www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @618
Počítadlo


Spam poison

Zahlasujte v jubilejnom 15. ročníku ankety Strom roka

Do konca septembra 2017 môžu záujemcovia poslať hlas jednému z dvanástich stromov – finalistov ankety Strom roka a podporiť tak jeho ošetrenie

Strom roka 2017Cieľom ankety, ktorej 15. ročník organizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už šiesty rok spevák Peter Lipa.

„Anketa Strom roka pre nás už symbolizuje tradíciu, ktorá prispieva k udržateľnosti nášho prírodného bohatstva. Teší nás záujem ľudí o vzácne stromy, ktorý prejavujú zapojením sa do ankety. Prehlbovanie vzťahu ľudí k ochrane životného prostredia a výchova k zodpovednosti za prostredie, v ktorom žijeme, sú témy, ktorým je potrebné sa dlhodobo venovať,“ uviedla Danica Lacová, správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Svoj obľúbený strom do ankety mohli prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Komisia vybrala začiatkom júna zo 42 prihlásených stromov 12 finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 6. júla 2017 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2017. Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2017.

Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko, finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur a postúpi do súťaže Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

„V poradí už tretí rok bude prebiehať aj súťaž medzi školami v zbere hlasov. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur,“ dopĺňa Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

12 finalistov ankety Strom roka 2017


1. Gaštan jedlý Hradište, okres Poltár 350 rokov
2. Platan východný Jelka, okres Galanta 350 rokov
3. Jelša lepkavá Uňatín, okres Krupina 50 rokov
4. Dub letný Želiezovce, okres Levice 350 rokov
5. Platan západný Sereď, okres Galanta 210 rokov
6. Lipa veľkolistá Jabloňovce, okres Levice 235 rokov
7. Borovica lesná Hlohovec, okres Hlohovec 120 rokov
8. Jabloň domáca Bošáca, okres Nové Mesto nad Váhom 120 rokov
9. Dub letný Kráľovce-Krnišov, okres Krupina 490 rokov
10. Topoľ osikový – Osika Sedliská, okres Vranov nad Topľou 240 rokov
11. Jabloň domáca Babinec, okres Rimavská Sobota 120 rokov
12. Dub cerový Pozba, okres Nové Zámky 450 rokov

Príbehy nominovaných stromov 2017

Strom č. 1 – Gaštan jedlý (Castanea sativa)

Hradište, okr. Poltár
lokalita: Hradište – miestny cintorín
vek: 350 rokov, obvod: 667 cm, výška: 30 m

Gaštan jedlý (Hradište)

Poltársky gaštan je pravdepodobne najstarší a najväčší gaštan na území Slovenska. Sadili ho Turci alebo ich rovesníci z Fiľakovského sandžaku. Gaštan nerastie sám, spolu s ďalším gaštanom ide o posledné 2 historické zdravé mohykány v dedine a okolí. Strom je tak mohutný, že starý otec súčasného majiteľa sa pri orezávaní stromu alebo v čase zebru gaštanov k nemu kvôli bezpečnosti priväzoval.

Strom č. 2 – Platan východný (Platanus orientalis)

Jelka, okr. Galanta
lokalita: obec Jelka – na pozemku na konci dediny smer Veľké Úľany
vek: 350 rokov, obvod: 900 cm, výška: 35 m

Platan východný (Jelka)

Povesť rozpráva o tom, že na kraji lesa v obci Jelka bol kedysi hrad Ilka. Mladý stromček údajne daroval pánovi hradu Ilka kráľ Belo IV., lebo mu zachránil život pred Tatármi. Podľa rozprávania našich predkov vraj v tieni stromu po dlhej ceste oddychoval aj kráľ Matej Hunyadi. Ešte v nedávnej minulosti sa pod stromom hrali deti, obdivovali jeho košatú korunu a rozlezené mohutné korene. Na to, aby ho objali, bolo treba desať ľudí. Traduje sa, že pod jelčianskym platanom zasadal počas rákocziovských bojov aj vojvodca Bercsényi so svojimi veliteľmi.

Strom č. 3 – Jelša lepkavá (Alnus glutinosa L.)

Uňatín, okr. Krupina
lokalita: v brehovom poraste vodného toku Krupinica
vek: 50 rokov, obvod: 580 cm, výška: 15 m

Jelša lepkavá (Uňatín)

Jelša lepkavá, ktorej korene pripomínajú bludiská mangrovových porastov, typický viackmeň s dutinou uprostred evokuje ľudové príbehy a povesti o zbojníckych pokladoch, úkrytoch i zvieracích obyvateľoch. Zelená koruna tieniaca rieku v letnej páľave láka do svojho objatia ako útulná zelená jaskyňa. Na Slovensku ubúdajú neregulované vodné toky a nájsť, vidieť a zažiť takéto miesta je výnimočné, rovnako ako sú jedinečné staré krásne dreviny, ktoré krajinársky dotvárajú špecifický pobrežný ekosystém na hranici vody a súše.

Strom č. 4 – Dub letný (Quercus robur L.)

Želiezovce, okr. Levice
lokalita: Mestský park v Želiezovciach
vek: 350 rokov, obvod: 570 cm, výška: 20 m

Dub letný (Želiezovce)

O rozkvet parku v Želiezovciach sa postarala rodina Esterháziovcov, jeden z najvýznamnejších rodov Rakúsko-Uhorska, ktorá si v Želiezovciach postavila kaštieľ a v jeho okolí založila v roku 1785 rozsiahly anglický park. Tri vzácne duby v parku vysadil Johann Karl Esterházy pri príležitosti narodenia svojich detí Márie, Karolíny a Alberta. Pod týmto stromom rodina Esterháziovcov trávila voľný čas a mnohé rodinné fotografie sú práve spod tohto duba. Častými hosťami tu bývali aj Franz Sacher, autor legendárneho viedenského dezertu, či skladateľ Franz Schubert, ktorý bol učiteľom hudby dcér Jána Esterházyho.

Strom č. 5 – Platan západný (Platanus occidentalis L.)

Sereď, okr. Galanta
lokalita: Zámocký park v Seredi
vek: 210 rokov, obvod: 460 cm, výška: 30 m

Platan západný (Sereď)

Nominovaný platan nachádzajúci sa v Zámockom parku v Seredi od nepamäti fascinuje všetkých návštevníkov parku a kaštieľa v Seredi. Tento strom uchváti každého svojou krásou, výškou, vekom či vznešenosťou a pohľad naň rozhodne stojí za to. Platan bol vysadený počas panstva významného rodu Esterháziovcov, kedy na svojom barokovom sídle upravovali aj nádvorie a priekopy na anglický typ parku.

Strom č. 6 – Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos Scop.)

Jabloňovce, okr. Levice
lokalita: nádvorie evanjelického kostola v časti Horné Jabloňovce
vek: 235 rokov, obvod: 515 cm, výška: 25 m

Lipa veľkolistá (Jabloňovce)

Lipa z Jabloňoviec je živý svedok histórie, ktorá nám pripomína a učí nás, odkiaľ prichádzame, kto sme a kam kráčame… Lipu pri príležitosti vydania Tolerančného patentu cisárom Jozefom II. zasadili v roku 1782 evanjelickí cirkevníci ako prejav radosti z náboženskej slobody. Ak chce niekto z ľudí túto lipu objať, sám si neporadí, potrebuje na to pomoc viacerých. Človek je vyzvaný podať ruku inému človeku a vytvoriť reťaz. Strom si osudy celých generácií ľudí ticho vkladá do svojich letokruhov a kdesi tam sme aj my. Aj to je posolstvo stromu so srdcovitými listami…

Strom č. 7 – Borovica lesná (Pinus sylvestris)

Hlohovec, okr. Hlohovec
lokalita: Zámocký park pri kaštieli v Hlohovci
vek: 120 rokov, obvod: 330 cm, výška: 22 m

Borovica lesná (Hlohovec)

V Zámockom parku, ktorý je zapísaný ako Národná kultúrna pamiatka, sa nachádza najväčší platanový háj v strednej Európe a je pravdepodobné, že je vôbec najväčší v Európe. Borovica lesná je jedným z mála zachovaných ihličnanov a najstarším ihličnanov v parku. Podľa záznamov, ale aj podľa miestnych pamätníkov, bola väčšina ihličnanov vyrúbaná počas druhej svetovej vojny, kedy bolo ich drevo použité na stavbu provizórneho mosta cez rieku Váh. Vzhľadom na históriu a výrub 1 557 stromov na výstavbu mostu ju môžeme označiť za „strom, ktorý prežil“.

Strom č. 8 – Jabloň domáca, odroda Citrónové zimné Zabudišovské (Malus domestica, Borkh.)

Bošáca, okr. Nové Mesto nad Váhom
lokalita: katastrálne územie Obce Bošáca, miestna časť obce Zabudišová
vek: 120 rokov, obvod: 251 cm, výška: 13 m

Jabloň domáca (Bošáca)

Prastará jabloň je pamiatkou na potulných sadárov (odborníkov na pestovanie ovocných stromov a krov), ktorí už nie sú medzi nami, no ich stromy rastú a dokonca plodia aj po viac ako sto rokoch. Jabloň sa nachádza na kraji cesty a tak okoloidúcich potešuje jarným kvetom, letným tieňom a jablkami, ktoré v pivnici vydržia až do ďalšieho leta. Ide o málo známu a veľmi vzácnu zabudnutú regionálnu odrodu. Strom je dnes krásnym torzom a má udivujúcu vnútornú vitalitu, neustále nahrádza životom stratené časti a sila výhonkov naznačuje, že ich bude ešte dlho vystierať k oblohe. Keď usadneme do jej tieňa, môžeme sa od nej učiť, že ako sa nevzdávať a čeliť životným príkoriam.

Strom č. 9 – Dub letný (Quercus robur)

Kráľovce-Krnišov, okr. Krupina
lokalita: na okraji lesného porastu v katastri obce Kráľovce-Krnišov
vek: 490 rokov, obvod: 627 cm, výška: 22 m

Dub letný (Kráľovce-Krnišov)

Koháryho dub rastie na okraji lesného porastu v katastri obce Kráľovce-Krnišov. Patrí medzi najväčšie a najstaršie duby na Slovensku. V tieni koruny Koháryho dubu hľadali oddych hlavne členovia najvýznamnejšieho rodu Hontu – Koháryovci. Boli majiteľmi sitnianskeho a čabradského panstva a zakladatelia kaštieľa vo Svätom Antone. Koháryho dub dostal svoj názov po Andrejovi Kohárym (1694 – 1757), ktorý bol hontianskym županom.

Strom č. 10 – Topoľ osikový – Osika (Populus tremula)

Sedliská, okr. Vranov nad Topľou
lokalita: miestna časť Podčičva, pri rieke Ondava pod hradom Čičva
vek: 240 rokov, obvod: 600 cm, výška: 20 m

Topoľ osikový (Sedliská)

Vzhľadom k veku stromu odhadujeme, že bol vysadený v bývalom grófskom parku grófa Barkócziho, ktorý mal panstvo v Tovarnom. Lokalite dominuje okrem stromu aj zrúcanina pôvodne strážneho hradu Čičva z 13. storočia. Hrad patril neslávne známej Alžbete Báthoryovej (Čachtickej pani) a na tomto hrade sa v roku 1575 uskutočnila aj jej veľkolepá svadobná hostina so 4 500 hosťami, keď sa ako 15 ročná vydávala za uhorského magnáta Františka Nádašdyho.

Strom č. 11 – Jabloň domáca (Malus domestica)

Babinec, okr. Rimavská Sobota
lokalita: pri poľnej cesty smerom na samotu Klinovo
vek: 120 rokov, obvod: 250 cm, výška: 13 m

Jabloň domáca (Babinec)

Samota Klinovo začala vznikať približne pred 150 rokmi, takže jabloň bola vysadená, resp. zaštepená jej prvými obyvateľmi, ktorí pochádzali z Lomu nad Rimavicou. V kronike obce opisuje miestny učiteľ ovocinárstvo ako významný zdroj príjmov pre tunajších obyvateľov. Ide o majestátnu jabloň, ktorá je stále vitálna a pravidelne prináša úrodu v podobe veľkých žltých jabĺk s červeným líčkom. Jabloň je svedkom rozmachu i úpadku ovocinárstva v Gemeri a Malohonte. Ovocie z tejto oblasti končilo na trhoch v Budapešti, neskôr na Horehroní či Liptove, časom však význam ovocinárstva upadol a aj táto jabloň ostala človekom zabudnutá.

Strom č. 12 – Dub cerový (Quercus cerris)

Pozba, okr. Nové Zámky
lokalita: pri poľnej ceste neďaleko cesty III. triedy Pozba – Dedinka
vek: 450 rokov, obvod: 317 cm, výška: 17 m

Dub cerový (Pozba)

Tankošský cer rastie nad pútnickým miestom Studnička Sedembolestnej Panny Márie. Prastarý strom a studnička spoločne vytvárajú neopakovateľnú spirituálnu atmosféru. Toto miesto každý týždeň navštívia stovky veriacich, ktorí si v tieni tohto výnimočného stromu oddýchnu a strávia tu nejaký čas v modlitbách. Aj pre potreby týchto veriacich – pútnikov by tu chceli v budúcnosti vytvoriť odpočívadlo s altánkom a lavičkami.

Fotografie v pôvodných rozmeroch o veľkostiach od 10 MB do 23 MB:

Gaštan jedlý (Hradište)Platan východný (Jelka)Jelša lepkavá (Uňatín)Dub letný (Želiezovce)Platan západný (Sereď)Lipa veľkolistá (Jabloňovce)
Borovica lesná (Hlohovec)Jabloň domáca (Bošáca)Dub letný (Kráľovce-Krnišov)Topoľ osikový (Sedliská)Jabloň domáca (Babinec)Dub cerový (Pozba)

Autorom fotografií je Martin Babarík (1975, Hrnčiarske Zalužany) – grafik, fotograf, spisovateľ. Člen Slovenského syndikátu novinárov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

EkopolisNadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
Súťaž PRE VODU prinesie Trnave nápady na úpravu rieky Trnávka (16.12.2017)
Chaty v národných parkoch Slovenska majú príležitosť ozelenieť (14.12.2017)
Blíži sa uzávierka grantového programu Zelené oázy (06.12.2017)
Tím študentov zo zvolenskej Technickej univerzity pomôže obci Utekáč (06.12.2017)
Pilotný ročník programu ENVIROvzdelávanie mladých je úspešne za nami (23.11.2017)
Banská Bystrica má na Slovensku prvenstvo v oblasti udržateľnej mobility (20.11.2017)
Študenti Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici budú hľadať riešenie pre čistiareň odpadových vôd v Rakytovciach (11.11.2017)
V Starej Ľubovni vzniklo školiace stredisko pre mladých včelárov (03.11.2017)
Titulom Strom roka 2017 sa pýši jabloň z Bošáce (27.10.2017)
Štartuje 12. ročník programu Zelené oázy – podpora aktívnych komunít a zveľaďovania verejných priestorov pokračuje (19.10.2017)
Súťaž PRE VODU – Mladí ľudia môžu opäť pomôcť efektívne riešiť hospodárenie s vodou (17.10.2017)
O víťazovi ankety Strom roka 2017 môžete rozhodnúť už len pár dní (25.09.2017)
Toyota opäť podporila Živé chodníky (21.09.2017)
Blíži sa uzávierka v súťaži PRE VODU (13.09.2017)
Kelt zmenil ohniská po celom Slovensku (05.09.2017)
3. ročník súťaže PRE VODU prinesie novinky (26.08.2017)
Kelt zmenil rekreačnú oblasť Borkút na nepoznanie (24.08.2017)
Kelt a Zálesáci zažili pekný deň a urobili kopec roboty (22.08.2017)
Do konca septembra môžete rozhodnúť o víťazovi jubilejného 15. ročníka ankety Strom roka (12.08.2017)
Vynovené ohnisko v Zázrivej je pripravené na opekačky (25.07.2017)
Nový fond v správe troch slovenských nadácií podporí aktivity a rozvoj občianskej spoločnosti (27.06.2017)
Kelt vyčistí a skrášli ohniská po Slovensku (27.06.2017)
Pilotný ročník projektu ENVIROvzdelávanie mladých je v plnom prúde (22.06.2017)
2. ročník fotografickej súťaže Do práce na bicykli má svojich víťazov (20.06.2017)
V Leviciach vznikla ďalšia zelená oáza (20.06.2017)
Študijná cesta za overenými a dobrými riešeniami (05.06.2017)
Otvorene o extrémizme (19.05.2017)
Nadácia Ekopolis odštartovala fotografickú súťaž Do práce na bicykli (11.05.2017)
Oficiálne spustenie novej aplikácie o cykloturistickej trase EuroVelo 13 Cesta Železnej opony (30.04.2017)
Hľadáme fotografa alebo fotografku (22.04.2017)
V roku 2017 ožije ďalších 23 zelených oáz po celom Slovensku (15.04.2017)
Nominujte svoj strom do jubilejného 15. ročníka ankety Strom roka (14.04.2017)
Prírodný park pri Váhu v Trenčíne (27.03.2017)
Nadácia Ekopolis odštartovala jubilejný 15. ročník ankety Strom roka (17.03.2017)
Súťaž PRE VODU 2017 má svojich víťazov (16.03.2017)
Darujte nám 2 % z dane (07.03.2017)
Európsky strom roka – posledná možnosť zahlasovať za budatínsky platan (24.02.2017)
Pilotný projekt na šírenie dobrých správ (23.02.2017)
Európsky strom roka 2017 (01.02.2017)
Blíži sa uzávierka súťaže PRE VODU (17.01.2017)

Nadácia Ekopolis, 08. 07. 2017 | Prečítané: 983 | Rubrika: Súťaže

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (9 hl.)
 
Nie (7 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 16
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore