www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @753
Počítadlo


Spam poison

Vyhýbanie sa bankovým účtom

Čierne obchody sa rozrastajú a na vine je tomu vládna politika.

Tu je dôkaz: 7,7 % amerických domácností, to je najmenej 17 miliónov dospelých Američanov, nemá bankový účet (sú „unbanked“); 17,9 % amerických domácností používa pri finančných operáciách iné inštitúcie ako banky (preplácanie šekov, posielanie peňazí – sú „underbanked“). Ak ekonómia rastie a príjmy sa zvyšujú, očakáva sa pokles počtu ľudí, nenaviazaných na banky – opak sa deje v USA.

Príjmy z daní klesajú na federálnej, štátnej aj miestnej úrovni oveľa viac, ako by sa čakalo pri malom poklese HDP a nepatrných zmenách daňového systému od začiatku finančnej krízy. Za posledné dva roky vzrástol objem obeživa o 13,3 %, no nominálny HDP (neupravený vzhľadom k inflácii) sa nezmenil a reálny (upravený) klesol o 3 %. Pri raste elektronického bankovníctva by sa malo očakávať, že komponent obeživa sa zmenší, a nie že bude rásť.

Tieňová ekonomika zahrňuje jednak legálne aktivity, napr. v stavebníctve a pri službách, kde sa dane nestŕhajú a niekedy neplatia, jednak ilegálne, napr. obchod s drogami a prostitúcia.

Štáty ako USA, Švajčiarsko a Japonsko mali v minulosti pomerne malý ilegálny sektor, odhadovaný na 13 % HDP. Väčšina európskych štátov ho mala o niečo vyšší (typicky to bolo 20 %), a to v dôsledku túžby jednotlivcov uniknúť vyššiemu zdaneniu vo vlasti. V Taliansku a niektorých iných južných krajinách to bolo okolo 30 % všetkých ekonomických aktivít. Pred pár desaťročiami jeden taliansky minister financií v súkromí odhadoval tieňovú ekonómiu na 40 % toho, čo sa vykazovalo „v knihách“. V niektorých silne korumpovaných štátoch je toto percento aj dnes až 70.

Správa o veľkosti nebankového sektora si zaslúži pozornosť preto, lebo pripomína, že ľudia bez bežného účtu v nejakej banke platia oveľa vyššie poplatky za všetky finančné transakcie, teda napr. inkasá šekov, platenie účtov a prevody fondov.

Okrem toho ten, kto drží úspory doma a v hotovosti, ľahšie sa stane obeťou zlodejov alebo stratí majetok pri požiari, povodni alebo jednoducho nepozornosťou. Bez bankového účtu je v USA 71 % chudobných, t. j. ľudí s ročným príjmom pod 30 000 USD.

Je veľa príčin, prečo ľudia nemajú bankový účet. V znamení hesla „Poznaj svojho zákazníka“ a iných opatrení proti praniu špinavých peňazí banky prechodným záujemcom, mladým ľuďom a legálnym aj ilegálnym migrantom všemožne sťažujú otvorenie účtu.

Mnohé novodobé úpravy bankovníctva sú spojené so zvyšovaním poplatkov za úkony a na toto sú citliví najmä ľudia s nízkym príjmom. Iné úpravy nabádajú bankárov a iné zamestnania, ktoré obstarávajú finančné služby, aby vyzvedali údaje o svojich zákazníkoch a dávali ich ďalej, čo mnohí neznesú a hľadajú cesty, ako si zachovať finančné súkromie.

Sú štúdie, ktoré dokazujú, že ak ľudia veria, že predpísané dane sú spravodlivé a politickí vodcovia vybrané dane používajú rozumne, potom sa dane platia čestne. V USA rastie presvedčenie občanov, že mnohý daňový dolár sa nevydáva rozumne a ide politickým priateľom a hnutiam.

V nedávnych rokoch sa vo Washingtone mnohým politikom dokázalo, že navonok sú za vyššie dane, čo sa vydáva za prejav vyššej zodpovednosti za všeobecné dobro, ale v súkromí sa plateniu daní vyhýbajú aj zakázaným spôsobom.

Obžaloba politikov a vládnych úradníkov z daňových podvodov veľmi podrýva autoritu daňových úradníkov a vôbec daňovú morálku občanov. Radový občan sa cíti ako klamaný hlupák a stáva sa náklonným k legálnemu vyhýbaniu sa platiť dane, resp. ilegálnemu neplateniu daní.

Dôkazy sú presvedčivé: vláda nemôže zvýšiť daňovú poslušnosť a znížiť rozsah tieňovej ekonómie – čierneho trhu – nárastom počtu a zvyšovaním cien stále nových regulácií.

Nie je náhoda, že v štátoch, kde vláda poskytuje občanom vysoký stupeň osobnej a finančnej slobody, vrátane súkromnej finančnej sféry, kde sa daňové doláre vydávajú rozumne, čestne a odborne, tam sú len oveľa menšie čierne sektory, ako v štátoch s korumpovanou a tyranskou vládou.

Do slovenčiny preložili priatelia e-zinu Humanisti.sk.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Richard W. Rahn, Ph.D.
– riaditeľ Institute for Global Economic Growth (Inštitút pre globálny ekonomický rast)
– v rokoch 2002 až 2008 pôsobil v správnej rade centrálnej banky na Kajmanských ostrovoch
Čerpané z: The Washington Times

Richard W. Rahn, 20. 03. 2010 | Prečítané: 2616 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore