www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @262
Počítadlo


Spam poison

Vyšlo nové číslo revue Existencia 1/2014

Hlavná téma: Budúcnosť internetu

Existencia 1/2014Internet, táto celosvetová počítačová sieť, ktorá sa stala pre mnoho ľudí neoddeliteľnou súčasťou ich životov, vzbudzovala ešte nedávno veľké nádeje ohľadom možností na zrýchlenie a zlacnenie komunikácie, zdieľanie dát, transparentnosť, obmedzenie cenzúry a sociálnej kontroly. Tieto nádeje sú však premieňané vo svoj pravý opak a nové nočné mory v réžii štátov a korporácií. Jednotlivé texty hlavnej témy sa zaoberajú pôsobením hackerov v službách represie, myšlienkami knihy Juliana Assanga a jeho spolupracovníkov Cypherpunks: Freedom and the Future of the Internet, známymi whistleblowermi a motiváciami ich konania, vďaka ktorému si vyslúžili nenávisť systému. Jeden z článkov približuje niekoľko projektov na poli digitálneho aktivizmu, ako sú napríklad radikálne technologické kolektívy RiseUp či Autistici/Inventati. Členovia Federácie nemecky hovoriacich anarchistov a anarchistiek (FdA) odpovedajú na otázky ohľadom svojich skúseností s počítačovou bezpečnosťou a užívaním internetu pre internú organizačnú komunikáciu a k téme budúcnosti internetu sa pútavo prihovára tiež Noam Chomsky v prekladu rozhovoru z decembrového vydania časopisu Z Magazine.

Nemalý priestor je v Existencii venovaný otázke aktivít, ktoré sa stavajú proti vlne prejavov rasistických nálad smerovaných voči rómskej menšine. Šesť aktivistov, medzi ktorými nechýbajú Rómovia, tu zo svojej perspektívy zhrňuje najpodstatnejšie momenty bojov proti rasistom v minulom roku. Všetky spojuje príkladné odhodlanie postaviť sa na stranu ohrozených, kedykoľvek je to potrebné.

Ako v každom čísle ani v tomto nechýba tradičný prehľad domácich akcií antiautoritárskeho hnutia, na ktorý nadväzuje reportáž z antifašistickej demonštrácie usporiadanej 17. novembra 2013 v Prahe, doplnená príhovorom ČSAF, ktorý zaznel počas demonštrácie. Samostatná dvojstránka je potom vyhradená zhrnutiu anarchistických aktivít, ktoré predchádzali jesenným parlamentným voľbám v Česku. Nechýba ani vyjadrenie ČSAF k otázke o potrebe nového ľavicového subjektu.

V Existencii ďalej nájdete článok o súčasnej novej ľavici na Kube či historický text o anarchistických Čiernych gardách v Rusku, ktoré krátko po revolúcii zlikvidovala boľševická moc. Nechýbajú pravidelné rubriky Anarchistického čierneho kríža a voľnej komunity VAP, recenzie na najnovšie publikácie antiautoritárskeho hnutia a texty posledných troch čísiel nástenných novín A3.

Zvyšok časopisu vyplňuje hneď niekoľko rozhovorov. Jeden preložený – s politickým filozofom Toddom Mayom o anarchizme v kontexte diel moderných francúzskych mysliteľov. A dva pôvodné: jednak s u nás pomerne známou antiautoritárskou distribúciou xBASTAx, a potom s redaktorom anglicky písaného internetového magazínu ROAR Leonidasem Oikonomakisem, ktorý sa okrem iného vracia k smrti svojho priateľa Pavlosa Fyssasa.

Dúfame, že vás nová Existencia zaujme.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Československá anarchistická federácia (ČSAF)
– Staviame sa proti byrokratickému systému s centralizovanou mocou, ktorý je sociálne nespravodlivý a dlhodobo neudržateľný, bez ohľadu na to, či funguje v štátoch kapitalistických alebo tzv. socialistických. Odmietame zastupiteľský systém parlamentnej „demokracie“, lebo ten sa stal, obzvlášť v ére globalizovaného kapitalizmu, len bábkou v rukách politicko-ekonomických záujmov. Nie sme iba negativisti, ktorí všetko bezdôvodne odmietajú. Snažíme sa aktívne propagovať našu alternatívnu víziu usporiadania slobodnej a samosprávnej spoločnosti.
– ČSAF je členskou organizáciou Internacionály Anarchistických Federácií (The International of Anarchist Federations / L'Internationale des Fédérations Anarchistes, IAF-IFA).
Čerpané z: www.csaf.cz

ČSAF, 12. 01. 2014 | Prečítané: 775 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
 Kto koľko tipuje?
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore