www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @838
Počítadlo


Spam poison

Zabráňme výpredaju demokracie

Podporme petíciu proti obchodnej dohode TTIP

Plzeň (Česko) – Hnutie za Priamu Demokraciu (HzPD) chce upozorniť na nebezpečný postoj českej vlády k pripravovanej obchodnej dohode TTIP medzi EÚ a USA a zároveň vyzýva občanov, aby podporili petíciu Európskej občianskej iniciatívy proti TTIP zdola.

„Nemôžeme mlčať o tom, že minister financií Babiš potvrdil hlavnému vyjednávačovi dohody TTIP Bercerovi maximálnu podporu zo strany Českej republiky. Pokiaľ Babiš tvrdí, že dohoda uľahčí prístup malým a stredným firmám z Českej republiky na americký trh, že prioritou ČR je odstraňovanie netarifných bariér, nahradenie zastaralej bilaterálnej investičnej dohody s USA a zaistenie kľúčových zemepisných označení pre české výrobky na americkom trhu, potom nám predkladá len jednu stranu tej istej mince. Tú druhú nám zamlčal. Zrejme preto, že sa nám vôbec nebude páčiť. To je pre občanov veľmi nebezpečné,“ uvádza hovorca HzPD Ladislav Štítkovec.

Na oboch brehoch Atlantiku sa zdvihla obrovská vlna kritiky, ktorá poukazuje na nebezpečnosť tajných rokovaní o TTIP, ktoré ovplyvňujú lobistické tlaky nadnárodných korporácií. Tie budú mať z dohody najväčší profit a predovšetkým v ich záujme sa dohoda pripravuje na úkor obyčajných ľudí. Kritika sa týka predovšetkým riešenia sporov medzi investormi a štátmi a pravidiel pre spoluprácu v oblasti regulácie. Ide hlavne o obavu zo znižovania zamestnaneckých, sociálnych, environmentálnych, spotrebiteľských noriem, deregulácie verejných služieb (napr. voda) a kultúrneho bohatstva.

Varovania a protesty k TTIP prichádzajú ako z akademickej pôdy, tak z občianskeho sektora. Neprehliadnuteľné sú kritické hlasy od nositeľa Nobelovej ceny Josepha Stiglitza, z časopisu Economist alebo od odborových centrál z USA a EÚ k doložke o ochrane investícií (ISDS), ktorá dáva obchodným spoločnostiam viac práv než národným vládam a občanom a umožňuje im napadať ich demokratické rozhodnutia u súkromných súdov.

Významnou protestnou silou sa stala Európska občianska iniciatíva Stop TTIP, za ktorou v tejto chvíli stojí viac než 290 organizácií z 18 krajín EÚ, ktorá požaduje zrušiť mandát Európskej komisii pre rokovania o zmluve Transatlantického obchodného a investičného partnerstva (TTIP) s USA a taktiež neuzavrieť komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu (CETA) s Kanadou.

„Je veľmi podivné, že vláda ignoruje odôvodnené kritiky zo všetkých možných strán. Navyše nebezpečnosť TTIP možno vyvodiť i z praktických príkladov zmlúv, ktoré už boli v minulosti uzatvorené inde. Napríklad nie je zložité si zistiť, že po 20-ročnom fungovaní dohody NAFTA (USA, Kanada, Mexiko) Mexiko skončilo zničením poľnohospodárstva, čiastočným vyľudnením, vojnou drog a masovou emigráciou do USA a Kanada stratila svoj status ako jeden z globálnych lídrov v mnohých priemyselných odvetviach,“ pridáva hovorca L. Štítkovec.

Hnutie za Priamu Demokraciu, ako člen koalície organizácií EOI Stop TTIP, už nejakú dobu upozorňuje na negatívne, dlhodobo nevratné dôsledky dohody TTIP a je dôležité, aby sa široká verejnosť dozvedela, čo sa na ňu chystá. V tomto úsilí hnutie spolupracuje s ďalšími organizáciami v ČR, ako sú AlternativaZdola, IuRe, ProAlt a ďalšie. Je však potrebné, aby sa k podpore protestu proti TTIP vyjadrili i odborári, drobní podnikatelia a živnostníci. I oni budú zmluvou postihnutí.

„Pokiaľ Babiš a celá naša vláda podporujú bez výhrad TTIP, potom obhajujú záujmy nadnárodných spoločností. Je teda nutné im dôrazne pripomenúť, na ktorej strane majú stáť. Poďme teda spoločne vyvinúť tlak na našich i európskych politikov, aby zabránili výpredaju demokratických pravidiel súkromnými spoločnosťami. Na európskej úrovni možno podpísať petíciu proti TTIP, ktorú počas troch týždňov podpísalo viac než 850 000 občanov EÚ. U nás potom je nutné písať listy politikom, organizovať protestné akcie, diskusné fóra, prednášky. Inde v EÚ to vrie. My nemôžeme byť pozadu. Je potrebné zorganizovať i v ČR širokú protestnú koalíciu občanov a organizácií, ktorých záujmom bude donútiť vládu, poslancov hájiť záujmy ich občanov,“ uvádza záverom hovorca HzPD Ladislav Štítkovec.

Za Hnutie za Priamu Demokraciu
Ladislav Štítkovec, hovorca

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

HzPDHnutie za priamu demokraciu
– našim cieľom je spoločnosť slobodných a solidárnych občanov, založená na ich vzájomnej rovnosti, spolupráci a pomoci potrebným
Čerpané z: www.hzpd.cz

Obchodná dohoda TTIP je:

skvelá príležitosť (Počet hlasov: 2)
(3.92 %)

hrozba pre spoločnosť (Počet hlasov: 26)
(50.98 %)

útok na demokraciu (Počet hlasov: 1)
(1.96 %)

zlá dohoda, podporujem alternatívnu obchodnú a investičnú politiku EÚ (Počet hlasov: 22)
(43.14 %)Celkom hlasovalo: 51

HzPD, 10. 11. 2014 | Prečítané: 1326 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore