www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @430
Počítadlo


Spam poison

Výlet do Chorvátska

Tento rok sme opäť dostali ponuku navštíviť s nitrianskou Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska malú turistickú osadu Dramalj na Crikvenickej riviére

Toho roku nás bolo menej, ľudí asi odradila myšlienka na studené more – termín pobytu bol od 8. júna. Náš zájazd nakoniec tvorili členovia únie z Banskej Bystrice, Nitry, Žiliny, Levíc a Bratislavy. Spolu nás bolo 31. Bratislavská skupinka sa stretla 8. júna večer pri Auparku a vyrazili sme s ostatnými, ktorí v autobuse už sedeli. Cesta prebehla v pohode, bez problémov, a ráno sme boli na mieste, pri našom obľúbenom „ružovom domčeku“ – vile Niko. Privítala nás pre nás dobre známa delegátka, s ktorou sme sa stretli aj dva roky predtým, pani Alenka Sitárová. Bola rada, že vidí nielen známe tváre, ale aj nových turistov. Keďže sme otvárali sezónu v penzióne, nemuseli sme čakať na vypratanie izieb, ale hneď sme sa ubytovali. Nakoľko bol krásny teplý deň, väčšina sa dala do plaviek, a hurá do príjemne teplého mora. More po celú dobu pobytu bolo mimoriadne teplé, a ako sa písalo v novinách, padol storočný rekord teploty Jadranského mora v tomto júnovom období.

Celý týždeň plynul v spomalenom a príjemnom dovolenkovom tempe. Chodievali sme sa kúpať, slnili sme sa na „našom“ mieste pred penziónom, zmrzlinové dobroty na nás čakali na každom rohu… Program v meste Crikvenica prial všetkým, ktorí majú radi podujatia ako: prehliadka folklórnych súborov, Festival čerešieň, či podujatie pod názvom 130 rokov turizmu v Crikvenici. Počasie bolo naklonené aj na výlety: Boli som pozrieť prístavné mesto Rijeka – tretie najväčšie mesto v Chorvátsku. Symbolom mesta je postavička „morčić“ – postavička černoška v turbane. Ako talizman ho nosili námorníci. Mesto je bohaté na historické pamiatky, ktoré dokazujú bohatú minulosť mesta. Navštívili sme kostoly, rímske staré opevnenie z čias antiky, starodávny hrad na kopci a ďalšie… Je to živé mesto, plné historických pamiatok. V čase našej návštevy tu bolo veľa žiakov a študentov na výlete zo škôl. A ešte – bolo tu veľa muzikantov, ktorí muzicírovali na pešej zóne, v tomto mi Rijeka pripomenula Bratislavu. V stredu sme mali výlet loďou na ostrovy Krk a Rab, kde sme si takisto pozreli pamiatky miest, a pokochali sa čistým morom. Dostali sme výborný obed a ako bonus plavby bolo „predstavenie“ asi 17 delfínov, ktorí sa začali pretekať s loďou. Zakončenie tohto celodenného výletu bol na najsevernejšom ostrove chorvátskej časti Dalmácie pod názvom Sveti Grgur. Ostrov slúžil ako ženská väznica za Titovho režimu. Skoro všetky budovy, ktoré tu ešte stoja, sú v dezolátnom stave. Na ostrove žije veľké stádo srniek a jeleňov. Využívajúc asi hodinovú prestávku kúpeme sa v čistej vode Jadranu. Unavení sa plavíme do prístavu, kde nás čakajú tí, ktorí na tento výlet nešli. Celý týždenný pobyt ubehol veľmi príjemne, milo a hlavne veľmi rýchlo. More bolo teplejšie ako v septembri, hoci sme si mysleli, že nebude také vyhriate, no príjemne nás prekvapilo. A priblížil sa posledný deň výletu, ktorý väčšina využila na kúpanie a oddychovanie, a už len nástup na autobus a cesta domov… Odniesli sme si plno zážitkov a sľubov, že sa o rok určite radi vrátime.

Foto:

Villa NikoVilla NikoPobrežie na Crikvenickej riviéreMorčić

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

LesanaLesana Královičová
– členka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS)
– má rada divadlo, kultúru, knihy a chodenie do prírody
– písanie jej robí radosť
Čerpané z: vlastný zdroj, www.facebook.com

Lesana Královičová, 04. 11. 2018 | Prečítané: 419 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (180 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1245
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
 Re: Veď rozmýšľaj!
22-09-20 * 16:36
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore