www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @930
Počítadlo


Spam poison

Výsledky zisťovania o príjmoch a životných podmienkach EU SILC 2011

Hranica rizika chudoby bola podľa posledných údajov zisťovania 3 784 € na rok, čo v prípade jednočlennej domácnosti predstavuje približne 315 € na mesiac.

Výberové zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach EU SILC, ktoré podáva komplexný obraz o chudobe, sociálnom vylúčení a životných podmienkach, sa na Slovensku realizuje od roku 2005. V súčasnosti sa uskutočňuje vo všetkých 27-ich krajinách EÚ, v Nórsku a na Islande. Zisťovanie je realizované v súlade s Nariadením č. 1177/2003 Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktoré je záväzné pre všetky krajiny EÚ. Keďže vo všetkých krajinách je používaná jednotná metodika, získané údaje o príjmoch, úrovni a štruktúre chudoby a sociálnom vylúčení domácností umožňujú na jednej strane medzinárodné porovnávanie Slovenska v rámci Európskej únie a zároveň analyzovanie sociálnej situácie domácností na Slovensku.

Výberové zisťovanie EU SILC 2011 sa uskutočnilo v apríli minulého roka formou terénneho zberu dát prostredníctvom papierových dotazníkov v náhodne vybraných domácnostiach (do databázy bolo zaradených 5 200 domácností vo viac ako 300 obciach Slovenska).

Podľa údajov z EU SILC 2011 bolo rizikom chudoby ohrozených 13,0 % obyvateľov Slovenska, čo je približne 700 000 osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom nastal nárast miery rizika chudoby o 1 percentuálny bod. Hranica rizika chudoby bola podľa posledných údajov zisťovania 3 784 EUR na rok, čo v prípade jednočlennej domácnosti predstavuje približne 315 EUR na mesiac. Medziročný nárast samotnej hranice chudoby v roku 2011 v porovnaní s rokom 2010 bol 3 % (v absolútnom vyjadrení takmer 10 EUR na mesiac).

Mieru rizika chudoby na Slovensku najvýraznejšie ovplyvňuje ekonomická aktivita obyvateľstva – najvyššie riziko chudoby bolo zaznamenané u nezamestnaných (42,6 %). Na druhej strane, postupný nárast rizika chudoby u pracujúcich sa prejavil tak, že miera rizika chudoby u dôchodcov a pracujúcich bola na rovnakej úrovni (6,3 %). Medzi ďalšie najohrozenejšie skupiny patria domácnosti s 3 a viac závislými deťmi (32,6 %), neúplné domácnosti (26,4 %) a deti vo veku do 18 rokov (21,2 %).

Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou mierou rizika chudoby v rámci EÚ. V tejto súvislosti však treba upozorniť, že tento indikátor je pre jednotlivé krajiny počítaný vo vzťahu k ich národným hraniciam chudoby. To znamená, že porovnateľnejšie výsledky získame po zohľadnení národných hraníc rizika chudoby vyjadrené v parite kúpnej sily (PPS – eliminuje efekty rozdielnej cenovej úrovne medzi krajinami). Z krajín, ktoré majú podobnú hranicu rizika chudoby vyjadrenú v PPS ako Slovensko, sú zatiaľ k dispozícii nasledujúce údaje z posledného zisťovania EU SILC 2011: Česká republika (9,8 %), Nórsko (10,5 %), Rakúsko (12,6 %), Slovinsko (13,6 %), Fínsko (13,7 %), Maďarsko (13,8 %), Švédsko (14,0 %) a Estónsko (17,5 %).

Monitorovanie chudoby a sociálneho vylúčenia sa na Slovensku realizuje v kontexte Otvorenej metódy koordinácie, ktorá je vytvorená na úrovni Európskej únie pre spoločné usmerňovanie politík členských krajín v oblasti boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Jedným zo strategických cieľov EÚ je podstatne zredukovať chudobu (Stratégia Európa 2020).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

redakcia
Portálu mladých humanistov
Čerpané z:
Štatistický úrad Slovenskej republiky

redakcia, 02. 10. 2012 | Prečítané: 1428 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom