www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @940
Počítadlo


Spam poison

Zachráňme slovenskú vedu

Petičná akcia

V dobe, keď vláda uvažuje o oživení budovania vedomostnej spoločnosti hrozí, že financovanie vedy na roky 2011 – 2015 bude radikálne krátené až o 30 % v prospech budovania diaľnic.

Zámer presunúť väčšiu časť financií z Operačného programu Výskum a vývoj na výstavbu diaľnic je v ostrom rozpore s proklamovaným cieľom vytvárania poznatkovej ekonomiky. Ohrozuje prežitie špičkovej slovenskej vedy a súčasne je v príkrom rozpore s nedávno prijatou stratégiou Európa 2020. Napriek všetkým administratívnym problémom a nedostatkom je Operačný program Výskum a vývoj jediným ako-tak fungujúcim súťažným zdrojom financovania vedy na Slovensku. Kým ostatné oblasti sú popri štrukturálnych fondoch každoročne financované nepomerne štedrejšie aj z iných verejných zdrojov, rozvoj slovenskej vedy, výskumu a inovácií je od tohto zdroja prakticky závislý. Zníženie prostriedkov v Operačnom programe Výskum a vývoj bude mať veľmi negatívny vplyv na financovanie vedy až do roku 2020, keďže jednoznačne negatívne ovplyvní aj objem finančných prostriedkov pre vedu z budúcich štrukturálnych fondov, ako aj kvalitu vysokoškolského vzdelávania. Ako občania, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť slovenskej spoločnosti a ekonomiky, vyzývame verejných predstaviteľov na národnej a európskej úrovni, aby tejto hrozbe zabránili.

Bez nových poznatkov získaných z výskumu a vývoja chýbajú základné impulzy k zvyšovaniu konkurencieschopnosti priemyslu. Investície do vedy sú teda základným predpokladom rozvoja vyspelej ekonomiky. Táto oblasť je na Slovensku dlhodobo finančne podvyživená. V tejto oblasti sa môžeme porovnávať len s krajinami ako Rumunsko a Bulharsko, pričom aj tieto nás podľa posledných oficiálnych štatistík predbehli a Slovensko je s hodnotou investícii do vedy na úrovni 0,48 % z HDP na úplnom chvoste Európskej únie.

Dominantným zdrojom životne dôležitých investícií pre slovenskú vedu sú európske štrukturálne fondy. Štrukturálne fondy nie sú ideálnym typom financií pre vedu, ale iné významnejšie verejné zdroje na Slovensku k dispozícii nie sú. Hoci je rozvoj dopravnej infraštruktúry potrebný, takéto hroziace nesystémové opatrenie ohrozuje ďalší rozvoj slovenskej vedy, ktorá dokázala doteraz, napriek neľahkým podmienkam, dosiahnuť mnoho výsledkov na špičkovej svetovej úrovni.

Investície do vedy z Operačného programu Výskum a vývoj mali umožniť výraznejší vstup slovenských výskumných kolektívov do kvalitných medzinárodných výskumných projektov a prístup k ďalším finančným zdrojom. Teraz zastaneme na polceste a aj tie investície, ktoré doteraz z Operačného programu Výskum a vývoj prebehli, nenaplnia svoj potenciál a nebudú mať potrebný výsledný efekt.

Plánovaná realokácia z Operačného programu Výskum a vývoj na výstavbu diaľnic bude mať dlhodobý negatívny vplyv na vedu, výskum a inovácie na Slovensku. Onedlho sa bude rozhodovať o prerozdelení štrukturálnych fondov na roky 2014-2020. Slovenská vláda bude môcť ťažko žiadať zvýšenie prostriedkov na vedu, výskum a inovácie v rámci nového 7 ročného rozpočtu Európskej únie, ktorý bude platiť v rokoch 2014 – 2020, ak dnes pred Európskou komisiou bude v prospech diaľnic argumentovať tým, že nedokáže využiť na vedu ani tie, ktoré sú jej pridelené. Hroziace nesystémové a nesprávne rozhodnutie tak môže obmedziť rozvoj slovenskej vedy na celé desaťročie.

Negatívne dopady sa premietnu aj do kvality vysokoškolského vzdelávania, pretože to je priamo previazané s vedou. Vyšle tiež negatívny signál voči mladým ľuďom, ktorí sa rozhodujú o svojej kariére. Keď vysoké školstvo a veda viditeľne nie sú finančnými prioritami, pre mladú generáciu je to jasný signál, že sa majú obzerať po možnostiach štúdia a práce v iných krajinách.

Ako občania Slovenskej republiky, ktorým nie je ľahostajný dlhodobo udržateľný rozvoj slovenskej spoločnosti a ekonomiky, prosperita a kvalita života, vyzývame verejných predstaviteľov na národnej a európskej úrovni, aby zabránili chybnému rozhodnutiu, ktoré bude mať ďalekosiahle a dlhotrvajúce negatívne následky pre ďalší rozvoj Slovenska a je v príkrom rozpore s rozvojovými celoeurópskymi prioritami definovanými v stratégii Európa 2020.

Výzva na záchranu slovenskej vedy

K petícii sa môžete pripojiť všetci!

Signatári petície Zachráňme slovenskú vedu vyzývajú všetkých, ktorým nie je osud slovenskej vedy a vzdelávania ľahostajný, aby sa pripojili k petičnej akcii na webovej stránke Zachráňme vedu (kliknite na tento odkaz). Podporíte slovenskú vedu, vzdelávanie, a tým aj budúcnosť Slovenska.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Úrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané z: Slovenská akadémia vied

Súvisiace články:
Dobrá myšlienka, zlý krok! (13.02.2011)
Pripojte sa k petícii na záchranu vedy! (04.02.2011)

SAV, 04. 02. 2011 | Prečítané: 3124 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1253
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore