www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @127
Počítadlo


Spam poison

Vianoce

Prešporok 1916

Vianoce (Robotnícke noviny 24. 12. 1916)Na deň narodenia Ježiša Krista, vo „sviatok lásky a pokoja“ stoja národy najväčších kresťanských štátov v neslýchanom boji a vzájomne sa ničia ani dravé beštie. Miliony kresťanských mužov, rozdeleno na dva tábory, opatrení sú s rôznymi mordárskymi strojami, idú proti sebe a najsvätejšou povinnosťou každej strany je, aby rady nepriateľa čím viac zriedily, totiž z jeho mužstva čím viac pozabíjaly. Za takéhoto stavu a pomerov ideme svätiť Vianoce už po tretíkrát a hlava katolíckeho sveta, pápež, nebol vstave ani toľko docieliť, aby protivné stránky, na ktorejkoľvek fronte sa nachádzajú, na veliké tieto dni kresťanstva nechaly odpočívať bratrovraždu a pustošenie.

Ale keď sa veci takto majú, môžeme hovoriť, že Ježiš Kristus doniesol na svet lásku a pokoj, môžeme povedať, že Božie narodenie je sviatkom lásky a pokoja? Na túto otázku odpovie sám Ježiš Kristus v evangeliume a odpovedia i dejiny sveta.

Kto pozná evangelium, musí vedeť, že Ježiš nemohol byť v jeho živote človekom nekonečného pokoja a neobmedzeného trpenia, lebo postavil sa na čelo utlačených tried a pustil sa do boja s utlačiteľmi a vykorisťovateľmi. Učenie nadľudského trpenia len neskoršie mohly prísť do evangeliuma, vtedy, keď kresťanská spoločnosť, jakož prenasledovaná a ukrývajúca sa menšina ešte nemala dosť sily k boju so zbraňou. Neskoršie, keď katolícka cirkev zmohútnela, cez celé storočia viedla najhroznejšie boje a všetky protivné prúdy, ktoré chcely jej moc a vládu oslabiť, udusila v krvi a strachu.

Ale to neni chybou viery. More krvi a sĺz nemožno na rováš apoštolského učenia pripísať. Veď vieme, že dejiny pokolenia ľudského sú dejinami triednych bojov, ktoré, keď to bolo cieľu primerané, obliekly sa do rúcha konfesionálneho práve tak, ako terajší boj vidíme odiatý do kepeňa nacionálneho. Že cirkev sama s ochotou postavila sa vždy po bok istých triednych záujmov, to nemožno vziať na účet evangeliumového učenia.

Isté je, že Ježiš, ten Ježiš, ktorého nám evangelium predstavuje, nedoniesol pokoleniu ľudskému pokoj a mier. A nemohol ho ani doniesť, lebo veď triedne rozdiely neodstránil. Isté je ďalej, a to je už dejinná istota, že kresťanská cirkev od jej poldruha tisíca ročného vládnutia pokoj medzi ľuďmi nezveľadila, lebo triedne rozdiely odstrániť ani sa len nepokúsila, konajúc služby vždy len mocným tohto sveta, kdežto Ježiš bol dľa evangeliuma učiteľom, zastancom a vodcom chudobných, utlačených a prenasledovaných.

Toto neni obžaloba, lež ustálenie skutočnosti. Najkrásnejšie mravné učenia o pokoji, láske a vzájomnom podporovaniu zostanú bezvlivné, dokiaľ budú jestvovať v spoločnosti triedne rozdiely. Netrpí sporu, že i terajší svetový požiar len preto musel vzplanúť, že jednotlivé triedy chcely svoje záujmy uplatniť ešte i za tak velikú cenu, za akou dokázala sa svetová vojna. Dnešná doba neni spôsobná k vysvetľovaniu tejto otázky; príde ešte i na to čas. Teraz chceme len to ustáliť, mravné zákony a bohabojné želanie neni sú vstave zabezpečiť ľudstvu pokoj, ten môže nastať len vtedy, keď odstránime príčiny nespokojnosti, triedne rozdiele a spory, ktoré rozdeľujú spoločnosť na tábory vykorisťovateľov a vykoristených.

Tento nový evangelium lásky a pokoja sociálna demokracia hlása a rozširuje.

Len s odstránením kapitalistickej súkromnej výroby a zavedením spoločenskej výroby bude možno zastaviť utlačovanie a vykorisťovanie a len potom môže nastať taký spoločenský riad, ktorý každému statočne pracujúcemu členovi spoločnosti poskytne hojnosť zo všetkého, čo človek k dôstojnému životu potrebuje.

To je náš vianočný evangelium, ktorý keď sa stane skutkom, potom nebude viac príčiny k vojne a sviatok pokoja bude slávnostným dňom práce na zemi nielen na Vianoce, lež každý deň po všetky časy.

Pod čiarou

Robotnícke noviny

Slovenský orgán sociálno-demokratickej strany Uhorska, ročník XIII., číslo 51, v Prešporku 24. decembra 1916. Vydavateľ a zodpovedný redaktor Emanuel Lehocký. Kníhtlačiareň B. Rapek v Holíči.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

DIKDANárodný projekt Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA)
– hlavným cieľom projektu je digitalizácia viac ako 2,5 milióna objektov
– masová digitalizácia knižničných a archívnych fondov, ochrana písomného kultúrneho dedičstva (papiera) pred nevyhnutnou degradáciou
– kvalitná digitalizácia a fyzická ochrana slovenského písomného dedičstva, vytvorenie platformy pre modernú a efektívnu prácu s digitálnymi a konzervačnými technológiami, uľahčenie prístupu k on-line využívaniu diel
Čerpané z: Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (18. – 24. decembra 1916)

DIKDA, 24. 12. 2016 | Prečítané: 471 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
 Kto koľko tipuje?
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore