www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @005
Počítadlo


Spam poison

Výskum: Európske obuvnícke značky šijú v Indonézii, pracovné podmienky tam neriešia

Topánky šijú napríklad pre značky ako Ara, Deichmann či Ecco

Indonézia je štvrtým najväčším výrobcom obuvi na svete po Číne, Indii a Vietname. V roku 2015 sa v tejto krajine vyrobila jedna miliarda párov obuvi. Robotníci a robotníčky ich tu vyrábajú za extrémne nízke mzdy a sú nútení k dlhým nadčasom. Uplatňovanie práva na združovanie je tvrdo trestané, čo v praxi vedie k nefunkčnosti odborov. Najhorším pracovným podmienkam musia čeliť domáci pracovníci a pracovníčky. Nemajú žiadne pracovné zmluvy, žiadne sociálne zabezpečenie a dostávajú len zlomok stanovenej minimálnej mzdy. Uvádza to práve uverejnený výskum (1) organizácií Südwind a INKOTA, ktorý v Českej republike publikovala ich partnerská organizácia NaZemi v rámci projektu Obuj sa do toho. V sledovaných továrňach sa šijú topánky pre značky ako Ara, Deichmann či Ecco.

Robotníci a robotníčky v indonézskych továrňach sú nútení pracovať denne tri až štyri hodiny nadčasy nad rámec osemhodinovej pracovnej doby.

„Povedali mi, že musím pracovať nadčas. Keď som kvôli svojim rodinným povinnostiam odmietla, vedúci mi aj tak nedovolil odísť,“ uviedla jedna z robotníčok.

Dve zo štyroch sledovaných tovární zamestnávajú robotníkov a robotníčky len na krátkodobé zmluvy – továreň PT Prima Dinamika Sentosa, dodávajúca pre Ecco, len na rok a továreň PT Mekar Abadi Sentosa, ktorá vyrába okrem iných i pre nemeckú značku Deichmann, na trojmesačné, prípadne šesťmesačné pracovné zmluvy, čím porušujú tamojšie zákony. Zmenilo sa to potom, čo výskumníci upozornili na daný problém predstaviteľov firmy. Tie krátkodobé zamestnávania povoľujú len za veľmi špecifických podmienok.

Zákonnú pracovnú dobu prekračujú i domáci pracovníci a pracovníčky, pretože sú platení od kusu a za bežnú pracovnú dobu by si nezarobili ani na základné potreby. Tretina zo sledovaných robotníkov a robotníčok tiež uviedla, že musia do výroby topánok zapájať i svoje deti. Ich priemerný mesačný plat po odpočítaní nákladov na dopravu hotového tovaru späť sa pohybuje v prepočte okolo 2,81 € (776 českých korún), čo je zhruba štvrtina tamojšej štátom stanovenej minimálnej mzdy. Nikto z opytovaných domácich pracovníkov a pracovníčok nemal s továrňou uzatvorenú písomnú pracovnú zmluvu.

„Továreň s nami neuzatvorila žiadnu zmluvu, a preto nemáme nárok ani na žiadne sociálne zabezpečenie,“ uviedla k situácii domácich robotníčok jedna z nich.

„Situácia v Indonézii je podobná ako v Indii či Vietname. Obuvnícke spoločnosti navzdory svojim CSR reportom svoju politiku zodpovednosti v praxi neuplatňujú dostatočne dôsledne. Mali by svoje etické kódexy a s nimi súvisiace dodržiavanie pracovných štandardov vyžadovať i po svojich dodávateľoch, a to v celom svojom dodávateľskom reťazci. Situácii by tiež pomohla vyššia miera transparentnosti, ktorej sa mnohé firmy bránia,“ uviedol k výsledkom výskumu koordinátor kampane Obuj sa do toho Petr Mareš z organizácie NaZemi.

Indonézia je pre svoju lacnú pracovnú silu vyhľadávanou krajinou už po desaťročia. Napríklad firma Baťa tu vyrábala už v roku 1940 a Nike od roku 1988. Najdôležitejšími vývoznými trhmi pre Indonéziu v súčasnosti sú Spojené štáty americké, Belgicko, Nemecko, Veľká Británia a Japonsko. Obuvnícky priemysel je sústredený najmä na ostrove Jáva.

Výskum prebiehal formou rozhovorov so 117 robotníkmi a robotníčkami zo štyroch tovární v oblastiach Semarang, Jombang a Sidoarjo a s 37 domácimi pracovníkmi a pracovníčkami. Rozhovory viedli partneri kampane Obuj sa do toho (Change Your Shoes) – tamojšie organizácie z Trade Union Rights Centre, a to v rokoch 2015 a 2016.

Pod čiarou

Poznámky a doplňujúce informácie:

(1) Výskum: No excuses for homework. Working conditions in the Indonesian leather and footwear sector. V Českej republike vydala organizácia NaZemi v rámci iniciatívy Obuj sa do toho v roku 2017.

NaZemi presadzuje globálne vzdelávanie, usiluje o zodpovednosť firiem za vlastné dodávateľské reťazce a propaguje fair trade ako účinnú podporu pestovateľom a pestovateľkám z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Popri odevnom priemysle, ktorému sa NaZemi venuje už osem rokov (pozri kampaň www.usilitonanas.cz), sa táto organizácia v ostatných troch rokoch zameriava tiež na zlepšovanie pracovných podmienok v obuvníckom priemysle, a to v rámci medzinárodnej iniciatívy Change Your Shoes (v ČR Obuj sa do toho). Koná tak spoločne s 15 európskymi a 3 ázijskými organizáciami, ktoré sa zameriavajú na dodržiavanie ľudských práv pri výrobe tovarov. Spoločne zvyšujú povedomie spotrebiteľov, podnecujú zmeny zákonov a posilňujú zodpovednosť firiem v oblasti pracovných podmienok.

V októbri 2014 vstúpila organizácia NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie a organizácia NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Pod čiarou

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Foto:

Domáca pracovníčka (foto: Ferry Latief)Domáci pracovníci (foto: Ferry Latief)Pracovníci sú bez soc. zabezpečenia (foto: Ferry Latief)
Domáci pracovníci pre AraOdborári sú perzekvovaní (foto: Hendrik Mintarno)Výroba topánok (foto: Dietrich Weinbrenner)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 01. 03. 2017 | Prečítané: 802 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (5 hl.)
 
Sýkorka belasá (10 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 23
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Podporte 2 percentami ľudské práva
02-07-20 * 22:34
 Re: Werner
02-07-20 * 19:16
 Re: Werner
02-07-20 * 16:45
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore