www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @195
Počítadlo


Spam poison

Vicepremiérka Remišová odštartovala fungovanie spoločnosti Slovensko IT, a. s.

Od akciovky očakáva zásadné zmeny vo fungovaní štátnych informačných systémov v prospech občanov

Zásadná zmena fungovania štátneho IT sa rozbieha naplno. Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová v Košiciach oficiálne odštartovala činnosť novej štátnej akciovej spoločnosti Slovensko IT. Vedeniu spoločnosti zadala ciele na najbližšie mesiace a zúčastnila sa na stretnutí so všetkými zamestnancami. Práve košická firma s desiatkami špičkových programátorov a ďalších IT odborníkov zohrá kľúčovú rolu v budovaní lacnejších, modernejších a flexibilnejších štátnych informačných systémov.

„Nesmierne ma teší, že neprešli ani dva mesiace odvtedy, čo sme v Košiciach ohlásili zámer vybudovať štátnu IT firmu. A dnes sme opäť tu, ale teraz už na pôde akciovej spoločnosti Slovensko IT a ja sa prihováram k jej zamestnancom, pred ktorými stojí veľká výzva – prebudovať štátne informačné systémy tak, aby skutočne slúžili v prvom rade občanom. Ďakujem vám, že ste našli odvahu ísť do toho a pracovať v štátnych službách pre občanov,“ povedala vicepremiérka Remišová po stretnutí s vedením spoločnosti a všetkými zamestnancami.

„Dovolím si povedať, že dnes stojíme na prahu novej éry. Vďaka spoločnosti Slovensko IT sa pre štát otvára cesta k flexibilnejšej a efektívnejšej tvorbe jeho informačných systémov. Doba, keď bol štát takmer plne odkázaný na dodávky od súkromných firiem, pričom neraz pritom vznikal priestor na korupciu a nekalé praktiky, sa končí. Odteraz má štát k dispozícii svoj vlastný veľký tím špičkových IT odborníkov a verím, že onedlho to pocítia aj občania. Ľudia si cez počítač či mobil musia byť schopní vybaviť so štátom takmer všetko. Od rodného listu, zmeny bydliska či mena až po úhradu miestnych poplatkov. A tieto systémy musia byť spoľahlivé, jednoduché a rýchle,“ zdôraznila vicepremiérka a poďakovala všetkým, ktorí majú svoj podiel na tom, že Slovensko IT sa za taký krátky čas stalo skutočnosťou.

Na stretnutí s vedením spoločnosti ministerka tlmočila tri konkrétne úlohy, na ktorých Slovensko IT začne pracovať najskôr. Prvou z nich bude začať vytvárať eSlovensko – Slovensko do vrecka, druhou je vytvorenie tímu testerov pre štátne aplikácie a IT systémy a treťou vytvoriť platformu na intenzívne zapojenie študentov do práce na vývoji aplikácií.

eSlovensko – „Slovensko do vrecka“ bude aplikácia, ktorá občana cez mobilný telefón prepojí s inštitúciami štátu a postupne mu zabezpečí, aby všetky veci vybavil cez mobil. Vicepremiérka verí, že do pár mesiacov pripraví Slovensko IT prvú verziu komfortného ID, ktoré občania budú môcť používať na kontakt so štátom. Tím testerov, začne testovať systémy a IT riešenia dodávané štátu externými spoločnosťami, aby sa zabezpečilo nestranné profesionálne zhodnotenie kvality dodávok. Takéto testy doteraz robili samotní dodávatelia, čo viedlo často k nekvalite riešení. Poslednou úlohou na tento rok je rozbehnúť intenzívnu spoluprácu s vysokými školami v regióne. Zapojenie študentov do práce praktickej práce na vývoji projektov Slovensko IT im prinesie cenné a praktické skúsenosti. Odborníci Slovensko IT by zase mali pôsobiť ako lektori alebo pedagógovia škôl, aby študentom prinášali kontakt s praxou.

Zámer vzniku štátnej IT spoločnosti predstavila vicepremiérka Remišová spolu s premiérom Igorom Matovičom a štátnym tajomníkom Marekom Antalom 24. júla 2020. Návrh na registráciu spoločnosti Slovensko IT, a.s. do Obchodného registra bol podaný 31. augusta. Jadrom štátnej akciovky sú tímy špičkových IT odborníkov, ktorí ešte donedávna pracovali pre slovenskú pobočku globálnej špičkovej technologickej firmy WireCard, ktorá sa nie vlastnou vinou dostala do problémov a hrozilo, že jej odborníci zostanú bez práce.

„Keď sme sa dozvedeli, že v Košiciach sa na trhu práce objavilo zrazu množstvo špičkových ajťákov, nezaváhali sme ani chvíľku a oslovili sme ich s ponukou, aby vstúpili do služieb štátu. Som rád, že časť z nich je dnes súčasťou tímu Slovensko IT,“ uviedol štátny tajomník Marek Antal.

Výkonom funkcie predsedu predstavenstva Slovensko IT bol poverený Pavol Miroššay, ktorý doteraz pôsobil ako výkonný riaditeľ technologického a inovačného klastra Košice IT Valley.

„Myslím si, že máme historickú príležitosť zmeniť štátne IT služby a pozdvihnúť ich na novú úroveň. Je to aj pre mňa osobne veľmi zaujímavá výzva, nakoľko sám vidím veľký priestor na zlepšenie v rôznych smeroch. Cením si možnosť byť súčasťou tohto zaujímavého príbehu a pomôcť niečo zmeniť v prospech bežných ľudí,“ vyhlásil Pavol Miroššay.

Pod čiarou

Pavol MiroššayIng. Pavol Miroššay
Štúdium: Technická univerzita Košice
Cudzie jazyky: angličtina, nemčina
Profesijné skúsenosti:
september 2020 – poverený funkciou predsedu predstavenstva Slovensko IT
2017 – august 2020 – výkonný riaditeľ a štatutár Košice IT Valley
2015 – 2017 – vedúci Telekom IT Project Manager, T-Systems Slovakia
2014 – 2015 – vedúci Strategic Project management, T-Systems Slovakia
2013 – 2014 – vedúci UNIC Team, T-Systems Slovakia
2009 – 2013 – projektový manažér a odborne spôsobilá osoba pre VO, EUNEXT
2008 – 2009 – programátor, POSAM
2007 – 2008 – programátor a manažér odd. web dizajnu, ANTIK TELECOM

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Štátny znakMinisterstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI SR)
je ústredným orgánom štátnej správy pre:
– riadenie, koordináciu a dohľad nad využívaním finančných prostriedkov z fondov Európskej únie,
– oblasť informatizácie spoločnosti,
– oblasť investícií.
Čerpané z: www.mirri.gov.sk

MIRRI SR, 12. 09. 2020 | Prečítané: 121 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (181 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1246
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore