www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @255
Počítadlo


Spam poison

Veľké finále Olompiády

23. 6. 2015

OlompiádaNa podujatí, Veľkom finále Olompiády, netiekol pot z tropických horúčav ako po predchádzajúce tri ročníky, ale pršalo ako z krhle. Približne osemsto detí a učiteľov obsadilo areál FitCampu na Drieňovej ulici, aby sa dozvedeli výsledky celoročného výchovno-vzdelávacieho projektu Olompiáda, ktorý združuje už 106 materských, základných a špeciálnych škôl, čo predstavuje 20 200 detí.

OlompiádaPredtým, ako sa dozvedeli výsledky, si však najprv zasúťažili. Osem prihlásených družstiev hralo už tretí ročník Olompijského hokejového turnaja pod záštitou Zdena Cígera. Vyhrala ZŠ Trnková, ktorá si odniesla putovnú plaketu vyrobenú z dvadsiatich Cígerových hokejok, na druhom mieste ZŠ Mierová a na treťom sa umiestnila ZŠ Vazovova. Prvý rok, a hneď v daždi, sa hral Futbal cup pod záštitou Dušana Tittela. Ani dážď neodobral chuť žiakom štvrtých a piatych tried v ich zápolení. Na prvom mieste sa umiestnila ZŠ Černyševského, na druhom ZŠ Bieloruská a treťom Mierová. Putovný pohár, tak ako vždy, bol tiež separovaný a to z plechoviek a starých hliníkových lyžičiek a vidličiek. Disciplína pre materské a špeciálne školy, separovaný päťboj, sa vzhľadom na počasie nekonala, ale spoločnosť deťom robili členovia olompijského výboru Adela Banášová a Lukáš Latinák a do tretice ich doplnil herec Robo Jakab. Vlna emócií, súťaženia a spontánnej radosti rezonovala celým areálom. Víťazom sa stal každý, kto separoval. Okrem súťaží pre deti bola pripravená aj súťaž pre pedagógov, jazda zručnosti na aute Smart. Deti mali možnosť získať mobilný telefón výmenou za starý v tombole.

OlompiádaAle každý celoročný projekt musí mať aj oficiálnych víťazov. Po troch rokoch, s rozdielom len 40 bodov, zvíťazila Spojená internátna škola Svrčia, na druhom mieste sa umiestnila ZŠ s MŠ Trnková a tretia bola Špeciálna škola Karpatská. Najlepšou materskou škôlkou sa opäť stala MŠ Dudvážska. Výsledky súťaže potvrdzujú posolstvo, že separovať môže každý!

OlompiádaZber papiera a plastu sa prepočítava v priemere na žiaka, no napriek tomu víťazmi projektu sú všetko malé školy. Aby sme motivovali aj školy s vyšším počtom žiakov, pred dvomi rokmi sme začali vyhodnocovať zber aj v absolútnych číslach. Víťazmi tak v zbere papiera ako aj plastu sa opäť stali žiaci zo ZŠ Trnková. V porovnaní s minulým rokom sa vyzbieralo 24,4 ton plastu, čo je o 5 ton plastu viac a 148 ton papiera, čo je o 33 ton papiera viac. Za štyri ročníky Olompiády, keďže sa konal aj jej nultý ročník, sa vyzbieralo 65,7 ton plastu a 399,8 ton papiera.

OlompiádaMyšlienka Olompiády, „NESEPARUJ SA – SEPARUJ!“, rezonovala počas celého roka vo forme súťaží a podujatí pre deti s cieľom naučiť ich správne nakladať s komunálnym odpadom, osvojiť si témy ako recyklácia, ochrana životného prostredia a separácia odpadu. Deti sa zúčastnili 5 výchovno-vzdelávacích podujatí a finále. S OLO ZADARMO DO ZOO, Olompijský Filmový Festival (OFF) v spolupráci s Ekotopfilmom, OLOart, EXKURZIA, V SPAĽOVNI, PRÍBEH PLASTOVEJ FĽAŠE, či SPOZNAJ OLO AUTO pre najmenších. Novými členmi olompijského výboru sa stali primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, speváčka Misha, filmový dokumentarista Pavol Barabáš a dvorný ilustrátor Alan Lesyk. Cieľom tohto projektu je cez deti osloviť dospelých a naučiť ich triediť.

OTA (Olompijská tlačová agentúra)
Bratislava 23. 6. 2014

Pod čiarou

Občasník pre priaznivcov triedenia odpadu

Aktuálnosť myšlienky OLOmpiády, „NESEPARUJ SA – SEPARUJ!“, nestráca ani v treťom roku svojej činnosti na svojej príťažlivosti. Neustály nárast účastníkov, v porovnaní s nultým ročníkom, o 61 škôl a 12 tisíc detí, potvrdzuje záujem o tento druh vzdelávania v oblasti environmentu a odpadového hospodárstva. Zvolený nástroj marketingovej komunikácie, súťaž a forma jednotlivých podujatí celoročného programu projektu, ktorý kopíruje školský rok, filmový a výtvarný festival, exkurzia, športové podujatie, ho zaraďuje medzi jedinečné v odvetví odpadového hospodárstva. Projekt získal 1. miesto – Zlatý mravec 2012 a 3. miesto Enviro Oscar 2012.

OLOmpiáda je určená pre deti bratislavských materských, základných a špeciálnych škôl. Cieľ projektu? Naučiť všetkých obyvateľov hlavného mesta cez jeho najmladšiu generáciu, deti, správne nakladať s komunálnym odpadom, osvojiť si pojmy recyklácia, ochrana životného prostredia, triedenie odpadu a spoločenská zodpovednosť. Deti sa v priebehu roka zúčastňujú množstva už tradičných podujatí ako sú Olompijský filmový festival, OLO art, Apríl – mesiac exkurzií, S OLO zadarmo do ZOO a Veľké finále, kde je ocenená ich celoročná snaha v zbere papiera a plastu. Od začiatku projektu sa vyzbieralo 399,8 ton papiera a 65,7 ton plastu a uskutočnilo sa 22 podujatí s účasťou 34 tisíc detí. Deti potrebujú vzor, preto nás teší, že členstvo v OLOmpijskom výbore prijali spisovateľ Daniel Hevier, hokejista Zdeno Cíger, kozmonaut Ivan Bella, kajakári bratia Hochschornerovci, cestovateľ Ľuboš Fellner, moderátori Vlado Voštinár a Adela Banášová, herci Lukáš Latinák a Petra Polnišová. V tomto ročníku prijali členstvo v olompijskom výbore filmový dokumentarista Pavol Barabáš, speváčka Misha, ilustrátor Alan Lesyk a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

„Každý účastník je víťaz!“, heslo OLOmpiády, ktoré si osvojilo 106 škôl a 20 200 detí. Pridajte sa aj vy, k nám separovaným!

Mesiac exkurzií u smetiarov

Naša spoločnosť aktívne využíva jeden z najefektívnejších nástrojov vzdelávania a osvety, exkurzie. V rámci Olompiády, celoročného výchovno-vzdelávacieho projektu OLO, navštívilo 240 detí základných škôl Spaľovňu a dotrieďovacie linky papiera a plastu vo Vlčom hrdle, 250 žiakov recyklačný závod General Plastic a 200 detí zo šiestich materských škôl absolvovalo smetiarsky kurz pre najmenších, ktorý splnil sen väčšiny z nich, „akože“ šoférovať smetiarske zberné vozidlo. Účastníkov exkurzie oslovilo oceľové mesto Spaľovne, kde všetko riadia dva obrovské železné drapáky hádžuce do kotla, čo im príde pod „ruku“, ručné triedenie plastu a papiera, zistili čo je škvara a ako vzniká a dozvedeli sa, že ročne bratislavská spaľovňa termicky zneškodní 110 tisíc ton komunálneho odpadu. Odpovedalo sa im na otázku čo s odpadom, ktorý už nie je možné inak zužitkovať, že moderná technológia spaľovne umožňuje z tepla, ktoré vzniká pri spaľovaní odpadu, vyrobiť elektrinu.

Novinkou tento rok bol smetiarsky kurz pre najmenších, ktorý sa tešil veľkému záujmu. Deti doslova žiarili, keď mali možnosť nasadiť zbernú nádobu na zberné vozidlo a stlačiť gombík smer hore a dole. A koľko radosti spôsobilo trúbenie za volantom obrovského auta! Samozrejme, dozvedeli sa, že smetiari pracujú okrem nedieľ a dvoch sviatkov každý deň, že ich nohy chránia oceľové špičky topánok, že auto váži 18 ton alebo že ročne najazdia v Bratislave zberné vozidlá 1 milión kilometrov. Nevedeli si predstaviť 370 ton odpadu, ktorý sa denne odvezie do Spaľovne a tak im to pracovníci prirovnali k futbalovému štadiónu naplneného odpadom do výšky 5,5 metra. Tretia séria exkurzií pod názvom „Príbeh plastovej fľaše“ sa uskutočnila v spolupráci so spoločnosťou General Plastic, a.s., jediným podnikom zaoberajúcim sa recykláciou a výrobou PET fliaš a fólií na Slovensku. Zaujímavý odborný výklad si vypočulo 250 detí, ktoré oslovili informácie o plastových kokpitoch stíhačiek, o rozložiteľnosti skla v prírode, či o výrobe flisových vetroviek z PET fliaš. Príťažlivá bola však prehliadka samotného závodu, kde si žiaci pozreli krok za krokom vznik novej PET fľaše.

Projekt očami pedagógov

ROZHOVORY S V. I. P.

Nasledujúce strany sme venovali našim V. I. P. pedagógom, ktorí deti a žiakov motivujú a pomáhajú nadchnúť pre projekt a tým ich osloviť myšlienkou triedenia a ochrany životného prostredia. Zároveň sa chceme poďakovať všetkým učiteľom a vychovávateľom za ich nadšenie pre projekt. Ďakujeme!

 1. Pani učiteľka, každá súťaž, ktorá prebieha na školách je vždy o učiteľovi. Učiteľ je ten, ktorý motivuje, podporuje a pri projektoch, ktoré majú vzdelávať otvára obzory. Zdá sa, že ten náš výchovno-vzdelávací projekt zasiahol vašu školu na tom pravom mieste. Čo konkrétne oslovilo vás?
 2. Čo sa páči najviac žiakom?
 3. Ako je to s rodičmi? Je to náš cieľ cez deti osloviť rodičov. Darí sa nám to?
 4. Určite sa tešíte na prázdniny. Ako ich prežijete?

Sme detské centrum a máme detičky od 2 – 6 rokov. Čo sa najviac páči deťom? Smetiarske auto…emotikon Separujeme odpad a deti vedieme k tomu, aby sa správali šetrne k prírode a starali sa o ňu a neničili ju. Naši rodičia sú zapojení tak, že nosia plasty a papier, ktorý pravidelne odovzdávame. Odmenou nám bola návšteva polície, na našom dopravnom ihrisku, čo sa deťom veľmi páčilo. Cez prázdniny máme normálnu prevádzku plus organizujeme denné tábory aj pre externé deti.

Monika Beníková,
Detské centrum KRTKO, Dudova 2, Petržalka

• • •

 1. Dlhé roky je ochrana prírody a životného prostredia jednou z mojich – našich priorít. Keď sa objavil projekt Olompiáda, naša škola neváhala a bola jednou z prvých jeho účastníčok. Veď je smutné, že na našom krásnom Slovensku je prepotrebné aj takouto cestou viesť jej obyvateľov k separácii odpadu a tým aj k ochrane prírody. Zapáčila sa nám najmä myšlienka vtiahnuť do separovania rodičov, dospelákov a to prostredníctvom detí. Robili sme aj predtým zber druhotných surovín, ale tento projekt nám ponúkol viac. Okrem zabezpečenia odvozu nazbieraných kg papiera a plastov pripravili organizátori pre deti množstvo akcií, ktorými zatraktívnili túto problematiku a prostredníctvom známych osobností zvýraznili jej význam. V rámci školy máme súťaž tried, motivujeme žiakov a vysvetľujeme, že nejde len o počet kilogramov, ale o záchranu prírodných zdrojov, šetrenie energií a budúcnosť našej planéty.
 2. Žiakom sa najviac páčia sprievodné akcie, ktoré sa v rámci Olompiády uskutočňujú, ale aj s radosťou poskáču po plastovej fľaši a hodia ju do žltého vreca. V triedach si evidujú množstvo vyzbieraných fliaš a papiera a tešia sa, ak sa medzi zberateľmi ocitnú medzi prvými.
 3. Do programu zberu druhotných surovín a najmä k ich separácii sa pridáva čoraz viac rodičov. Už od začiatku boli rodičia, pre ktorých separovanie odpadu bolo samozrejmosťou, pravda, nebolo ich veľa, títo Olompiádu ihneď privítali, postupne k nim pribúdali ďalší dospeláci a čo nás teší, stále pribúdajú. Nechcú sa hanbiť pred svojimi deťmi, ktoré prichádzajú zo školy a „usmerňujú“ ich, kam patrí plastová fľaša, papier, baterky…

  Cieľ osloviť rodičov sa nám darí a veríme, že ich bude stále čoraz viac a viac. Ale tu je dôležité aj to, že naše deti raz budú dospelé a separovanie odpadu bude pre nich samozrejmosťou.
 4. Tak ako sa všetky deti tešia na prázdniny, tak sa všetci učitelia tešia na zaslúženú dovolenku. Máme radi deti, veď preto toto poslanie vykonávame, ale si aj od nich radi oddýchneme. To len preto, aby sme nabrali opäť silu a energiu pre vykonávanie tohto neľahkého povolania v ďalšom a ďalšom školskom roku. Takže oddych, relax, ticho a určite príroda.

Oľga Horváthová,
ZŠ Vývojová 228, Rusovce

• • •

 1. Akcie Olompiády v tomto školskom roku boli rovnako dobré a lepšie ako po iné roky. Výborná bola akcia OLO ART v Holiday Inn.
 2. Naši žiaci majú radi akciu ZOO s OLOM, OLO ART a záverečné finále, na ktoré sa už teraz tešíme.
 3. Sme malá škola ale napriek tomu sa nám podarilo zopár rodičov nadchnúť pre separovanie a zber papiera. Aktívne a pravidelne prispievajú papierom do zberu. Sú skvelým príkladom pre ostatných a to nás teší.
 4. Na prázdniny sa určite veľmi tešíme všetci. Deväť našich žiakov, usilovných v zbere papiera sa zúčastní v júni aj školy v prírode v Chorvátsku. Je to odmena za minuloročný úspešný zber. Bola to skvelá motivácia na zvýšenie aktivity v separovaní odpadu a zberu aj v tomto školskom roku.

Iveta Orosová,
ŠZŠ s MŠ Karpatská 1, Staré mesto

• • •

 1. Výchovno-vzdelávací projekt OLO ma zaujal nielen z edukatívneho hľadiska, no taktiež vďaka jeho integratívno – tímovému charakteru. Žiaci sa mohli hravou formou dozvedieť množstvo cenných informácií z oblasti zberných odpadov a ich spracovania, no taktiež ukázať svojho súťažného ducha pri plnohodnotnej činnosti. Bola som milo prekvapená ako zodpovedne sa deti zhostili zadanej úlohy a pravidelne prinášali množstvo kilogramov papiera a plastu. Dravosť a energia mladého človeka je veľmi silná zbraň, stačí ju len nasmerovať na správnu vec. Tento fakt sa preukázal aj počas nášho príjemného projektu, ktorý hodnotím skutočne pozitívne.
 2. Žiakom sa páčia zaujímavé podujatia a exkurzie. Deti sú veľmi radi, že vďaka OLO môžu reprezentovať svoju školu, na ktorú sú patrične hrdí, no taktiež prehĺbiť vzťahy so svojimi spolužiakmi. Tímová práca predsa utužuje kolektív a to sa preukázalo aj pri tejto činnosti.
 3. Podľa môjho názoru sa nám to určite darí. Detí zvyknú často informovať svojich rodičov o novinkách zo školského prostredia a tým pádom sa môžu ľahko dozvedieť o aktuálnych udalostiach. Tak to bolo aj v prípade OLO projektu, pri ktorom si veľkú pochvalu zaslúžia nielen šikovní žiaci, ale aj ich rodičia. Počas jeho celého trvania sa v ňom aktívne angažovali a podporovali nás, za čo im patrí veľká vďaka a uznanie.
 4. Máte pravdu, na prázdniny sa úprimne veľmi teším. Aj napriek tomu, že učiteľským povolaním skutočne žijem, uvítam nejaký ten oddych a čas, ktorý môžem stráviť so svojou rodinou. Plánujeme ísť na dovolenku buď do Grécka alebo do Turecka, ešte sme sa nerozhodli, nakoľko obe krajiny sa nám veľmi páčia. Počas prázdnin sa taktiež chcem venovať svojím koníčkom, ku ktorým patrí cyklistika a čítanie kníh.

Rosemarie Jargašová,
ZŠ s MŠ Trnková 1, Jarovce

• • •

 1. Tento projekt ma oslovil formou, akou prispievame my učitelia, deti a rodičia k ochrane životného prostredia a k celkovému zlepšeniu života na našej planéte. Všetko toto ma utvrdzuje získavať skúsenosti a prežívať pozitívne pocity úspechu z danej činnosti.
 2. Páči sa im, ako sa všetci bez rozdielu deti, rodičia a učitelia podieľajú na spoločnom separovanom zbere. Takmer každé dieťa vie, že zdravie je jedna z najväčších hodnôt, že bez čistého vzduchu a vody to nejde a skládky odpadu zaberajú náš životný priestor.
 3. Zapájame do separovaného zberu všetkých rodičov, rôznymi spôsobmi – propagácia – plagátom, oznamom, letákom, výtvorom z odpadového materiálu, čo sa nám aj darí.
 4. Oddychom, nadobúdaním nových síl a nápadov na ďalšiu prácu.

Eva Bacíková,
MŠ Dudvážska 4, Podunajské Biskupice

• • •

 1. Keď som sa dozvedela o vašom projekte, ktorého hlavným cieľom bolo urobiť niečo pre čistejšiu a zdravšiu Bratislavu, pre naše zdravšie životné prostredie, ani na chvíľu sme s kolegyňou Mgr. Elenou Tomanovou nezaváhali. Videli sme, že deti v škole neseparujú odpad, napriek tomu, že o dôležitosti separovania odpadu sa na hodinách chémie, geografie i fyziky hovorilo. Uvedomovali sme si, že deti sú súťaživé, radi prekonávajú méty a práve túto vlastnosť sme sa snažili využiť. Už v nultom ročníku sa nám podarilo aj vďaka pútavým sprievodným akciám projektu zapojiť mnoho detí. Postupne sa pre spoločný cieľ zapaľovali aj ostatní, ktorí boli spočiatku skeptickí. Sprievodné akcie, ktoré sme v škole počas štyroch rokov Olompiády uskutočnili, otvorili mnohým deťom oči a pochopili tak, ako a prečo je dôležité chrániť naše životné prostredie.
 2. Myslím, že pocit dôležitosti. Počas projektu pochopili, že aj oni môžu ovplyvniť mnoho ľudí. Môžu byť ešte ako deti užitoční a vyrovnať sa tak dospelým. Žiaci ocenili možnosť podieľať sa svojimi činmi na ochrane životného prostredia, čo dokazovali aktívnou účasťou pri rôznych aktivitách. Samozrejme, každý jednotlivec je rád, keď je úspešný a keď je jeho snaha ocenená. Preto privítali aj možnosť získať pre školu peniaze, aby si mohli skrášliť prostredie, v ktorom sa dennodenne pohybujú.
 3. Samozrejme. Ako vyplýva z rozhovorov s našimi deťmi, v mnohých rodinách sa vďaka projektu začal separovať odpad. A to nielen v ich vlastnej rodine. Mnohí sa pochválili, že aj v rodinách starých rodičov, sesterníc či bratancov sa vďaka nim a Olompiáde separuje. Deti zapojili do projektu mnohých rodinných príslušníkov, bez pomoci ktorých by sa nám nepodarilo dosiahnuť také výsledky.
 4. Tento rok sa veľmi teším na letné prázdniny. Veď štyri roky sme s kolegyňou E. Tomanovou intenzívne pracovali aj počas všetkých prázdnin na modifikácií učebníc matematiky pre nevidiace deti. Takže sa teším na voľné chvíle v kruhu rodiny i na „sladké nič nerobenie“. Prajem aj vám, aby ste si počas leta oddýchli a načerpali nové sily. Veď organizovanie tak rozsiahleho projektu je fyzicky i psychicky vyčerpávajúce.

Zdenka Vitálišová,
SŠI Svrčia 6, Karlova Ves

• • •

Ekostopa

Víťazi minuloročnej súťaže, žiaci zo základnej školy z Jaroviec v septembri 2014 v bratislavskej ZOO zapálili olompijský oheň, ktorým oficiálne zahájili tretí ročník Olompiády. Projekt oslovuje viac ako polovicu materských, základných a špeciálnych škôl v Bratislave. Úsilie a nadšenie detí, ktoré neopadlo ani po troch rokoch súťaženia (konal sa aj nultý ročník) je dôvodom zanechania veľkej detskej OLO EKO stopy. Tú prvú, sprejerskú, zanechali členovia olompijského výboru, moderátorka Adela Banášová, spisovateľ Daniel Hevier, hokejista Zdeno Cíger, cestovateľ Ľuboš Fellner, riaditeľ OLO Roman Achimský za asistencie detí a sprejera Dalibora v ZOO. Stopa má tri farby triedenia, modrú farbu papiera, žltú farbu plastu a zelenú farbu skla. Roman Achimský v mene spoločnosti OLO spolu so Zdenom Cígerom, ktorý je adoptívnym otcom mláďaťa šimpanza učenlivého, Shani Kimani „zázračného dieťaťa“ odovzdali šek v hodnote 999 € riaditeľke bratislavskej ZOO, Miroslave Šavelovej, pri príležitosti už 11. ročníka obľúbeného podujatia „S OLO ZADARMO DO ZOO“.

Tretí ročník filmového festivalu

Olompijský filmový festival (OFF) je jedno z podujatí projektu OLOmpiáda, prostredníctvom ktorého sa snažíme naučiť najmladšiu generáciu a cez ňu tú staršiu zodpovedne sa správať k odpadu. Pomocou obrazu – filmu a diskusie s odborníkmi deťom vysvetľujeme dôležitosť triedenia odpadu a jeho význam v odpadovom hospodárstve. Nestačí len rozprávať, deti sa musia dotknúť, skúsiť, zažiť, spolupodieľať, len tak si osvoja tak obyčajnú tému, ktorá niekedy môže byť „cool“ či „trendy“, výrazmi tejto generácie. Filmový festival privítal na predchádzajúcich dvoch ročníkoch zaujímavých hostí, kozmonauta Ivana Bellu, ktorý rozprával o kozmickom odpade, historika Pavla Dvořáka s témou história odpadu, doktora Igora Bukovského, venujúceho sa téme odpadu potravín, herca Lukáša Latináka s prednáškou história skla, Petru Polnišovú, Adelu Banášovú, Ľuboša Fellnera a samozrejme odborníkov z odpadového hospodárstva.

Pavol Barabáš: „Nekráčajte po vychodených cestách. Nie, vyberte sa cez neschodené končiny a sami zanechajte po sebe chodník…“

Práve tieto slová nového člena olompijského výboru nás oslovili pri organizovaní už tretieho ročníka OFF, ktorý sa konal v októbri 2014 pod záštitou MFF Ekotopfilmu. Tento ročník bol trochu netradičný. Prijali sme po prvýkrát pozvanie od MFF Ekotopfilm organizovať naše tradičné podujatie počas ich junior festivalu. Tak, ako už býva zvykom, pozvanie riaditeľa OLO, prijali odborníci Peter Krasnec riaditeľ spoločnosti General Plastic a Michal Sebíň riaditeľ NATUR-PACK. Kreslo pre hosťa sa obsadilo trikrát počas festivalového dňa ľuďmi zo spoločenského života, ktorým nie je ľahostajná táto téma. Svojej úlohy sa zhostili speváčka a fotografka Misha, fotograf Alan Hyža a člen olompijského výboru, cestovateľ Ľuboš Fellner. Výborná atmosféra v sále, diskusia s malými ale aj veľkými odborníkmi, zaujímavé rozprávanie s príjemnými hosťami. O čom boli filmy? V krátkosti by sme ich podľa obsahu mohli zhrnúť do jednej vety:

Nemusíme byť super hrdinovia, aby sme sa aspoň raz pokúsili žiť bez plastu a bez mikrobômb, ktoré dennodenne bez rozmýšľania odhodíme do smetného koša.

PODUJATIA

OLO art dáva veciam viac

Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, členovia olompijského výboru speváčka Misha, herec Lukáš Latinák a generálny riaditeľ OLO a.s. Roman Achimský vo februári slávnostne otvorili 2. ročník podujatia OLOart (22. – 24. 2. 2015). Primátor mesta zároveň zložil pred 420 deťmi OLOmpijský sľub, ktorým prijal členstvo v olompijskom výbore. Myšlienku „Dajme veciam druhú šancu, vdýchnime im nový život!“ podporili aj olompijský ilustrátor Alan Lesyk, Juraj Martiška, Miroslav Regitko a spisovateľka Marta Šurinová. Kongresová sála žila viac ako tri hodiny „partičkou“ na tému odpad s Lukášom Latinákom, scrapbookingom s Mishou, kreatívnou recykláciou deti vytvorili tetrapakového draka, či vdýchli stromu život. O tom, že aj z pokazených hračiek môže vzniknúť umenie, presvedčil všetkých výsledok dvojhodinovej práce na obraze, ktorý deti vytvorili pod taktovkou spisovateľa a všestranného umelca Daniela Heviera. Smetiarske podujatie umožnilo deťom na malú chvíľu stať sa umelcami a kolegami tých z reálneho života. A keďže deti majú radi prekvapenia, každé si odnieslo z podujatia to svoje v podobe smetiarskeho auta, ktoré si však musia doma pomocou vlastných rúk zostrojiť sami. Partnerom podujatia boli NATUR-PACK, Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve, Vydavateľstvo Perfekt, General Plastic a CK Twistovo.

Slovami účastníkov

Dobrý deň,
naša škola sa pravidelne zúčastňuje všetkých akcií OLO a ani teraz sme nechýbali. Žiaci sa najprv s obavou a potom s veľkou chuťou pustili do výroby scrapbooku s Mishou a druhá polovica pracovala na obraze z hračiek s Danielom Hevierom. Akurát naša talentovaná maliarka Amálka poctivo čakala, kým sa dostane na rad k Alanovi Lesykovi, čo sa jej nakoniec aj podarilo. Príbehy malého havkáča zaujali skôr tých mladších, ale tiež našu Kristínku, ktorá dávala pozor a vedela odpovedať na súťažné otázky. Odmenou jej bola kniha s venovaním autorky. Nakoniec sa žiaci rozpŕchli s podpisovými kartami pre autogramy troch hlavných hviezd programu. Škoda, že nebolo nejaké pekné video na pozadí ako pred dvomi rokmi, lebo naši žiaci sú sluchovo postihnutí a radi prijímajú informácie aj zrakovou cestou. Už sa tešíme na leto, kde dúfam postúpime do finále v zbere papiera a plastov a znovu vyhráme pekné ceny a zopár eur pre školu. Ešte raz ďakujeme za tento úžasný deň.

S pozdravom
Žiaci a učitelia SŠI Hrdličkova Bratislava

Dobrý deň,
rada by som sa chcela poďakovať za krásne dopoludnie dňa 26. 2. 2015, Olo Art, v spoločnosti pána Heviera, Mishi a p. Lesyka, ktorí sa plní elánu a obdivuhodnej energie venovali všetkým deťom. Program bol pre deti nielen zábavný, ale predovšetkým poučný, aj keď sa niektoré deti zbavovali svojej už nepotrebnej hračky ťažko, predsa na záver videli, aké pekné dielo spoločne vytvorili. A to je, myslím si, dobrá skúsenosť.

Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa Olo Art akcie, z ktorej nám zostali krásne spomienky, fotografie, knihy, hodnotné darčeky a aj plagát technikou scrapbookingu, ktorý sme sa tam naučili a je vyvesený v šatni škôlky.

Ďakujeme za spoluprácu a prajeme veľa tvorivých nápadov a podobných akcií, ktoré sú pre nás a našu prácu veľkým prínosom.

S pozdravom,
Daniela Lukáčová, MŠ Gemerská 4, Bratislava

NA KUS REČI

Čas vytúžených prázdnin…

Ivo Nesrovnal – primátor hlavného mesta SR Bratislavy

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Letné prázdniny som trávil predovšetkým doma na chalupe a u starých rodičov. Ako som rástol, čoraz viac času som trávil najradšej s kamarátmi, ale v tom čase ešte napríklad na bicykli, pri vode a v prírode. Bez výdobytkov modernej techniky. Venoval som sa však aj samoštúdiu, najviac jazykom a literatúre. Keď už hovorím o literatúre, veľmi rád čítam. Už ako dieťa som čítal veľa – od povinnej literatúry, až po dobrodružnú literatúru, či rôzne cestopisy.

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda… kedy ste sa začali nudiť vy?

Nepamätám si, že by som sa nudil. Vždy sme mali čo robiť. Keď bolo pekné počasie, s kamarátmi sme sa išli bicyklovať, hrať futbal, kúpať sa. A von sme vlastne chodili, aj keď pekne nebolo (smiech). V časoch môjho detstva neexistovali fenomény ako internet či počítačové hry, takže som si program musel zariadiť v rámci vtedy dostupných možností. Moja dcérka je síce ešte veľmi malá, ale moderná technika je pre ňu príťažlivá aj v tomto veku. Musím si dávať poriadny pozor na telefón a počítač! Aj dcéru však budem viesť k aktívnemu tráveniu voľného času.

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

Najkrajšia dovolenka je a bude pre mňa rodinná dovolenka. Najradšej totiž trávim čas s partnerkou a našou dcérou. Malé dieťa je neuveriteľným zdrojom nápadov a aktivít, preto sa vždy teším, keď si môžeme spoločne oddýchnuť a zabaviť sa. Nezáleží na tom či to bude doma, na chalupe v prírode, alebo pri mori.

Ste už nejakú tú chvíľu členom olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Uvedomujem si, že momentálne žijeme v technicky vyspelom a trochu komplikovanom svete na výchovu detí, preto je potrebné každý deň ukazovať deťom tú správnu cestu. To, čo im budeme vštepovať od detstva, im ostane na celý život. Je dôležité chrániť prírodu a ako člen OLOmpijského výboru som sa presvedčil, že je dôležité už deti učiť potrebe separovania odpadu. Ak chceme totiž žiť v čistej a kultúrnej krajine, musíme sa o to postarať sami, my ľudia. A deti prostredníctvom nás, dospelých.

„Veľmi ma teší, že môžem byť členom OLOmpijského výboru a podporiť tak myšlienku ekologickej výchovy detí. Chválim autorov projektu OLOmpiády za to, že podporujú zmenu zaužívaných stereotypov správania v našom meste a približujú nás k moderným európskym spoločnostiam, kde je separovanie odpadu a citlivý vzťah k životnému prostrediu absolútnou samozrejmosťou.“

Lukáš Latinák – herec

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Prázdniny boli pre mňa asi jediný čas, ktorý som trávil mimo školy. Letné, veľké boli super, lebo sme išli ku starkej do Heľpy, kde sme na rozdiel od hriňovského bytu, bývali v dome. Ňaňo – starý otec, chodili na vňať pre svine a my chlapci s ním, lebo nás vozil na káričke, alebo sme s bratancami stavali hať v potoku, či na Hrone. Raz nám ňanko nafúkali duše z traktora a išli sme splavovať Hron. Duše sme si tam dokotúľali a pri vode sme ich napoly stlačili a stiahli špagátom, takže vzniklo gumené čierne kanoe. Tričká sme si uviazali na krk, nohy sme mali vo vode, sedeli sme rozkročmo a plavili sa od hate až po železný most. Naši s nami cestovali, alebo sme boli na chate a niečo robili. Vždy to rýchlo ušlo!

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda. Kedy ste sa začali nudiť vy?

Som ten, čo berie deťom telefóny z rúk, aby sa nehrali sami, ale spolu! Funguje to, lebo deti sú hravé, len ich treba usmerniť. Nuda? Ani keď som sám, sa nenudím, lebo vždy o čomsi snívam a predstavujem si ako to bolo kedysi, alebo si vymýšľam príbehy, v ktorých som hlavný hrdina. Chlap zostáva trochu chlapcom aj keď dospeje. Hrdinom môjho detstva bol Harka – Indián zo Synov Veľkej medvedice a vytúžené zamestnanie smetiar – naskakovač. Nuda už pre mňa nastáva asi len vtedy, keď sa čaká na niečo, čoho priebeh nedokážem ovplyvniť, inak je život krásny.emotikon

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

Fúha, to je neľahká otázka! Mení sa to absolútne podľa veku a priorít. Každý chce to, čo cez rok nemá, alebo mu to chýba, či po tom túži. More mi až tak nechýba, aj keď cestujem rád. Momentálne by som si predstavoval ako ideálnu dovolenku, len byť s vlastnou rodinou, viac-menej je to jedno kde, len nech je príjemné počasie, lebo ráno sa vidíme asi hodinku a keď sa vraciam z práce, tak moje chlápätká už v snoch cválajú po prérii, alebo som na zájazde a nevidíme sa vôbec. Najkrajšia dovolenka bola asi v Thajsku. Thajsko je super, ale aj sme tam šli šťastní a nenechali si to pokaziť.

Ste už nejakú tú chvíľu členom olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Áno. Stretol.
P. S.: Motto na dnes: Vyrazte do dnešného dňa so širokým úsmevom na perách!… ani netušíte koľkých to naštve. S pozdravom milým malým, stredným, veľkým čitateľom Lukáš Latinák – nositeľ vedúceho zeleného kontajnera!

Alan Lesyk – ilustrátor

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Miloval som život v letných táboroch, kde sa bývalo v stanoch a celý deň sme prežili v lese. Väčšinou to boli trojtýždňové turnusy a nebolo jediných prázdnin bez nich. Najlepšie boli tie, keď aj kuchyňa bola pod veľkým stanom a pomáhali sme pri varení a v noci sme sa striedali na stráži. (Zaujímavé bolo, že som sa vždy vrátil domov v oblečení, v ktorom som do tábora odchádzal…)

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda. Kedy ste sa začali nudiť vy?

Keďže v mojom detstve ešte neboli mobilné telefóny ani počítače, mali sme viac času na kamošov a hry. Rodičia nás často ani večer nemohli dostať domov. Boli sme nesmierne bystrí, lebo každú chvíľu nám hrozila nejaká „nakladačka“, hlavne keď sme sa zatúlali na cudziu ulicu. Vtedy som si nielen dobre zabehal, ale aj zaboxoval. A nuda to rozhodne nebola, lebo dosť ťažko som doma vysvetľoval tie modriny po tele. Medzitým som si veľa kreslil a hral všetky hry, ktoré sa dali na ulici hrať. Bol som vynikajúci výrobca prakov a strelec, čo mi zaručovalo rôzne výhody medzi chalanmi. Na „veľkú radosť“ susedov som sa s bratom venoval modelárčeniu – výrobe rakiet, čo väčšinou končilo pre nás dosť zle – väčšinou vybuchli hneď po odpálení a ešte horšie bolo, keď mama zistila, že padák, ktorý bol v rakete sme si vystrihli z jej sukne! Takže nuda nastala, až keď sme dostali domáce väzenie…

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

Najkrajšia dovolenka je nebo plné hviezd a pocit, že ste tam s niekým koho máte radi, s kamarátmi, ktorí sa tešia z každej peknej chvíle.

Ste už nejakú tú chvíľu členom olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Stretol som sa s množstvom senzačných detí, ktoré sa zaujímajú a robia veľa pre životné prostredie a s ktorými sme spolu na olompiádach nakreslili veľa pekných obrázkov! Dokonca mám dvojročného vnuka, ktorý je veľkým fandom „smetiarov“ – separuje odpad, pozná všetky kontajnery a ovláda všetky smetiarske autá. A medzi jeho najväčších kamošov patria smetiari!

Roman Achimský – generálny riaditeľ OLO

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Neboli také možnosti ako dnes. Väčšinu času sme trávili spolu s ostatnými deťmi z ulice. Bolo nás však veľmi veľa a na tú dobu sme boli pomerne kreatívni. Športové aktivity však kraľovali.

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda… kedy ste sa začali nudiť vy?

Našťastie som veľmi tento pojem nemusel vnímať. Ani poriadne neviem, ako rýchlo mi doteraz ubehol môj život. Vždy bolo niečo, čo ma nadchlo a dosť tvrdohlavo som sa tomu venoval.

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

Tento pojem je u mňa skôr vnímaný cez spokojnosť rodiny, než ako môj vlastný pocit. Vždy mám niečo rozrobené a preto často aj dovolenku vnímam ako čosi, čo mi berie čas. Nie som s týmto konštatovaním spokojný, ale neviem sa nad tento pocit povzniesť. Budem s tým však naďalej bojovať.

Ste už nejakú tú chvíľu členom olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Ja to beriem viac ako prácu, no určite sme chceli urobiť niečo zaujímavé. Čo ma však teší, je fakt, aký ohlas má celá akcia u verejnosťou uznávaných osobností. Nestalo sa nám, že by niekto z oslovených odmietol spoluprácu v tejto oblasti. Na strane druhej to však netlačíme a vyberáme citlivo na základe pozitívnej chémie.

Petra Polnišová – herečka

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Väčšinou sme ho trávili v detských táboroch a na prázdninách s rodičmi. Chodili sme hore dole po Slovensku.

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda… kedy ste sa začali nudiť vy?

Ja nie som ten typ, čo sa nudí. Vždy som si niečo našla a okrem toho, vždy som rada čítala. Kniha zabije každú nudu.

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

Obdobie, keď nemusím pracovať a môžem tráviť čas so svojou rodinou bez toho, aby som mala v hlave nejakú pracovnú povinnosť. V podstate je jedno kde to je.emotikon

Ste už nejakú tú chvíľu členom olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Veľmi sa z členstva teším a mám pocit, že sa triedeniu odpadu prikladá väčší význam ako v minulosti. Naša planéta je len jedna a určite by sme si ju nemali zahltiť odpadom. Som rada, že veľa ľudí v mojom okolí si to začalo uvedomovať.emotikon

Ľuboš Fellner – cestovateľ a majiteľ CK BUBO

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Opustiť socialistický blok bolo zakázané, okolo bol ostnatý drôt nabitý elektrinou a hranice strážili vycvičené psy. Naša rodina bola každý rok v Tatrách, ktoré sme prechodili krížom krážom. Druhou destináciou bola Juhoslávia, kde som bol s rodičmi tiež vyše 10-krát. Slovensko a Česko som prešiel skoro celé peši, na bicykli a splavoval som každú riečku. Veľa som hrával tenis a lyžoval. Musím povedať, že mám tie najlepšie spomienky. Ako dieťa som si tú uzavretosť neuvedomoval a neskôr som sníval o diaľkach. Možno aj to je dôvod môjho cestovateľského fanatizmu. Dlho som nemohol spoznávať svet a teraz, keď môžem, si to dokonale vychutnávam.

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda. Kedy ste sa začali nudiť vy?

Áno, bolo to iné. Bývam už v treťom byte, ale ani v jednom som nemal televízor a myslel som si, že takto uchránim deti od zbytočností a budeme sa viac rozprávať. Wi-Fi a iPhony nás však od seba roztrhli. To som nedomyslel (haha). Ja som sa strašne nudil v opere a na koncertoch vážnej hudby. Na klavír som musel chodiť a som hluchý ako poleno. Teraz sa snažím dobiehať to, čo som vtedy pre nedostatok talentu zmeškal.

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

Dovolenka s BUBOm (haha). Nie je to iba o vylihovaní v all inclusive rezorte, ale je to aktívna dovolenka plná zážitkov. S mojou dcérou som minulý rok oslavoval začiatok nového roka v Indii. S mojim synom teraz v apríli nový rok na Srí Lanke. Spolu sme zdolali najvyššie vrchy Británie či Grécka, splavovali rieky vo Francúzsku či na Floride. Lyžovali v Nevade, jazdili na slonoch, hľadali delfíny v Afrike, potápali sa so žralokmi na Maldivách. Základom je, že sa snažíme spoznať domorodú kultúru, iné náboženstvá, inú stravu. Veď svet je tak rôznorodý!

Ste už nejakú tú chvíľu členom olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

O svojom členstve často hovorím v snahe presvedčiť mladých Slovákov, aby sa o svoje okolie starali. Je to výborná myšlienka. Čo si samy my Slováci neurobíme, to nebudeme mať. My starší sme poznačení socializmom, kde sa nikto o svoje okolie nestaral. Keď chceme využiť potenciál Slovenska ako krajiny, ktorá je obdarená nádhernou prírodou, tak základom je, aby tu bolo čisto. Keď toho nie je schopná moja generácia, spolieham sa na mladších a múdrejších.

Vlado Voštinár – moderátor a majiteľ CK Twistovo

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Takmer vždy a takmer pravidelne sme všetci trávili prázdniny v táboroch. Boli to skôr prázdniny pre rodičov, pretože sa vtedy do táborov chodilo na tri týždne a za rodičov to platili podniky. Rodičia si od nás oddýchli a my sme sa tešili na zážitky. Zvyšok prázdnin sa delil medzi babky na dedine a sídliskové partičkovanie.

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda. Kedy ste sa začali nudiť vy?

Keď som dostal defekt na bicykli. Náhradné veci neboli dostať a opraviť defekt som sa nenaučil doteraz. Tak som väčšinou znudene čakal, kým sa môj otec odhodlá mi to opraviť. Veľmi sa do toho nehrnul.

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

To sami stane asi teraz. Manželka s deťmi idú do Toronta a ja zostávam doma. Pravdepodobne ma čaká najkrajšia dovolenka.emotikon Potom vám o nej porozprávam.

Ste už nejakú tú chvíľu členom olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Som vo výbore už tuším tretí rok a za ten čas sa udejú mnohé veci. Keďže som sa na ne nesústredil, neviem ich posúdiť tak, aby som nevynechal niečo podstatné. Ale napravím to, a na túto otázku odpoviem plnohodnotne o rok. Tak sa majte.emotikon

Misha – speváčka a fotografka

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Väčšinou som trávila leto u babky na dedine. Pamätám sa, ako som vydržala celý deň behať s kamošmi po potoku a po poliach, zbierať slimáky a bicyklovať sa do úmoru. Večer ma dedko postavil do vane a drhol mi zafúľané kolená kefou, lebo tá špina ani nešla umyť. Potom mi večer rozprával rozprávku o orlovi – kráľovi vtákov. A ešte som každé leto bola v tábore. Milovala som tábory. Tri týždne niekde v lesoch s kopou kamarátov, výlety do jaskýň a do hôr. A bez rodičov. Bez mobilov a kontaktu. Písala som im domov listy a posielala ich poštou aj nakreslenými obrázkami. Myslím, že mi ich mama dokonca odložila.

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda. Kedy ste sa začali nudiť vy?

Ja som sa nikdy v živote asi nenudila. Vždy som si začala niečo vyrábať z hocičoho, čo som mala práve po ruke. Alebo som si proste začala spievať. Ja sa jednoducho nudiť neviem.

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

To je ťažká otázka. Asi by som šla s fotoaparátom niekam do zaujímavého mesta, kde je čo vidieť a hlavne fotiť. Potom by som šla vrtuľníkom ponad tropické pralesy a pristáli by sme, kde by to šlo a znova by som všetko nafotila. A potom do Afriky na Safari pozrieť žirafy vo voľnej prírode. Určite by som si nevybrala ležanie na pláži od rána do večera. Vtedy by som sa asi naučila nudiť sa.

Ste už nejakú tú chvíľu členkou olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Ako človek, ktorý stále niečo nové vymýšľa, som vymyslela, že chcem postaviť nové bývanie pre moju rodinu. A tak posledné mesiace len projektujem, kreslím, vymýšľam riešenia interiéru a snívam o tom, že za necelé dva roky budeme bývať v priestore presne podľa mojich predstáv. Aj teraz síce máme dobré podmienky, ale musíme sa zbaviť schodov, aby sa naše malé dvojičky nezranili. Preto sme sa rozhodli pre túto náročnú, ale krásnu zmenu, ktorá nám má uľahčiť život.

Adela Banášová – moderátorka

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Keď som bola menšia, tak nás naši zaparkovali na dva mesiace na chalupu do Vrbového. tam ma dedo učil noty, babka gramatiku a jedli sme od rána do večera, čo sme našli v záhrade. To boli moje najlepšie prázdniny.

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda…kedy ste sa začali nudiť vy?

Neviem, kedy som sa nudila. Nuda je, keď v nás nič neprúdi, keď sa nechávame oblbovať dojmom „zábavy“ a to je práve ten počítač alebo televízor alebo facebook v mobile. Nuda neexistuje, len my nevieme vnímať, čo všetko sa okolo nás deje.

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

No, teplo, príroda, pokoj, spánok, dobré jedlo, dobrá spoločnosť a nejaký ten super zážitok.

Ste už nejakú tú chvíľu členkou olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Stretla som sa s tým, že zisťujem u mojich známych, či triedia odpad, že veľa ľudí má stále voči tomu nezmyselné predsudky a inak som sa stretla s veľa parádnymi olompionikmi. Napríklad minule pri pavilóne primátov v zoo.emotikon

Daniel Hevier – spisovateľ

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Plávaním, čítaním, zmrzlinolízaním, behaním, bicyklovaním, spievaním, leňošením – a celý čas som sa tešil na školu.

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda. Kedy ste sa začali nudiť vy?

Čo to je nu-diť sa? I don’t understand.

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

Doma v petržalskom paneláčiku, keď je vonku 40 stupňov.

Ste už nejakú tú chvíľu členom olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Nové deti, noví priatelia, nové výzvy, nové možnosti.

Zdeno Cíger – hokejista a majiteľ hokejovej Akadémie Zdena Cígera „Stars for Stars“

Blíži sa nádherný čas letných prázdnin. Ako ste vy trávili dva mesiace prázdnin na základnej škole?

Na ulici, na dvore, žiadne dovolenky, či organizované tábory, hrali sme všetky druhy športov, hokej, futbal, vybíjanú, guličky…

Ak dnes vezmete telefón z ruky deťom, či dáte zákaz na počítač, podľa detí začína nuda. Kedy ste sa začali nudiť vy?

Nemali sme takéto možnosti zábavy, dva čierno biele programy v televízii… My sme si tvorili program sami. Celé dni sme boli vonku a radi.

Čo si predstavíte pod prirovnaním „najkrajšia dovolenka“?

Aktívna dovolenka, určite nie strávená na lehátku. Mám rád rôzne športové aktivity, bicyklovanie, rybačku, proste nesedieť, cestovať a spoznávať.

Ste už nejakú tú chvíľu členom olompijského výboru. Stretli ste sa s niečím novým počas tohto obdobia?

Je to práca s deťmi, tá je stále iná, nová. Deti dávajú energiu, je to iné ako práca s dospelými.

Občasník pre priaznivcov triedenia odpadu.
Vydal: OLO a.s. • Pripravila: Karin Zvalová

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

OLOOLO a.s.
Odvoz a likvidácia odpadu a.s.
Ivanská cesta 22
821 04 Bratislava
Čerpané z: www.olo.sk a www.olompiada.sk

Súvisiace články:
Olománia má zelenú EKO stopu už sedem rokov (20.06.2019)
Veľké finále Olománie (14.06.2019)
Na OLO art prišiel aj Sagan! (12.12.2018)
OLO art – storočie plastu (10.12.2018)
Veľké finále Olománie (21.06.2018)
Najlepšie triedenie je netvorba odpadu (27.02.2018)
Filmový festival Olománie (23.02.2018)
Interaktívne divadelné predstavenie ODPADla nám hodina! naučí deti správne triediť odpad (30.11.2017)
ODPADla nám hodina! (26.11.2017)
Veľké finále Olománie (22.06.2017)
Veľké finále OLOmánie (06.06.2017)
Filmový festival OLOMÁNIE (21.03.2017)
5. ročník Filmového festivalu OLOMÁNIE (13.03.2017)
Triedenie je hračka – začnime každý od seba! (05.12.2016)
Vianočný smetiarsky OLO ART (30.11.2016)
Veľké Olompijské finále 2016 (17.06.2016)
Veľké OLOmpijské finále (08.06.2016)
Olompijský filmový festival (10.03.2016)
OLO art dáva veciam druhú šancu (08.12.2015)
4. ročník OLOMPIÁDY (28.11.2015)
Veľké OLOmpijské finále (12.06.2015)
OLO art dáva veciam viac (24.02.2015)
Dajme veciam druhú šancu, vdýchnime im druhý život! (17.02.2015)
Už tretí ročník OLOmpijského filmového festivalu (24.10.2014)
Olompijský filmový festival (20.10.2014)
EKO OLO STOPA DETÍ (18.09.2014)
3. ročník OLOmpiády (17.09.2014)
Veľké Olompijské finále 11. júna 2014 (11.06.2014)
Príďte do areálu FitCamp na Drieňovej ulici v Bratislave (10.06.2014)
Veľké Olompijské Finále (03.06.2014)
Apríl – mesiac exkurzií (31.03.2014)
OLOmpijský Filmový Festival – OFF (21.02.2014)
Olompijský filmový festival (13.02.2014)
Vianočný OLO art (13.12.2013)
Smetiarsky OLOart (02.12.2013)
Druhý ročník OLOMPIÁDY mal raketový nástup (18.09.2013)
Olompiáda začína v ZOO (16.09.2013)
S OLO zadarmo do ZOO (11.09.2013)

OLO, 24. 06. 2015 | Prečítané: 2101 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (27 hl.)
 
Sýkorka belasá (19 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 73
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore