www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @539
Počítadlo


Spam poison

Výskum potvrdil, že odevy a obuv vznikajú v Európe za otrasných podmienok

Niekedy jednoducho nemáme čo jesť, počuť od zamestnancov

Praha – Text „Made in Europe“ na etikete je často vnímaný ako záruka dobrých pracovných podmienok. Práve vydaný výskum z oblasti odevného a obuvníckeho priemyslu vo východnej a juhovýchodnej Európe však dokazuje opak (1). Predovšetkým upozorňuje na nebezpečné pracovné podmienky a na veľmi nízke mzdy udržujúce robotníkov a robotníčky na hranici chudoby. Napriek značným nadčasom napríklad mnoho pracovníkov na Ukrajine zarába mesačne len 89 eur (2 276 Kč), pričom mzda, z ktorej sa tu dá dôstojne vyžiť (2), je päťkrát vyššia. Popri Ukrajine sa výskum zameral tiež na Srbsko a Maďarsko. V skúmaných továrňach šijú značky ako Benetton, Esprit, GEOX, Triumph či Vera Moda. Výskum vydala platforma Clean Clothes Campaign a jej český partner, organizácia NaZemi.

Rozhovory so 110 pracovníkmi a pracovníčkami v továrňach na výrobu obuvi a odevov v Maďarsku, Srbsku a na Ukrajine ukázali, že i napriek značným nadčasovým hodinám si mesačne ťažko zarobia viac, než je zákonná minimálna mzda. Tá však v regióne udržuje pracovníkov na hranici chudoby.

„Niekedy jednoducho nemáme čo jesť,“ povedala jedna z opytovaných žien, ktorá pracuje v továrni na Ukrajine.

Iný pracovník v maďarskej továrni uviedol:

„Mzdy nám vystačia len na zaplatenie účtov za energie, vodu a kúrenie.“

Nadčasy musia pritom odpracovať až 68 hodín mesačne.

Popri nízkych mzdách a nezákonných nadčasov si mnoho z opytovaných robotníkov a robotníčok sťažovalo na nebezpečné pracovné podmienky, ako sú napríklad extrémne vysoké teploty na pracovisku, nehygienické podmienky či vystavenie toxickým chemikáliám. Pracovníci a pracovníčky sú zastrašovaní zo strany vedenia, žijú s neustálym pocitom strachu z ukončenia pracovného pomeru či premiestnenia inde.

„Keď sa srbskí robotníci a robotníčky pýtali, prečo v tak sparnom lete nie je zapnutá klimatizácia, prečo majú obmedzený prístup k pitnej vode, či prečo musia opäť pracovať v sobotu, odpoveď bola vždy rovnaká: Pokiaľ sa vám to nepáči, tu sú dvere,“ uviedol k zisteniam jeden z autorov výskumu.

Z nízkych miezd v danom regióne pritom profitujú veľké medzinárodné značky, ako sú Benetton, Esprit, GEOX, Triumph, Vera Moda a mnohé ďalšie.

„Vyzývame tieto značky, aby pracovníkom a pracovníčkam vo svojom dodávateľskom reťazci začali platiť dôstojnú mzdu, a spolupracovali so svojimi dodávateľmi na odstránení nelegálnych a nehumánnych pracovných podmienok preukázaných aj vďaka tomuto výskumu,“ povedal Petr Mareš z organizácie NaZemi, ktorá je partnerom platformy Clean Clothes Campaign, ktorá výskum realizovala.

V strednej, východnej a juhovýchodnej Európe pracuje v odevnom a obuvníckom priemysle približne 1,7 milióna ľudí, prevážne žien (medzi 79 až 92 % v jednotlivých štátoch). I v Česku sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok. Ukázal to výskum (3), ktorý sa v roku 2015 uskutočnil v troch továrňach, a to Pleas Havlíčkův Brod, Vespa Prostějov a Bernhardt. Taktiež české šičky vykonávajú zdraviu nebezpečnú prácu, pracujú pod tlakom a sú nútené k práci nadčas. To všetko za veľmi nízku mzdu. Rovnako ako výskum v Maďarsku, Srbsku a na Ukrajine, bol aj český výskum súčasťou medzinárodného porovnávacieho výskumu Stitched up, ktorý už od roku 2015 postupne v európskych štátoch uskutočňuje a publikuje platforma Clean Clothes Campaign. Organizácia NaZemi je súčasťou tejto platformy.

Poznámky:

(1) Zhrnutie výskumu Stitched up zameraného na Srbsko, Maďarsko a Ukrajinu nájdete na stránke NaZemi (v anglickom jazyku). Pozrite sa tiež na samostatný profil pre Maďarsko, Ukrajinu a Srbsko. Vydala platforma Clean Clothes Campaign v novembri 2017.

(2) Dôstojnú mzdu by si robotníci a robotníčky mali zarobiť za bežný 40-hodinový pracovný týždeň bez nadčasov. Táto mzda by im mala umožniť, aby žili dôstojný život, čiže mali na jedlo, nájomné, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie. A rovnako, aby si malú časť peňazí mali možnosť nasporiť na nepredvídateľné výdaje.

(3) Zhrnutie výskumu zameraného na Českú republiku, ktorý bol uskutočnený v rámci medzinárodného porovnávacieho výskumu Stitched up nájdete na stránke NaZemi (v českom jazyku). Vydala organizácia NaZemi v roku 2016. Celý výskum nájdete na stránke NaZemi (v anglickom jazyku). Vydala platforma Clean Clothes Campaign v roku 2016.

Doplňujúce informácie:

NaZemiNaZemi presadzuje globálne vzdelávanie, usiluje o zodpovednosť firiem za vlastné dodávateľské reťazce a propaguje fair trade ako účinnú podporu pestovateľov a pestovateliek z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Clean Clothes Česká republikaV októbri 2014 vstúpila organizácia NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie, a organizácia NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Európska vlajkaProjekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti organizácie NaZemi, a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 17. 11. 2017 | Prečítané: 502 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore