www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @929
Počítadlo


Spam poison

Za Dušanom Veselovským

Nekrológ

Dušan VeselovskýSú články, ktoré píšem naozaj rada, a sú aj také, ktoré píšem s hnevom či s rozčarovaním nad stavom vecí verejných. A potom sú články, ako je tento – keď vám smútok blokuje klávesnicu.


Dušan VeselovskýNa správy o smrti blízkych ľudí nie sme nikdy dosť pripravení. A keď ide o kamaráta, muža v tom najlepšom veku, hlava odmieta uznať realitu. Ale pravda je tu a trvá na svojom. Dušan Veselovský, partner a priateľ, umelec, ľudskoprávny aktivista, bloger a jeden z obľúbených autorov občianskej Osy denníka Pravda, v utorok 28. apríla náhle a nečakane zomrel. Zlyhalo mu srdce, z ktorého rozdával lásku plnými hrsťami.

Dušan VeselovskýHovorí sa, že o tých, ktorí odišli, sa má hovoriť a písať už len v dobrom. S úctou. V Dušanovom prípade by (mi) to ani inak nešlo. Na svojom blogu o sebe napísal jediné: „Môj svet je pestrý a rozmanitý.“ A práve o to mu vždy išlo – aby svet naozaj pestrý a rozmanitý bol. A nielen ten jeho. Robil všetko pre to, aby svoj vlastný mikrosvet, plný svetla a farieb, premietol aj do života nás ostatných, ktorí sme ho poznali, aj všetkých tých neznámych, ktorých sa pokúšal zasiahnuť svojím umením a písaním. Dušan patril k tým nemnohým ľuďom, o ktorých si trúfnem bez jediného zaváhania povedať, že menia svet k lepšiemu. Je nespravodlivé, že práve oni ho často opúšťajú priskoro.

Minulý rok približne v tomto čase som rovnako smutná a nesmierne zaskočená písala v týchto najsmutnejších súvislostiach o ďalšom svojom blízkom priateľovi z aktivistických kruhov, Lackovi Michalecovi, v roku 2006 o priateľovi a kolegovi môjho života Ivanovi Požgaiovi, o pár rokov neskôr o jeho životnom partnerovi Mariánovi Vojtekovi. Žiaľ, zoznam stále nie je kompletný, však, Tibor? Ale o zoznamy tu nejde, samozrejme. To sa len do myšlienok ustavične tisnú tie isté dve neodbytné otázky. Prečo práve tí najlepší? Prečo tak skoro? A odpoveď neprichádza…

V živote sú jediné chvíle, v ktorých si hovorím, aké by to bolo fajn, keby nejaké „hore" naozaj existovalo. Som si istá, že všetci títo „chalani“ by sa tam stretli a debata pri červenom vínku, ktorú by viedli, by iste stála za vypočutie. Tak ako stála za to ešte kým boli tu „dolu“ s nami.

Nechám teraz radšej prehovoriť Dušana slovami titulkov niektorých z jeho článkov. Vystihujú jeho osobnosť a sféru jeho snažení najlepšie. A pekne od srdca! Smutná pieseň o Rusku. Pastiersky list trochu inak. Kultúra smrti, alebo poďte sa s nami hrať. Zabíjačka po česky, alebo sexistické prasátečko. Prosím, pomôžte, ak máte Boha pri sebe. Bránime homosexuálne cítiacich – manipulácie a klamstvá. Strašidlo menom sexuálna výchova. Bojí sa minister Pellegrini sukní?

A pekne od srdca!Áno, Dušan bol celým srdcom zástancom ľudských práv. Práv menšín. Práv žien. Ako inak teda zakončiť toto smutné rozprávanie ako pointou jeho článku, ktorý pred nedávnom vyšiel v našej občianskej Ose: „Teším sa z každej aktivity ľudí, ktorí veria v slobodu a rovnoprávnosť, ale najviac ma teší, že… sa z letargie preberá čoraz viac dobrých ľudí.“ Aj vďaka tebe, Dušanko.

© Jola Dziubinska

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Hana FábryHana Fábry
– politická a občianska aktivistka a publicistka, novinárka, glosátorka
– pracuje v denníku Pravda, editorka občianskej prílohy OSA denníka Pravda
Čerpané z: Pravda.sk

Hana Fábry, 02. 05. 2015 | Prečítané: 777 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore