www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @433
Počítadlo


Spam poison

Vedec roka SR 2010

Výsledky 14. ročníka oceňovania osobností vedy

V stredu 16. marca 2011 v priestoroch Pavilónu kvantových technológií Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave slávnostne vyhlásili výsledky 14. ročníka oceňovania osobností pod názvom „Vedec roka SR 2010“.

Predseda Riadiaceho výboru súťaže Vedec roka, riaditeľ Journaliste Studia, predseda Klubu vedecko-technických žurnalistov pri Slovenskom syndikáte novinárov Ľubomír Lenoch na úvod privítal účastníkov slávnosti – tohtoročných laureátov, ich spolupracovníkov, novinárov, aj zástupcov spolupracujúcich inštitúcií a organizácií. Poďakoval sa sponzorom podujatia – Elektrotechnickému výskumnému a projektovému ústavu v Novej Dubnici aj Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety za podporu podujatia, bez ktorej by sa súťaž nemohla uskutočniť.

Hostiteľ podujatia, predseda Učenej spoločnosti SAV prof. Vladimír Bužek vo svojom príhovore vysoko ocenil skutočnosť, že tento ročník súťaže je už štrnásty bez prerušenia a zdôraznil, že aj zásluhou tejto súťaže sa problematika vedy a výskumu postupne stáva celospoločenskou témou a postupne sa jej začali venovať aj médiá.

Na slávnosti sa zúčastnil aj predseda SAV prof. Jaromír Pastorek, ktorý ocenenia odovzdával, prezident Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností doc. Ján Lešinský, prezident Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií na Slovensku, generálny riaditeľ Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu v Novej Dubnici doc. Jozef Buday a ďalšie osobnosti.

Ocenenia v jednotlivých kategóriách získali:

Vedec roka SR 2010

RNDr. Stanislav Dubnička, DrSc. z Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave.
Ocenenie získal za vybudovanie univerzálneho unitárneho a analytického modelu elektro-slabej štruktúry silnointeragujucich častíc a jeho využitie v rade rôznych nových teoretických predpovedí, ktoré sa plánujú overiť experimentálne v Darmstadte (Nemecko), vo Frascati (Taliansko), v Jefferson Labe (USA) a Pekingu (Čína).

Technológ roka SR 2010

prof. Ing. Jaroslav Homišin, CSc. z Technickej univerzity v Košiciach, Strojnícka fakulta, Katedra konštruovania a logistiky.
Ocenenie mu udelili za mimoriadnu patentovú činnosť v rokoch 2008 – 2010 v oblasti vývoja pneumatických pružných hriadeľových spojok, regulačných a riadiacich systémov za účelom realizácie plynulého ladenia torzne kmitajúcich mechanických sústav.

Mladý výskumník roka SR 2010

Ing. Marián Sýkora, PhD., odborný asistent, Žilinská univerzita v Žiline, Stavebná fakulta, Katedra stavebných konštrukcií a mostov.
Ocenenie mu udelili za vypracovanie metodiky predikcie zvyškovej životnosti konštrukčných prvkov kovových stavebných konštrukcií a mostov s dôrazom na oceľové mosty s ortotropnými doskovými mostovkami v rámci dizertačnej práce na tému „Zvyšková životnosť doskových mostoviek mostov s priebežným koľajovým lôžkom“.

RNDr. Katarína Valachová, PhD. z Oddelenia farmakológie zápalu Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV v Bratislave.
Ocenenie získala za skúmanie chemických a biochemických parametrov polysacharidu hyalurónanu – hlavnej zložky synoviálnej tekutiny kĺbu zodpovednej za jeho správnu činnosť.

Za výsledky v programoch EÚ 2010

prof. Ing. Dušan Šimšík, PhD. zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.
Ocenenie prevzal za získanie a úspešné riešenie projektov EÚ v oblasti IKT – e-Inklúzia v rámci 6. a 7. rámcového programu: Integrovaný projekt „Mainstreaming on Ambient Intelligence“ – Inteligentné prostredie v službách hlavného prúdu.

Uznanie za celoživotné dielo v SR 2010

Dr. h. c., prof. Ing. Štefan Luby, DrSc., bývalý predseda Slovenskej akadémie vied aj predseda Vedeckej rady SAV, významný vedec v oblasti prírodných vied a organizátor vedy.

Laureáti súťaže 14. ročníka „Vedec roka SR 2010“

Laureáti súťaže – zľava Stanislav Dubnička, prof. Jaroslav Homišin, Katarína Valachová, Marián Sýkora, prof. Dušan Šimšík a prof. Štefan Luby.

Podrobnejšie informácie o laureátoch nájdete po kliknutí na odkaz (dokument; 97,5 kB).

Vyhlasovateľom podujatia je už tradične Journaliste Studio (J/S) v spolupráci s Klubom vedecko-technických žurnalistov Slovenského syndikátu novinárov (KVTŽ SSN). Odborné gestorstvo zabezpečujú v riadiacom výbore zástupcovia SAV, Ministerstva školstva a Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností (ZSVTS). Pri vyhodnocovaní návrhov na ocenenia spolupracujú aj ďalší odborníci.

Text a foto: Vladimír Šmihula
tlačový tajomník Úradu SAV

Pozrite si fotografie zo 14. ročníka oceňovania osobností pod názvom „Vedec roka SR 2010“ na stránke Slovenskej akadémie vied.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Úrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané z: Slovenská akadémia vied

SAV, 18. 03. 2011 | Prečítané: 4294 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (10 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 18
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore