www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @203
Počítadlo


Spam poison

Výzva na odstúpenie predsedu Matice slovenskej

Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč podporuje xenofóbne a šovinistické názory

Marián Tkáč uverejnil 11. júla 2017 o 11.57 h na svojom účte v sociálnej sieti Facebook xenofóbny text. Xenofóbia je nedôvera, až chorobný strach zo všetkého neznámeho, cudzieho, najmä v súčasnosti strach z cudzincov, a nenávisť voči nim. V texte, ktorý propaguje, sa však prejavuje aj šovinizmus. Šovinizmus je krajný nacionalizmus sprevádzaný nenávisťou k iným národom.

Bolo to takto.

Rastislav Blaško, ktorý sa uchádza o funkciu predsedu Bratislavského samosprávneho kraja v roku 2017, napísal 9. júla 2017 príspevok, ktorý bol akousi reakciou na príspevok Emílie Blážovej z 9. júla 2017. Emília Blážová napísala kritickú poznámku k tomu, že slovenský chodec Matej Tóth nebude štartovať na augustových majstrovstvách sveta v atletike v Londýne, lebo sa zistili akési nezrovnalosti v jeho biologickom pase. Rastislav Blaško reagoval:

„V snahe globálnych elít o islamizáciu Európy stojí v ceste symbol - slovenský dvojkríž, ktorý v sebe nesie tak katolicizmus ako aj pravoslávie. A tento slovenský dvojkríž na našich národných slovenských vlajkách sa nesmie už vraj nikde UKAZOVAŤ v západnej poloislamskej západnej Európe !!! Už sme také raz zažili za čias Novotného v 60. roku, tiež nám vládli chazari pod rúškom komunizmu. Slovenský dvojkríž je symbol, slovenské trojvršie je symbol, naša bielo-modro-červená trikolóra je symbol - a my tie symboly musíme chrániť, LEBO. Lebo nemáš symboly, nemáš krajinu, nemáš hranice, nemáš vlasť, nemáš práva. Nemáš práva, chápete to konečne? Ak nemáš práva, nie si človek. Ak nie si človek, tak potom čo si? Otrok, či stroj? Preto musíme bojovať na predných líniách boja za záchranu nášho národa. A predná línia sú športovci, naše vlajky, naše symboly. Útoky prebiehajú zvonka i zvnútra. Koordinovane, i náhodne. A teraz odkaz tým na druhej strane: my nebudeme nikoho obmedzovať, ale ani nás neobmedzujte. Ak na nás siahnete, na naše symboly, na našu zem, na našu krajinu, na naše deti a ženy, nebudete nás spoznávať. Pôjdeme do krajností v mene nášho národa, našich symbolov, našej budúcnosti. Ale potom vedzte, nebudeme sa už len brániť. Nebudeme sa potom už len brániť, nezabúdajte na to. Slovania sú silní a prežijú.“ (Sic!)

Môj rozbor.

Rastislav Blaško: „V snahe globálnych elít o islamizáciu Európy…“ Koho tým myslí? Merkelovú? Nemenuje, pretože znakom konšpiračných bludov je nehovoriť konkrétne. Inak sa by autor konšpirácie pohodlne usvedčil z klamstva. Nepoznám nikoho z tzv. globálnej elity (predpokladám štátnikov), ktorí by vyslovene čosi tvrdili o tom, že im „stojí v ceste symbol – slovenský dvojkríž“. Toto je blud, ktorým trpí Rastislav Blaško.

Druhý veľký blud od Rastislava Blaška: „Už sme také raz zažili za čias Novotného v 60. roku, tiež nám vládli chazari pod rúškom komunizmu.“

Tiež nám vládli chazari? Vie vôbec Rastislav Blaško, aké nezmysly trepe?emotikon

Chazari sú dávno zaniknutý národ. Chazarskú ríšu zničil v roku 965 kyjevský knieža Sviatoslav Igorevič. Práve vierozvestcovia svätý Cyril a Metod, ktorých si pripomíname aj štátnym sviatkom, sa v rokoch 861 až 862 neúspešne snažili Chazarov získať pre kresťanstvo. Za vlády abbásovského kalifa Hárúna ar-Rašída (786 – 809) začali Chazari nový boj proti arabskej nadvláde. Veľa z nich konvertovalo na judaizmus, ktorý sa potom stal štátnym náboženstvom. Chazari boli jediným nehebrejským etnikom, ktoré hromadne prijalo židovské vyznanie.

Myslím, že tu je ten xenofóbny a šovinistický problém u Rastislava Blaška. Dnešní fašisti totiž používajú slovo „Chazar“ na označenie Židov. Keď fašista kdekoľvek spomenie Chazarov, nemyslí na zaniknutú Chazarskú ríšu, na pôvodných Chazarov, ale na Židov. Fašisti sa týmto spôsobom chránia pred možným zákonným trestom, keby ich chceli obžalovať z protižidovskej propagácie, napríklad pri snahe dehonestovať fakty o masovom vyhladzovaní Židov počas 2. svetovej vojny (tzv. holokaust). A typickým znakom fašistov je antikomunizmus. Čudujem sa, že Rastislav Blaško má taký názor. Podľahol fašistickej propagande. A nie je jediný. Fašisti na Slovensku rastú lepšie ako huby po daždi.

Príspevok Rastislava Blaška sa musel veľmi páčiť fanúšičke (a možno aj členke, to neviem v tejto chvíli) politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, pretože 9. júla 2017 príspevok od Rastislava Blaška celý skopírovala, aby si jeho nenávistný komentár všimlo viac ľudí.

A uspela až tak, že príspevok od Rastislava Blaška zaujal aj predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča.

To sa nehanbí Marián Tkáč uverejňovať fašistické texty? S týmto fašistickým textom sa totiž predseda Matice slovenskej stotožnil. 11. júla 2017 napísal:

„Ako predseda Matice tie tlaky proti slovenským symbolom a tradíciam pociťujem neustále. Preto potrebujeme slušne ale rázne stáť na svojom, nebat sa, nekradnut a nedat sa okrádat“ (Sic!)

Prečo mlčia členovia Matice slovenskej? Prečo mlčia poslanci Národnej rady Slovenskej republiky? Lebo poslanci schvaľujú štátny rozpočet. A Matica slovenská ako verejnoprávna ustanovizeň získava každý rok dotácie zo štátneho rozpočtu. Približne 1 500 000 eur.

Takže sa to týka aj daňových poplatníkov. Prečo mlčíte? Mnoho daňovníkov nadáva na nehospodárne nakladanie s peniazmi získanými z daní. To vám nevadí, že predseda Matice slovenskej propaguje takéto texty? Kotlebistov pochopím, že takéto texty schvaľujú. Od nich ani nečakám snahu vyzývať členov Matice slovenskej, aby postupovali v zmysle stanov Matice slovenskej, a nejako konali. Neviem, možno by stačilo napomenutie, pokarhanie, predsedu Matice slovenskej. Ale vyjadrím svoj názor. Som za to, aby Marián Tkáč bol odvolaný z funkcie predsedu Matice slovenskej. V prípade, že by sa z jeho strany takáto nechutná propaganda opakovala, navrhol by som vylúčenie Mariána Tkáča z Matice slovenskej.

Marián Tkáč ako predseda Matice slovenskej dehonestuje svojím konaním Maticu slovenskú. Propagáciou fašistických názorov Marián Tkáč poškodzuje povesť Matice slovenskej.

Mne by stačilo, keby Marián Tkáč si vysypal popol na hlavu, a kajal sa. Stačilo by mi verejné ospravedlnenie, že v amoku, v záchvate, v horlivosti, v hneve, v posadnutosti (nech si vyberie, čo považuje za najbližšie jeho charakteru), neuvedomujúc si následky, klikol na príspevok od Emílie Blážovej, čím sa jej príspevok zobrazil aj na jeho účte v sociálnej sieti Facebook.

Keď sa nebude nič diať, uspokojím sa aj so zrušením Matice slovenskej. Aspoň zanikne funkcia predsedu Matice slovenskej, a občania Slovenskej republiky sa nebudú musieť hanbiť za fašistickú propagáciu. Veď, keď to bude propagovať iba občan (nie už predseda Matice slovenskej) Marián Tkáč, tak jeho fantazmagória zanikne medzi toľkými fašistickými názormi, ktoré sa v čoraz väčšej miere objavujú na internete. S tým sa však musia občania Slovenskej republiky vysporiadať napríklad vo voľbách, keď nedajú svoj volebný hlas fašistom!

V roku 2015 získala Matica slovenská od štátu dotáciu vo výške 1 596 088,52 eur. Zdroj: Matica slovenská – Účtovná závierka 2015.

Stiahni súborMatica slovenská – Účtovná závierka 2015 (súbor je vo formáte PDF a má 1,13 MB).

Rozpočet verejnej správy na roky 2017 až 2019 – schválený NR SR.

Príloha: Hlavná kniha – 23. 1. 2017, [pdf, 4 370 kB].

Stiahni súborRozpočet verejnej správy na roky 2017 až 2019 – schválený NR SR (súbor je vo formáte PDF a má 4,26 MB).

Vážení členovia Matice slovenskej!

Máte stanovy, a postupovať by ste mali v zmysle stanov.

V stanovách sa píše:

„Matica slovenská je verejnoprávna ustanovizeň. Pôsobí ako národnoprospešná, nezávislá, nadstranícka, nadkonfesijná, nadrezortná národná a kultúrna ustanovizeň.“

„Matica slovenská chce neformálne prehlbovať u svojich členov prirodzený pozitívny vzťah k svojej vlasti, domovine svojich predkov, a tak upevňovať národnú hrdosť a vlastenectvo.“

A predseda Matice slovenskej neformálne prehlbuje fašistickú ideológiu. Propagáciou nezmyslov a bludov chce u svojich členov prehlbovať vzťah k vlasti, a budovať národnú hrdosť a vlastenectvo?

„Členstvo v Matici slovenskej zaniká:
a) vystúpením,
b) zrušením pre poškodzovanie dobrého mena Matice slovenskej,
c) zrušením pre porušenie stanov Matice slovenskej…“

Členovia Matice slovenskej! Predseda Matice slovenskej podľa vás poškodil alebo nepoškodil dobré meno Matice slovenskej, keď na svojom účte propaguje fašistické bludy? Porušil stanovy? Alebo podľa stanov môže predseda Matice slovenskej propagovať fašizmus? Rozhodnite sa!

„1. Orgánmi Matice slovenskej sú:
a) valné zhromaždenie,
b) výbor,
c) predseda,
d) dozorný výbor.

2. Orgány Matice slovenskej sa zakladajú voľbou, ktorá prebieha priamym a tajným hlasovaním. Základným princípom ich činnosti je kolektívne rozhodovanie na demokratickom princípe.“

Konajte! Nemlčte!

„1. Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom Matice slovenskej, ktorý rozhoduje o jej smerovaní v súlade s poslaním a úlohami Matice slovenskej zverenými jej štátom, ako aj s úlohami vyplývajúcimi z jej historického poslania.

2. Valné zhromaždenie:
a) volí a odvoláva v priamych a tajných voľbách predsedu, členov výboru, predsedu dozorného výboru a členov dozorného výboru…“

Ide o tajnú voľbu, nemáte sa čoho obávať.

Marián Tkáč má medzi „priateľmi“ napríklad Tibora Eliota Rostasa, známeho konšpirátora zo stránky Zem a Vek. Je tam aj: Marián Magát, ktorý kandidoval do NR SR s poradovým číslom 88 na hlasovacom lístku za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. (To nie je náhoda, že chcel mať číslo 88, ktoré pre fašistov znamená pozdrav Heil Hitler! Číslo 88 je symbolom akronymu HH, Heil Hitler, a zhruba to znamená Sláva Hitlerovi.) Pozri: Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2016. Alebo Róbert Švec z prípravného výboru novoznikajúceho politického hnutia s názvom Slovenské Hnutie Obrody.

Rastislav Blaško verí konšpirácii nazývanej „chemtrails“!

24. júna 2017 napísal náboženské perly:

„Ježiš bol rodu Slovanského.“

„Slovania sú Bohom vyvolený rod.“

Rastislav Blaško odvážne konkuruje Marekovi Balážovi, ktorý tvrdí, že Mária, Matka Božia, Bohorodička, bola Rómka.emotikon

21. júna 2017 sa Rastislav Blaško pochválil článkom, v ktorom o ňom píšu, že je exot.

„Pre tých, ktorí ste si to ešte neprečítali a čítajte pozorne, zvlášť odstavec o Slovanoch a potom článok zdieľajte, ale z originálneho linku: Najuletenejší kandidát na župana? V Bratislave chce vládnuť exot, ktorý straší čipmi a nadľuďmi

Originálne texty hľadajte na tejto stránke: www.facebook.com/Blasko.Rastislav

15. januára 2017 uverejnil video príspevok.

Archív:

Marián Tkáč: príspevok v sieti Facebook (11. 7. 2017)Marián Tkáč (časový detail: 11. 7. 2017 o 11.57 h)Emília Blážová (časový detail: 9. 7. 2017 o 13.00 h)Emília BlážováEmília Blážová (príspevok od Rastislava Blaška)
Emília Blážová (v pozadí vlajka strany Kotleba…)Marián Tkáč a jeho „priatelia“Kotleba – Ľudová strana Naše SlovenskoSlovenské Hnutie ObrodyRastislav Blaško (chemtrails)Rastislav Blaško (chemtrails)
Rastislav Blaško – Mám sa hanbiť za svoju farbu kože?Rastislav Blaško: „Ježiš bol rodu Slovanského.“ (Sic!)Exot Rastislav BlaškoRastislav Blaško chce byť župan
Dotácie zo štátneho rozpočtu pre Maticu slovenskú

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Ako možno prenechať pontifikát mŕtvemu pápežovi? (29.07.2017)

Ján Parada, 17. 07. 2017 | Prečítané: 2114 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
 Kto koľko tipuje?
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore