www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @776
Počítadlo


Spam poison

Výstava fotografií ukáže, ako by samosprávy mali myslieť na deti a mladých ľudí

Vzdelávacia výstava s názvom Samospráva rešpektujúca práva detí a mladých ľudí vznikla v rámci programu Komunity priateľské deťom a mladým ľuďom Nadácie pre deti Slovenska

Fotografie vystavené v štyroch slovenských mestách by mali otvoriť diskusiu o tom, aké kroky je potrebné urobiť, aby sa samosprávy naozaj priateľskými stali.

Výstava je určená deťom, mladým ľuďom, rodičom, aktívnym občanom, komunitám a samosprávam. Jej cieľom je vytvoriť priestor, v ktorom by bolo možné hovoriť o potrebách detí a mladých ľudí a spoločne hľadať možnosti ako ich naplniť.

„Často sa stretávame s tým, že maximum, čo samospráva robí, je minimom toho, čo vyžaduje zákon a ani to sa nedarí úplne napĺňať. V našom programe sa snažíme hovoriť o tom, že samospráva by mala využívať a uplatňovať svoje právo robiť všetko, čo jej zákon nezakazuje, zvlášť, keď ide o zvyšovanie kvality života detí a mladých ľudí. Uvedomujeme si, že v podmienkach, v ktorých pracujú, to nemusí byť ľahké, ale postupnými krokmi sa veci môžu pozitívne meniť,“ hovorí projektový manažér Peter Lenčo.

Fotografie vznikali v rôznych kútoch Slovenska. Zobrazujú príklady samospráv, škôl, mimovládnych organizácií a projektov, ktoré idú príkladom a darí sa im vytvárať bezpečný a podnetný priestor pre deti a mladých ľudí. Ukazujú 12 princípov a oblastí ako sú napríklad inklúzia, výchova a vzdelávanie, voľný čas, kultúra a umenie, šport a rekreácia, zdravotná starostlivosť či sociálne služby.

Nadácia pre deti Slovenska spolu s partnermi od roku 2010 priebežne mapuje potreby detí a mladých ľudí a systematicky realizuje program Komunity priateľské deťom a mladým ľuďom. Na základe týchto poznatkov a skúseností vznikli princípy Samosprávy rešpektujúcej práva detí a mladých ľudí.

Záujemcovia si môžu výstavu fotografií pozrieť na Mestskom úrade v Nových Zámkoch od 20. do 24. novembra, v Súkromnej základnej škole Nová Dubnica od 27. novembra do 1. decembra, v Cirkevnej základnej škole Romualda Zaymusa v Žiline od 4. do 7. decembra a na Mestskom úrade v Prešove od 11. do 15. decembra.

„Výstava bude uvedená na 4 miestach, ale v budúcom roku chceme, aby putovala ďalej po Slovensku,“ vysvetľuje Peter Lenčo.

„Výstavou chceme ukázať rozličné oblasti života detí a mladých ľudí, v ktorých máme ako spoločnosť zodpovednosť za napĺňanie ich potrieb a práv. Okrem tradičných oblastí ako je škola, voľný čas, kultúra a šport poukazujeme aj na témy, ktoré sú tradične menej spájané s deťmi a mladými ľuďmi, napríklad doprava, bývanie, bezpečnosť a ďalšie. Všetky pritom vychádzajú z Dohovoru o právach dieťaťa.“

Autorom fotografií je Rastislav Očenáš, autormi konceptu a sprievodného textu sú Aneta Chlebničanová, Peter Lenčo a Rastislav Očenáš.

Nadácia pre deti Slovenska prostredníctvom grantových a vzdelávacích programov dlhodobo podporuje mnohostranný rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka, spolupracuje s každým, kto je ochotný investovať do rozvoja detí, verí v ich silu a potenciál a podnecuje spoluprácu odborníkov, dobrovoľníkov a organizácií pri realizácii programov pre deti, ktoré pozitívne formujú detskú osobnosť.

Realizáciu výstavy finančne podporilo Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky a KOMUNÁLNA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group.

Foto:

Vzdelávacia výstava: Samospráva rešpektujúca práva detí…Vzdelávacia výstava: Samospráva rešpektujúca práva detí a mlVzdelávacia výstava: Samospráva rešpektujúca práva detí a ml
Vzdelávacia výstava: Samospráva rešpektujúca práva detí a mlVzdelávacia výstava: Samospráva rešpektujúca práva detí…Vzdelávacia výstava: Samospráva rešpektujúca práva detí…

Po kliknutí na fotografie sa v novom okne zobrazia v lepšom rozlíšení o rozmeroch 2 048 × 1 365 bodov (posledná 1 366 bodov).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NDSNadácia pre deti Slovenska
– je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom, ktorí sa ocitnú v najrôznejších životných situáciách
Čerpané z: www.nds.sk

Nadácia pre deti Slovenska, 23. 11. 2017 | Prečítané: 43 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Istý čas môžu
15-12-17 * 12:28
 Istý čas môžu
15-12-17 * 09:43
 Re: S kým?
15-12-17 * 09:12
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore