www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @452
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Výstava: stromy budú rozprávať príbehy ľudí pestujúcich banány

Tretí ročník Výstavy na stromoch

Praha – Claudia má dve dcéry, ktoré však vidí len hodinu denne. Zvyšok dňa, 12 a viac hodín, pracuje na banánovej kostarickej plantáži. I za tak dlhú pracovnú dobu vrátane nadčasov dostáva len minimálnu mzdu, z ktorej má problém seba a dcéry uživiť. Pracuje s nebezpečnými látkami bez ochranných pomôcok. Nemá sa kam schovať, keď lietadlá práškujú pesticídmi plantáž. Na pracovisku musí čeliť sexuálnemu obťažovaniu. Kvôli zapojeniu do odborov ju v práci šikanujú. Jej príbeh i príbehy ďalších zamestnancov a zamestnankýň kostarických a panamských plantáží budú visieť od 7. do 14. októbra 2017 vo viac než 60 parkoch republiky. V Prahe budú fotografie k videniu hneď na siedmich miestach. Návštevníci výstavy pod šírym nebom sa zo 14 panelov dozvedia, čo všetko sa skrýva za toľko obľúbeným tropickým ovocím – banánmi.

„Na každého Čecha pripadá ročne 9,9 kilogramov banánov. Ide o najobľúbenejšie tropické ovocie. Málokto už ale vie, za akých podmienok sa banány pestujú, triedia, balia a následne dostávajú do Európy. Rozhodli sme sa preto tretí ročník Výstavy na stromoch zamerať práve na pestovanie banánov,“ uviedla Gabriela Štěpánková z organizácie NaZemi.

Autorom fotografií je Stanislav Komínek z NaZemi, ktorý spoločne s kolegami z Ekumenickej akadémie vyrazil do Panamy a Kostariky skúmať pracovné podmienky ľudí na banánových plantážach.

Popri nízkych mzdách, dlhých nadčasov a ohrozenia všadeprítomnými pesticídmi sú pracovníci a pracovníčky vystavení tiež najrôznejšiemu obťažovaniu a zastrašovaniu. Pracovať na zlepšovaní pracovných podmienok aktívnym zapojením do odborov je veľmi rizikové. Odborári a odborárky sú v lepšom prípade šikanovaní, preradení na inú prácu, v horšom prepustení, zbití či zavraždení.

„Predtým som zbieral banány, ale po pridaní sa k odborom ma preradili na odsekávanie listov banánovníkov. Vedenie nechce, aby som sa stretával s ostatnými pracovníkmi. Sledujú ma, či za nimi nechodím,“ dočítame sa na jednom z výstavných panelov slova odborára pracujúceho na plantáži Jardín del Tigre v Kostarike.

Zo strachu o svoju budúcnosť nechce uviesť svoje meno, a na fotografii mu nie je vidno do tváre.

Za férové ovocie!Výstava rovnako upozorňuje verejnosť na súvislosti a dôsledky nášho nákupného správania, a čo môžeme zmeniť my ako spotrebitelia a spotrebiteľky. Pokiaľ chceme, aby pestovatelia a pestovateľky dostávali za svoju prácu adekvátne zaplatené a mohli sa pri pestovaní vyhnúť najhorším agrochemikáliám, môžeme kupovať banány s certifikáciou Fairtrade. Pomocou petície je možné supermarkety vyzvať, aby boli fairtradové výrobky viac dostupné.

V prípade, že na výstavu zavítajú triedne kolektívy či napríklad skautské oddiely, môžu si vopred stiahnuť od organizácie NaZemi vzdelávaciu metodiku, vďaka ktorej sa o téme interaktívnou formou dozvedia viac. Z dokumentačnej cesty vznikla okrem výstavy aj webová stránka www.pribehbananu.cz. Vedeli ste napríklad, že škatuľa s banánmi váži vždy presne 18,14 kg? A že banánovník je bylina, a to dokonca najväčšia na svete, ktorá je hneď po bavlne druhou najviac chemicky ošetrovanou plodinou?

Kampaň Make fruit fair!

Výstava na stromoch sa uskutoční v desiatkach parkov po celej Českej republike už tretí rok pri príležitosti Svetového dňa dôstojnej práce. Ten sa oslavuje 7. októbra. Predošlé ročníky sa venovali pestovaniu kávy a pracovným podmienkam v garbiarňach a pri výrobe obuvi.

Zoznam jednotlivých parkov a viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.vystavanastromech.cz.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 29. 09. 2017 | Prečítané: 73 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Zúčastníte sa volieb do orgánov samosprávneho kraja?

Áno (86 hl.)
 
Ešte neviem (47 hl.)
 
Nie (49 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 182
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore