www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @287
Počítadlo


Spam poison

Vyplazený slovenský jazyk

Neberme všetko smrteľne vážne a pozrime sa na problém aj z humornej stránky

Je zrejmé, že treba vytvoriť efektívnu protiváhu k mnohým zjednodušeniam certifikovaných vykladačov spisovnosti slovenského jazyka. Dynamický vývoj nemôže podliehať edičnému feudalizmu či korektorskému nevoľníctvu. Slovenčina je živý organizmus a otvorený systém s mnohými väzbami na internacionálne prostredie v procese globalizácie, ktorá je objektívnym javom. Jazyk, ak má plniť všestranné komunikačné funkcie, nemožno oplotiť v skanzene, rezervácii či v zoologickej záhrade. V našich končinách (alebo – ako vravia niektorí občania Žitného ostrova – v našich končatinách) je evidentné úsilie zdôrazňovať odlišnosť slovenčiny od češtiny. Touto poznámkou nechcem kriesiť myšlienku jednotného československého jazyka, ani zľavovať z nárokov na základnú jazykovú kultúru.

Chcem len nastaviť zrkadlo nezmyselným kampaniam proti slovám, ktoré pochopiteľnou zhodou okolností jestvujú i v češtine – v našom nesporne najbližšom slovanskom jazyku. Našim odborníkom napríklad na slove sranda neprekáža odvodenie od fekálií, ale jeho český pôvod, preto uprednostňujú špás, pri ktorom im neprekáža prevzatie z nemčiny. Aby nenastal chaos v prípade slova pravítko, ktorého dôsledným poslovenčením vznikne pravidlo, tak podaktorí experti radšej vytiahnu z latinčiny lineár.

Neberme všetko smrteľne vážne a pozrime sa na problém aj z humornej stránky – modrá bielizeň by mala byť modrizeň; červená zelenina by mala byť červenina; štátna, verejná, medzinárodná a osobná bezpečnosť by mala byť bezstarostnosť, pretože v slove bezpečnosť je obsiahnuté české slovo péče. Osoba by sa mala nahradiť slovom oseba, lebo v osobe je český základ sobě. Doriešiť a zosystematizovať treba významové dvojice: rukavice – nohavice, rukávy – nohávy, ponožky – poručky. Ak sa strážcom jazykovej čistoty väčšmi páčia črty ako rysy našich tvárí, tak naše postavy by nemali mať obrysy, ale občrty a k našim povahovým črtám by nemala patriť veľkorysosť, ale veľkočrtosť. V tomto duchu si dovoľujem navrhnúť, aby sa majster pera označoval slovom spisbár. Je v ňom čosi z rezbára, umelca zaoberajúceho sa rezbou, takže ako inak by sa mal nazývať umelec zapodievajúci sa spisbou?

Pred časom moja manželka – režisérka Mgr. art. Oľga Janíková – správne a objavne prišla na to, že kontinent na západnej pologuli by sa nemal nazývať podľa krstného mena Ameriga Vespucciho, ale podľa jeho priezviska, teda nie Amerika, ale Vespucca. V tejto súvislosti som poznamenal, že Imriška je tiež vhodný názov pre Ameriku, pretože Amerigo je talianska stredoveká podoba starogermánskeho mena Emmerich, ktorého súčasné slovenské podoby sú Imrich – Imriška. (Mimochodom – vnučka mi hovorí Janíkový, lebo moja manželka sa volá Janíková. To má logiku.)

V čase, keď sa musíme vyrovnávať s naliehavým procesom prijímania cudzích slov v našom jazykovom prostredí, na prvý pohľad zaujmú protichodné tendencie – fonetický prepis slov džem, džez, džús a prísne slovenská výslovnosť slov bufet, busta, debut, komuniké. K zjavným nezrovnalostiam prináleží aj fakt, že na nižšej úrovni – napríklad na trhu – sa v slovenčine jedná, kým na vyššej úrovni sa rokuje. Napriek tomu, že sa v solídnych inštitúciách nejedná, ale koná a rokuje, na súde sa naďalej pojednáva počas pojednávania. A rokovanie o takých závažných otázkach, ako je mier, sa uskutočňuje vyjednávaním vyjednávačov. Najväčšou tragikomédiou spisovnej slovenčiny donedávna boli jazykové poradne na internetových stránkach Ministerstva kultúry SR, štátnej tlačovej agentúry TASR a vo vysielaní štátneho mediálneho kombinátu RTVS, pretože napriek dobrým radám určeným verejnosti uvedené inštitúcie okázalo predvádzali celý repertoár jazykových prehreškov v takmer všetkých ostatných informáciách. Úprimne povedané, z principiálnych dôvodov im už nevenujem pozornosť, a tak neviem, či v nich jazykové okienka ešte existujú, ale nepochybujem, že jazykové nedostatky pretrvali, pretože inak by museli vymeniť celý personál, čo sa dozaista nestalo.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 28. 11. 2015 | Prečítané: 7363 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (11 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 19
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore