípade sa presunie do iných krajín V4. Reálne to dopadne tak, že nebude žiadny rozvoj, žiadna zamestnanosť a už vôbec nie peniaze pre obec,“ povedal Denis Cáder.

„Vo väčších mestách ako je napríklad Bratislava je problematické využitie daného poplatku. Môže sa stať, že magistrát Bratislavy vyrúbený poplatok stavebníkovi za stavbu napr. v petržalských Slnečniciach prerozdelí do Vrakune, takže tieto peniaze sa použijú na stavbu školy vo Vrakuni (prípadne naopak), nakoľko NIKDE nie je zaručené, že vybraté peniaze sa vrazia do lokality danej stavby – teda do rozvoja infraštruktúry problematickej budovy,“ povedal Adam Sarlós.

Navyše tento poplatok v konečnom dôsledku developer aj tak premietne do ceny bytu, a teda ho zaplatí bežný občan, čím sa mu môže predražiť cena bytov rádovo o niekoľko tisíc eur. Nehovoriac o tom, že sa poplatok môže vyrubiť aj za zateplenie bytovky, čo samozrejme žiadnu infraštruktúru nezaťaží.

Z toho dôvodu sme sa začali stretávať s politikmi. Týmto chceme poďakovať za konštruktívne debaty a snahu túto problematiku riešiť, nie len čo sa týka poplatku, ale aj celkovú problematiku bývania. Od septembra sme sa stretli s poslancami NR SR: Miroslavom Beblavým, Gáborom Grendelom, Katarínou Cséfalvayovou, Miroslavom Ivanom, Jurajom Blanárom, Marošom Kondrótom, Igorom Janckulíkom; mestskými poslancami mesta Bratislava, župnými poslancami BSK a starostami mestských častí: Ivetou Plšekovou, Petrom Šramkom, Annou Zemanovou, Janom Buocikom, Soňou Svoreňovou, Katarínou Augustiničovou, Milanom Jamborom. Stretli sme sa aj s ďalšími politikmi, s ktorými sme riešili otázku nájomných bytov vo veľkých mestách, menovite starostom Dušanom Pekárom, starostom Petrom Šramkom, predsedom BSK Pavlom Frešom či ex-primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.

Naša práca priniesla prvé plody, nakoľko vo štvrtok 20. 10. 2016 prebehla v NR SR búrlivá diskusia práve ohľadom poplatku za miestny rozvoj. Týmto ďakujeme všetkým poslancom, ktorí sa do nej zapojili a pracujú na zmene. I keď treba podotknúť, že výroky typu „zákon je dobrý“ explicitne nemôžeme akceptovať. Zákon bude predražovať občanom byty, predraží a priam až ohrozí investície v obciach, poškodí priemysel a poľnohospodárstvo, zníži už aj tak nízku mobilitu pracovnej sily, a preto je veľmi zlý. V súčasnej podobe nikomu neprospeje. Treba ho zrušiť a urobiť na novo cez rezort a riadne pripomienkovacie konanie tak, ako by sa to malo robiť.

Okrem nás poplatok za miestny rozvoj kritizujú aj renomovaní odborníci ako je Inštitút urbánneho rozvoja, Národná asociácia realitných kancelárií, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, Zväz automobilového priemyslu a mnohí ďalší cez malých či veľkých podnikateľov, zahraničných a domácich investorov či poľnohospodárov (poplatok sa týka aj skleníkov!).

Rozhodne nebudeme poľavovať. Aj naďalej sa budeme stretávať s politikmi, odborníkmi, prípadne aj investormi a hľadáme efektívne riešenia problematiky bývania. Mrzí nás však, že niektorí politici nám ani len neodpísali. Dúfame, že to bolo pre vysoké pracovné nasadenie v iných témach. Veríme, že im na téme „bývanie pre mladých“ záleží a v budúcnosti sa nebudeme musieť obávať chybných a problematických zákonov ako je zákon o poplatku za miestny rozvoj.

Adam Sarlós a Denis Cáder

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Bývanie pre mladýchIniciatíva „Bývanie pre mladých“
Nové a dostupné bývanie si študenti, ale aj celkovo mladí ľudia hľadajú ťažko.
Kto pomôže mladým ľuďom s prvým bývaním?
Možnosti bývania pre mladých sú veľmi obmedzené. Ceny bytov rastú, väčšie mestá nestavajú žiadne nájomné byty a teraz chcú ešte zaviesť tzv. poplatok za rozvoj, ktorý byty ešte zdraží. Úroky sú teraz nízke, ale to nebude navždy. Mestá by si teraz vedeli zobrať lacné úvery nadlho a postaviť byty, keby chceli, ale nechcú… Budeme bývať v prívesoch ako v Amerike? Alebo brať si hypotéky na 100 rokov ako v Japonsku? Nikde vo svete to nefunguje tak ako na Slovensku… pozrime sa napríklad na neďalekú Viedeň, kde sú desaťtisíce nájomných bytov.
Čerpané z: www.facebook.com/byvaniepremladych

Súvisiace články:
Iniciatíva „Bývanie pre mladých“ (10.08.2016)

Bývanie pre mladých, 21. 10. 2016 | Prečítané: 429 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore