www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @016
Počítadlo


Spam poison

Vyhlásenie Horského internetového klubu k situácii v TANAP-e

Už 15 rokov zodpovedné štátne organizácie, na čele so Správou TANAP-u, odďaľujú vyhlásenie nového návštevného poriadku s výhovorkou

Horský internetový klubVYSOKÉ TATRY: Namiesto rokmi opakovaného upozorňovania riaditeľa Správy TANAP-u o ukončení zimnej sezóny sme sa dočkali šokujúcej informácie o tom, že návštevný poriadok TANAP-u je neplatný (reportáž V TANAP-e bez pravidiel? Návštevný poriadok tam nefunguje už roky, 4. 4. 2017, TA3). Pritom už 15 rokov zodpovedné štátne organizácie, na čele so Správou TANAP-u, odďaľujú vyhlásenie nového návštevného poriadku s výhovorkou na chýbajúcu zonáciu TANAP-u, bez ktorej vraj nie je možné nový návštevný poriadok vyhlásiť. Vari sa zonáciou zmení skutočnosť, že turisti, horolezci a skialpinisti, teda tí, ktorých sa návštevný poriadok najviac týka, sa budú po zonácii odrazu pohybovať v iných, ako najprísnejšie chránených územiach? Určite nie!

Vyhýbanie sa vyhláseniu nového návštevného poriadku vnímame ako obyčajnú neschopnosť vierohodne preukázať reálne vplyvy týchto činností na konkrétne predmety ochrany prírody, a na základe tejto analýzy vytvoriť moderný model rovnocenného fungovania ochrannej a športovo-rekreačnej funkcie národného parku tak, ako to vidíme v zahraničných národných parkoch, a ako je to napokon zakotvené aj v kritériách Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, skratka IUCN) pre kategóriu národných parkov.

Pripomeňme len, že Správa TANAP-u dostala za ostatných 15 rokov nejeden návrh na riešenie aktuálneho stavu vo využívaní vysokohorského – najprísnejšie chráneného – územia turistami, horolezcami aj skialpinistami. Naposledy boli odmietnuté návrhy na zmenu návštevného poriadku od občianskej iniciatívy „Naše hory“. Opäť s výhovorkou na chýbajúcu zonáciu.

Aj napriek tomu, že doteraz používaný návštevný poriadok je neplatný od roku 2002, boli podľa neho vyberané pokuty za jeho porušenie. Vymáhanie a vyberanie pokút podľa neplatného právneho predpisu bolo teda neopodstatnené, a štát by mal tieto peniaze vrátiť občanom! V každom prípade je potrebné, aby Správa TANAP-u a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky tento stav urgentne vyriešili.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Hory.skHorský internetový klub
– občianske združenie
Vysoké Tatry
Čerpané z: www.hory.sk

Horský internetový klub, 19. 05. 2017 | Prečítané: 314 | Rubrika: Polemika o…

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Sú informácie na stránke Humanisti.sk pre vás užitočné?

Áno, sú. (340 hl.)
 
Väčšinou sú. (221 hl.)
 
Kedy ako... (176 hl.)
 
Väčšinou nie sú. (189 hl.)
 
Nie, nie sú. (274 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1200
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore