www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @616
Počítadlo


Spam poison

Veľvyslanec humanizmu 2011

Združenie zborov pre občianske záležitosti Človek človeku v Slovenskej republike

V tomto roku uplynie dvadsať rokov od chvíle, keď z iniciatívy viacerých miest a obcí, v snahe riešiť problémy, podporiť a rozvíjať občiansku obradovosť i humánno-občiansku činnosť ustanovili občianske združenie – Združenie zborov pre občianske záležitosti Človek človeku v Slovenskej republike.

Združenie nadväzuje vo svojej činnosti na tradície prvých občianskych obradov, ktoré vznikali na Slovensku už za prvej republiky a v rokoch po oslobodení Československa. Určité zvyky bez náboženského motívu však u nás existovali už v polovici minulého storočia. Podnetom pre vznik prvých aktívov pre občianske záležitosti bola potreba zabezpečiť dôstojné obrady tým občanom, ktorí nemali záujem o cirkevné obrady pri významných osobných a rodinných udalostiach, najmä pri narodení dieťaťa, uzavretí manželstva a úmrtí člena rodiny.

V širšom rozsahu sa u nás začali občianske obrady a slávnosti organizovať začiatkom 50-tych rokov. Z iniciatívy pracovníkov národných výborov a pracovníkov matričnej agendy sa začali formovať dobrovoľné kolektívy ľudí, aktívy – neskôr zbory, pre občianske záležitosti, ktoré pomáhali pri obsahovom a organizačnom zabezpečení obradu uzavretia manželstva a neskôr aj pri ďalších občianskych obradoch.

Činnosť Zborov pre občianske záležitosti postupne obsiahla celý život človeka od narodenia až po smrť, všetky významné udalosti, ktoré si zasluhujú zo strany spoločnosti pozornosť a úctu. Obetavá práca členov ZPOZ si získala uznanie občanov a stala sa samozrejmou súčasťou ich života. Je to vyjadrením úzkej spätosti práce zborov pre občianske záležitosti so životom človeka, zamerania na rešpektovanie jeho občianskych práv a zároveň na oceňovaní jeho etických hodnôt i osobného podielu na živote spoločnosti, na zveľaďovaní miest a obcí.

Nové spoločenské podmienky po roku 1989 zmenili zaradenie týchto aktivít do pôsobnosti obcí, ktoré Zbory pre občianske záležitosti zriaďujú na základe dobrovoľnosti a rozhodujú o ich personálnom a materiálnom zabezpečení. Táto zmena priniesla mnohé problémy a nepriateľské stanoviská na prácu zborov. Život však potvrdil ich opodstatnenosť a potrebu v každodennom fungovaní samosprávy obcí a miest, čo vyústilo i do organizovania nových druhov obradov a slávností kultúrno-spoločenského charakteru. Významne svojou činnosťou vytvárajú podmienky pre realizáciu občianskych práv človeka, prejavujúcich sa v akte slobodnej voľby pri významných udalostiach jeho života.

Mnohostranná práca zborov pre občianske záležitosti obohacuje duchovný život človeka, rozvíja jeho kultúrnosť. Sprístupňovaním kultúrnych hodnôt, rozvíjaním kultúrneho dedičstva minulosti, ako aj tvorbou nových občianskych obradov a osobitým podielom na tvorbe miestnej i národnej kultúry, sa zbory radia do kultúrneho bohatstva nášho národa a štátu. Posilňujú občianske vedomie, vlastenectvo, pozornosť a úctu človeka voči ostatným ľuďom.

Dokázali, že časy sa menia, ale človek zostáva človekom a potrebuje pre život iného človeka. Poskytujú dostatok priestoru pre každého, kto chce pre druhého niečo urobiť. Ponúkajú príležitosť pomôcť svojim blížnym, podať ruku vo chvíli radosti i žiaľu, preukázať si navzájom láskavosť, porozumenie a úctu.

Pri príležitosti 20. výročia založenia sa Ústredná rada Spoločnosti Prometheus – združenia svetských humanistov rozhodla udeliť Združeniu zborov pre občianske záležitosti Človek človeku v Slovenskej republike čestný titul – Veľvyslanec humanizmu 2011 za dlhoročné dobrovoľné úsilie pri tvorbe a rozvíjaní občianskych obradov, za vzácnu všestrannú pozornosť venovanú človeku, jeho hodnote, práci a životu.

Za ZZPOZ prevzala ocenenie p. Anna Ťureková

Zľava p. Karol Fajnor, p. Anna Ťureková (ZZPOZ), p. Roman Hradecký

Foto: © Peter Porubčan

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Roman Hradecký
predseda Spoločnosti Prometheus – združenia svetských humanistov
Čerpané z:
Spoločnosť Prometheus

Roman Hradecký, 20. 06. 2011 | Prečítané: 3952 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Súhlasíte so zrušením koncesionárskych poplatkov?

Áno (7 hl.)
 
Nie (4 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 11
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Humanisti
19-01-19 * 09:33
 Bugár nemá témy
19-01-19 * 00:15
 Humanista Štúr
18-01-19 * 23:44
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore