www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @295
Počítadlo


Spam poison

Veda založená na pociťovaní?

Od malých a veľkých písmen k prevratným zmenám pravopisu?

O úskaliach slovenčiny som už neraz písal, preto sa teraz obmedzím na jeden z mnohých pozoruhodných paradoxov našej materčiny, presnejšie povedané – vedy, ktorá ju skúma. Podľa dostupných zdrojov sa majú určité ustálené pomenovania ozbrojených konfliktov písať s malým začiatočným písmenom, teda tridsaťročná vojna, prvá svetová vojna, druhá svetová vojna.

V prípade češtiny možno nájsť aj svojrázne zdôvodnenie používania veľkých či malých písmen v označení významných historických udalostí:

Velká říjnová revoluce = Říjnová revoluce = Revoluce; Velká francouzská revoluce = Francouzská revoluce = Revoluce; Květnová revoluce, Slovenské národní povstání, Velká vlastenecká válka, Vítězný únor = Únor. Naproti tomu se zpravidla nepociťuje již potřeba zdůrazňovat velkým písmenem jedinečný charakter událostí v názvech jako třicetiletá válka, světová válka, druhá světová válka.

Takže sme sa ocitli na tenkom ľade POCIŤOVANIA, respektíve NEPOCIŤOVANIA. Pozrime sa na nastolenú otázku úplne racionálne a logicky. Vychádzajme z angličtiny: World War II alebo Second World War (s dvoma možnými skratkami – WWII a WW2). Po anglicky sa píšu v názvoch všetky plnovýznamové slová s veľkým začiatočným písmenom, takže aj v slovenčine (i v češtine) ide o názvy a v nich sa u nás jednoznačne píše veľké písmeno v prvom slove.

To je azda trocha vedeckejšie vysvetlenie ako odvolávanie sa na POCITY. Takže navzdory tzv. profesionálnym autoritám zastávam názor, podľa ktorého sa celkom nesporne majú spomínané dejinné drámy a tragédie písať s veľkým začiatočným písmenom, čiže Tridsaťročná vojna, Prvá svetová vojna, Druhá svetová vojna.

Ťažko v tejto spojitosti nespomenúť, že takmer každý deň s manželkou hráme Scrabble (po slovensky scrabble, hoci opäť ide o názov, teda registrovanú obchodnú značku). Ako kritérium existencie slov sa má používať Krátky slovník slovenského jazyka, kde množstvo bežných slov NIE JE, ale nechýbajú cudzojazyčné odborné lingvistické termíny, medzi ktorými sa určite najväčšmi vyníma IZOGLOSA (čiara označujúca na mape miesto výskytu istého jazykového javu).

Pomáhame si aj starým 6-dielnym Slovníkom slovenského jazyka a zatiaľ dvoma dielmi Slovníka súčasného slovenského jazyka. V starom je napríklad fijok i fiok (zásuvka). V novom je už len fijok. V krátkom nie je ani jedna z uvedených možností. Spomínam to len preto, že dvojaká transkripcia slova fijok / fiok pripomína južnoslovanský pravopis typu mlijeko, demobilizacija, demonstracija atď. Akceptovanie grafickej podoby fijok v najnovšom slovníku slovenčiny zrejme otvára úplne novú kapitolu revolučnej zmeny slovenskej ortografie. Počkajme si, uvidíme.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka, YouTube, pozri aj prehľad uverejnených článkov v e-zine Humanisti.sk

Pavol Janík, 12. 05. 2016 | Prečítané: 7647 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore