www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @818
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Výzva „Hej, Lidl, hraj fér!“ uspela

Celkovo výzvu podpísalo 75 000 ľudí z celej Európy

Ľudia z celej Európy, ktorým záleží na ľudských právach a životnom prostredí, vyzvali obchodný reťazec LIDL, aby zmenil praktiky voči svojim dodávateľom tropického ovocia. Kampaň mala veľký úspech a dosiahla reálne zmeny.

Napríklad:

  • Najväčší dodávateľ ananásov z Kostariky začal všetkým robotníkom na plantáži vyplácať minimálnu mzdu.
  • Robotníci na plantážach v Ekvádore dostali vhodné pracovné oblečenie na ochranu pred pesticídmi a obmedzila sa doba ich aplikácie (nie v čase, keď sú robotníci na plantáži).
  • Väčšina robotníkov na plantážach získala jasne formulovanú a stanovenú pracovnú zmluvu.

Za férové ovocie!Pre nás sú tieto veci samozrejmosťou, pre ľudí pracujúcich na plantážach znamenajú výrazne zlepšenia ich pracovných podmienok. Pri poslednej návšteve zástupcov kampane Za férové ovocie! na ananásovej plantáži v Kostarike potvrdili pracovníci, ako sú pre nich tieto úspechy dôležité. Organizácie stojace za kampaňou to považujú za rozhodujúci úspech.

Celkovo výzvu podpísalo 75 000 ľudí z celej Európy. Bez každého z vás by sme tento úspech v zlepšení ľudských a pracovných práv nikdy nedosiahli. ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa pripojili online či poslaním pohľadnice k výzve pre LIDL a žiadali ho, aby sa správal férovo. V Nemecku občania telefonovali do centrály Lidlu a pýtali sa na pracovné podmienky robotníkov na plantážach, v iných krajinách prebehli priame akcie pred supermarketmi či na rôznych verejných podujatiach.

„Výsledky kampane dokazujú, že určite stojí za to zapájať sa, nebáť sa aj veľkých ‚hráčov‘ a vytrvať. Najsilnejšia moc každého z nás je možnosť vybrať si inak a ukázať, čo chceme kupovať a čo nepodporíme,“ hovorí koordinátorka kampane na Slovensku Petra Ježeková.

Zdá sa, že Lidl si stále úplne neuvedomuje, že podmienky na plantážach jeho dodávateľov sú prepojené s jeho vlastnými štandardami udržateľnosti a nemôže sa od nich dištancovať. Tento gigant medzi supermarketmi ani nebol ochotný upozorniť svojich dodávateľov na to, že robotníci majú právo na slobodu združovania.

Vedenie Lidlu nikdy nechcelo zozbierané podpisy prijať. Preto sme všetkých 75 000 podpisov Lidlu doručili poštou – aby obchodný reťazec LIDL vedel, že ho stále sledujeme a v našej snahe o to dosiahnuť ďalšie zmeny nepoľavíme.

Fotografie z odovzdávania podpisov:

Fotografia z odovzdávania podpisovFotografia z odovzdávania podpisov

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk a MakeFruitFair.org

CEEV Živica, 30. 01. 2017 | Prečítané: 319 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Zúčastníte sa volieb do orgánov samosprávneho kraja?

Áno (86 hl.)
 
Ešte neviem (47 hl.)
 
Nie (50 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 183
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore