www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @741
Počítadlo


Spam poison

Vedci proti strachu a ľahostajnosti

Podporte výzvu!

Sme vedci a vedkyne, akademici a akademičky, výskumní pracovníci, študenti a študentky vedeckých odborov, ľudia, ktorých základnou schopnosťou i hodnotou by malo byť kritické myslenie, schopnosť chápať problémy nezaujate, pracovať s informáciami, rozoznať fakty od hypotéz a nedopúšťať sa manipulácií. Sme znepokojení prudkým nárastom xenofóbnych nálad v spoločnosti a aktivitou extrémistických skupín, ktoré nemajú dostatočnú protiváhu. Radikalizácia spoločnosti skrze strach je podľa nás jedno z najväčších nebezpečenstiev, ktoré nám v súvislosti s imigračnou krízou hrozia. Táto téma musí byť predmetom diskusie, tá však musí byť vedená s chladnou hlavou a na základe faktov.

Cieľom tejto výzvy nie je zľahčovať skutočné riziká plynúce z imigrácie. Cieľom tejto výzvy nie je agitovať za konkrétne kroky vo vzťahu k utečencom. Cieľom tejto výzvy je dôrazne sa vymedziť proti tomu, akým spôsobom je v našej krajine rozdúchavaná a všeobecne tolerovaná etnická a náboženská neznášanlivosť – keď umožňujeme, aby bolo počuť hlas extrémistických hnutí, šírením prekrútených i úplne lživých správ, ktoré posilňujú paniku, a to nakoniec vedie k dehumanizácii ľudí v núdzi, diskriminácii i k násiliu z nenávisti. Vadí nám, že politici a masmédiá, namiesto toho, aby preukázali charakter a zodpovednosť, často mlčia a dávajú tak priestor šíreniu strachu a nenávisti, a mnohokrát sa dokonca aktívne zúčastňujú na takých podujatiach v honbe za sledovanosťou či popularitou.

My, nižšie podpísaní vedci a vedkyne, pracovníci akademických a výskumných inštitúcií, sme veľmi znepokojení prudkým nárastom xenofóbie v spoločnosti. Mnohí politici i masmédiá využívajú rétoriku strachu z cudzincov a ľahostajnosť k ich utrpeniu, predtým považovanú za extrémnu a neprijateľnú. O imigrantoch, ľudských bytostiach, sa píše, akoby išlo o škodlivú zver či parazitov valiacich sa do našej vlasti, aby vysávali sociálny systém alebo priamo vraždili a znásilňovali. Cudzinci žijúci v Európe sú vykresľovaní ako piata kolóna, podvodníci a zločinci. Moslimovia sú hádzaní do jedného vreca s teroristami, bez ohľadu na ich skutočné názory či obrovskú rozmanitosť náboženských smerov, ktoré vyznávajú. Dennodenne sa z nášho údajne holubičieho národa ozývajú hlasy, ktoré prajú tej či onej skupine cudzincov smrť. Nič z toho nezodpovedá realite a neodráža ani tak skutočnú migračnú krízu, ako choroba našej vlastnej spoločnosti, ktorá stráca ľudskosť a zdravý rozum.

Preto žiadame politikov, aby nezneužívali cudzie nešťastie k hromadeniu lacných politických bodov. Konajte ako odvážni štátnici, nie ako malicherní obchodníci s mocou! Vyzývame vás, aby ste vo veci prijímania utečencov zohľadňovali skutočné potreby a možnosti, nie vrtkavé nálady verejnej mienky. Všetkým, ktorí v Európe hľadajú útočisko, by malo byť zaistené bezpečie a dôstojné zaobchádzanie. Tí skutočne potrební musia byť prijímaní a integrovaní na základe individuálneho a spravodlivého výberového procesu, bez toho, aby ich vopred diskvalifikovala ich etnická či náboženská identita.

Apelujeme na masmédiá, aby si uvedomili svoju nesmiernu moc nad názormi spoločnosti. Informujte pravdivo a s chladnou hlavou, nešírte vykonštruované senzácie a paniku. Sloboda slova patrí k tomu najcennejšiemu, čo máme. Užívajte ju zodpovedne a citlivo. História učí, že strach plodí neslobodu. Sloboda slova, zneužitá ku lži a očierňovaniu nevinných, zabíja sama seba.

Predovšetkým ale prosíme verejnosť, každého jedného z vás, teda nás, o opatrnosť v úsudkoch a kritický pohľad na svet! Svoje názory musíme stále znovu konfrontovať s faktmi, s vlastným svedomím i obyčajným sedliackym rozumom. Len tak nepodľahneme primitívnym pudom a ostaneme dôstojnými bytosťami obdarenými slobodnou vôľou. Nenechajme sa manipulovať podvodníkmi, ktorí do nás zasievajú falošné dôvody k strachu a zbierajú jeho plody len k vlastnému úžitku, nech už sú nimi hlasy vo voľbách či sledovanosť masmédií. Neverme každej senzácii. Pamätajme, že čím viac je správa šokujúca či desivá, tým ďalej býva od pravdy. Overujme si informácie, ktoré utvárajú naše názory – mnohokrát stačí niekoľko kliknutí na internete, aby sme odhalili lži, ktoré sa tvária ako spoľahlivé spravodajstvo. Neodvracajme sa od cudzieho nešťastia! Je naivné a nebezpečné myslieť si, že sa môžeme uzavrieť pred svetom a ignorovať jeho problémy. Naopak, čím aktívnejšie pomôžeme s ich riešením, tým menej na nás v budúcnosti doľahnú. Zaujímajme sa o dianie vo svete, snažme sa porozumieť skutočným príčinám zla a hľadajme spôsoby, ako mu spoločne čeliť.

Výzvu už podpísalo vyše tisíc vedcov, ale na stránke sa nachádza aj formulár pre širokú verejnosť.

Výzvu môže podpísať ktokoľvek, nemusíte byť vedcom alebo akademikom. Kliknite na Podpořit (ostatní).

Archív:

Vedci proti strachu a ľahostajnosti

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Výzva vedcovVýzva vedcov
Organizátori: Lukáš Novák, Anna Vanclová a Martin Blažek
Čerpané z:
www.vyzvavedcu.cz a www.facebook.com

Výzva vedcov, 17. 08. 2015 | Prečítané: 1201 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore