www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @588
Počítadlo


Spam poison

Včely zo strechy Slovenskej sporiteľne priniesli rekordné množstvo medu

Úspešný príbeh mestského farmárčenia

Projekt „Sporiteľňa stále bzučí“

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 620 × 1 080 bodov.

Strecha budovy Slovenskej sporiteľne bzučí už tretí rok. Na jej streche na deviatom poschodí žijú dve včelstvá a neobvykle sa im tam darí. Tento rok sú včelstvá mimoriadne silné – hoci je sezóna ešte len v polovici, už teraz priniesli dvakrát toľko medu ako minulý rok.

Zamestnanci sporiteľne vytočili viac ako 50 kilogramov medu

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 920 × 1 078 bodov.

Mestské včelárenie má svojich nadšencov a Slovenská sporiteľňa sa v roku 2016 rozhodla pridať k propagátorom tohto štýlu včelárstva, a v spolupráci s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica umiestnila na streche svojej centrály v bratislavskom Novom Meste dva úle so včelami. Včelstvá sa postupne rozrastali a v minulom roku z nich zamestnanci sporiteľne vytočili viac ako 50 kilogramov medu.

„Minulý rok sme vytáčali iba raz za sezónu. Zvyšok medu sme nechali včelám na zimu, aby sme ich nemuseli dokrmovať. V tomto roku sme vytáčali už dvakrát a vyzerá to, že nás ešte jedno vytáčanie čaká. Prvýkrát vytočili zamestnanci približne 50 kilogramov, na druhýkrát to bolo tiež okolo 50 kíl medu,“ hovorí včelár Tomáš Blaškovič.

Mnohí skeptici sa obávali toho, či budú mať včely uprostred mesta dostatok potravy a či vôbec prežijú. Ukázalo sa však, že mesto so svojou pestrou ponukou kvetov dokáže včelám ponúknuť bohatú pašu. Včely majú dolet 3 – 5 kilometrov a v tomto okruhu sa tu nachádzajú nielen záhrady rodinných domov, ale aj bohaté „opustené plochy“ pozdĺž železnice či v priemyselnom areály bývalej Dimitrovky.

„Mnoho ľudí vidí divoké plochy ako zanedbané a nepekné. Ak však nie sú plné odpadkov a dvakrát do roka sa skosia, stávajú sa domovom mnohých živočíchov a potravinovou základňou pre hmyz. Na rozšírenie ponuky medonosných rastlín sme v minulom roku v spolupráci s Nadáciou Slovenskej sporiteľne vysadili kvitnúce lúky aj okolo budovy sporiteľne na Tomášikovej ulici. Je to výborný príklad dobrej praxe a inšpirácia pre ľudí – mnohí nás už kontaktovali a pýtali sa, aké kvety sme vysievali, lebo si chcú podobné lúky spraviť aj na svojej záhrade,“ hovorí Petra Ježeková, manažérka projektu Mestské včely.

Med zo strechy sa bude v tomto roku v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene testovať na vybrané ťažké kovy. Čo sa týka jeho chute, tú už zamestnanci sporiteľne otestovali a nešetrili chválou.

„Ľudia väčšinou poznajú agátový, lipový, repkový či lesný med. Med z našej budovy je zmesou všetkých kvetov a stromov z okolia a je preto chuťovo aj aromaticky iný – pestrý a zaujímavý,“ hovorí Pavla Mašková z Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Projekt však vysadením lúk a vytočením medu nekončí. Pokračuje ďalej a ukazuje jeden z úspešných príbehov mestského farmárčenia a potravinovej sebestačnosti v mestskom prostredí. Inšpirujte sa a porozmýšľajte, ako aj na vašom dvore, pozemku či streche vytvoriť domov pre mestskú divočinu.

Úspešný príbeh mestského farmárčenia

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 620 × 1 080 bodov.

Projekt „Sporiteľňa stále bzučí“ je financovaný s podporou Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Nadácia Slovenskej sporiteľne

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

CEEV Živica, 15. 06. 2018 | Prečítané: 160 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kapitalistická šľachta
17-11-18 * 19:35
 1 %
17-11-18 * 19:29
 Re: ŠtB – strach revolúcie
17-11-18 * 18:12
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore