www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @892
Počítadlo


Spam poison

Začal sa boj o protischránkový zákon

Protischránkový zákon už 2,5 roka núti slovenské aj zahraničné firmy, ktoré chcú na Slovensku obchodovať so štátom alebo inak čerpať verejné zdroje, aby odokryli svoju vlastnícku štruktúru a zapísali do verejného registra fyzické osoby, ktoré si medzi sebou rozdeľujú zisky z tohto podnikania

Tento unikátny protikorupčný predpis prinášal v posledných týždňoch ovocie; potvrdili sa viaceré podozrenia o tom, že bývalí politici, oligarchovia a stranícki sponzori významne profitujú z biznisu so štátom. Ich firmy a manažéri sú „preverovaní“ žilinským súdom a hrozia im vysoké pokuty, zákaz obchodne viesť firmu a zákaz podnikať v budúcnosti so štátom. Na ich reakciu sa nemuselo preto dlho čakať. Pozmeňovacím návrhom poslanca Maroša Kondróta (SMER – sociálna demokracia), ktorý bol 13. júna 2019 predložený na prerokovanie do výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, sa začal otvorený boj o likvidáciu účinného protischránkového zákona. Napriek tomu, že pozmeňovací návrh nebol prijatý, nie je vylúčené, že bude opätovne predložený v pléne NR SR. Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a advokáti z Taylor Wessing, ako spoluautori protischránkového zákona, analyzujú najvýznamnejšie ustanovenia tohto pozmeňovacieho návrhu a jeho možné dôsledky.

Protischránkový zákon je postavený na troch hlavných pilieroch: plošnosť úpravy, verifikácia dát profesistami a efektívny zodpovednostný mechanizmus vrátane rýchlej vymožiteľnosti sankcií.

„Pozmeňovací návrh má jednoznačne za ciel znefunkčniť sankčný mechanizmus protischránkového zákona. Navrhuje totiž, aby firme, ktorá neuviedla pravdu o tom, kto je jej skutočný vlastník, nemohol súd zakázať podnikať so štátom. Fakticky to znamená, že ak v pondelok súd z registra partnerov verejného sektora vymaže firmu, ktorá podvádzala, táto sa v utorok môže znovu zapísať a pokračovať v biznise so štátom,“ konštatuje Andrej Leontiev, partner Taylor Wessing.

Zodpovednostný a sankčný mechanizmus dnes predpokladá, že ak pri zápise do registra partnerov verejného sektora podnikateľ nehovoril pravdu, hrozí mu okrem výmazu z registra a teda „stopky“ na obchodovanie so štátom aj pokuta v takej výške, do akej sa klamstvom obohatil.

„V praxi totiž platí, že ak by sa napríklad sponzor koaličnej strany nepriznal k tomu, že ovláda firmu, s ktorou štát uzatvoril zmluvu na dodávku vojenskej techniky, môže byt táto firma odsúdená, nie na pokutu sto tisíc alebo milión eur, ale na vrátenie všetkého, čím sa táto firma z tohto obchodu obohatila. Môže ísť o sumu v desiatkach miliónoch eur,“ uvádza partner Taylor Wessing, Radovan Pala.

Pozmeňovací návrh stanovuje maximálnu pokutu milión eur a tiež predpokladá situáciu, kedy klamárovi nebude uložená fakticky žiadna pokuta.

Asi najzásadnejší zásah do protischránkového zákona predstavuje návrh poslanca Maroša Kondróta (SMER – sociálna demokracia), aby rozhodnutie súdu o výmaze firmy nediskvalifikovalo jej manažérov z ďalšieho podnikania so štátom.

„Systém diskvalifikácií osôb, ktoré sa ako štatutári ukázali nespoľahliví, je podstatným krokom k vyvodzovaniu zodpovednosti voči tým, ktorí za firmy konajú. Ak v protischránkovom zákone zrušíme diskvalifikačnú pre manažérov, ktorí pri verifikácii konečného užívateľa výhod zlyhali, klamali, samotná pokuta, ktorá im hrozí nezabráni, aby títo nespoľahliví manažéri po výmaze firmy okamžite nastúpili do orgánov inej firmy a pokračovali v podvodných praktikách,“ vysvetľuje Lucia Žitňanská.

Pala upozorňuje, že pozmeňovací návrh sa snaží zmeniť protischránkový zákon na bezzubý zdrap papiera.

„Návrh predpokladá, aby rozhodnutie o výmaze firmy z registra partnerov verejného sektora bolo preskúmateľné v odvolacom konaní. Toto bude mať za následok, že sa štát najčastejšie vôbec nedočká právoplatného rozhodnutia počas trvania zmluvy, ktorú s takouto firmou má. Tiež sa možno obávať toho, že kým odvolací súd potvrdí rozsudok, z firmy budú verejné zdroje, ktoré táto v rozpore so zákonom od štátu získala, vytunelované,“ dodáva Radovan Pala.

„Ak sa politická reprezentácia a celá odborná a laická verejnosť včas nespamätá a tento pozmeňovací návrh prejde parlamentom „nepovšimnutý“, môžeme sa rozlúčiť so silným a funkčným protikorupčným nástrojom. Nebude totiž existovať žiadna relevantná motivácia pre podnikateľov, aby sa k svojim firmám priznali. Ide pritom o globálny problém, pri riešení ktorého bolo doposiaľ Slovensko oceňované za svoj aktívny a účinný prístup. Osobne sa domnievam, že ak napríklad pán Kmotrík zlegalizoval svoj vplyv v bratislavskom vodárenstve preto, že sa obával, že spoločnosť Infra Services príde o výhodnú zmluvu platenú z verejných peňazí, ako aj toho, že táto spoločnosť a v nej dosadení manažéri zaplatia miliónové pokuty a že sa títo manažéri stanú v budúcnosti pre diskvalifikáciu ‚nepoužiteľní‘, po prijatí tohto pozmeňovacieho návrhu im už nič z uvedeného hroziť nebude,“ zamýšľa sa Andrej Leontiev.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Taylor WessingTaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o.
Taylor Wessing Slovensko: TaylorWessing e/n/w/c advokáti s. r. o. na Slovensku dominuje v poskytovaní právneho poradenstva pre priemyselné odvetvia budúcnosti. V roku 2017 ju The Slovak Spectator označil ako jednu z troch najväčších medzinárodných kancelárií na Slovensku. Taylor Wessing získala v roku 2015 hlavnú cenu Via Bona Slovakia, Cenu za zodpovedné podnikanie.
Taylor Wessing je medzinárodná advokátska kancelária s viac ako 1 100 právnikmi, ktorá poskytuje právne služby klientom zo svetovo najdynamickejších odvetví priemyslu. Pri poskytovaní právnych služieb našim klientom sa zameriavame na dosiahnutie požadovaného cieľa, pomáhame im uspieť inovatívnym pohľadom na ich podnikanie (business, biznis). Našich 33 kancelárií v Európe, na Blízkom východe a Ázii ako aj dve zastúpenia v USA nepredstavujú len formálnu prítomnosť v regióne – spájajú to najlepšie z miestneho podnikania, priemyslu a kultúrneho povedomia s medzinárodnými skúsenosťami s cieľom poskytovať rozumné obchodné riešenia pre našich klientov.
Čerpané zo: Slovakia.TaylorWessing.com

Taylor Wessing, 16. 06. 2019 | Prečítané: 175 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1253
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore