www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @067
Počítadlo


Spam poison

Valné zhromaždenia IHEU a EHF tento rok v Bukurešti

24. – 27. mája 2013 sa uskutočnia v Bukurešti valné zhromaždenia Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU) a Európskej humanistickej federácie (EHF). 25. mája 2013 usporiada Rumunská humanistická asociácia konferenciu na tému „Vzdelávanie, veda a ľudské práva“

Účasť a prednášku prisľúbili známy ateistický bloger PZ Myers, britský psychológ Richard Wiseman, holandský humanista a herec Boris van der Ham, predseda britských humanistov Andrew Copson a prezidentka Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU) Sonja Eggerickxová.

O Rumunskej humanistickej asociácii:

Rumunsko je štát, kde sa humanisti zúčastňujú neľahkých bojov, snažiac sa zachovať sekulárny štát, pozdvihnúť úroveň vedy a školstva, brániť slobodu myslenia, svedomia a náboženstva pre každého.

Počas niekoľkých rokov bola v Rumunsku evolučná teória vyškrtnutá z vyučovacích plánov biológie a vrátila sa tam len po úpornom tlaku občianskej spoločnosti a medzinárodných organizácií. To však situáciu veľmi nezlepšilo. Už od prvého stupňa sa v školách učí kreacionizmus, a to na hodinách náboženstva; vývoj druhov sa v biológii po prvý raz spomína v ôsmej triede. Výsledok toho je, že 74 % Rumunov verí, že pravdu má kreacionizmus a len 14 % dôveruje evolučnej teórii.

Verejné financie sa používajú na stavbu jednej z najväčších pravoslávnych katedrál v Európe. 2 000 kostolov dostáva každý rok verejné subvencie. Takmer v každej školskej triede a každej verejnej inštitúcii sú prítomné kresťanské pravoslávne symboly.

Z celkového počtu okolo 20 miliónov obyvateľov je len 0,4 % nenáboženských. Z 558 poslancov parlamentu len jeden použil sekulárne znenie prísahy s rukou na Ústave. Ostatní poslanci použili náboženskú formulu s dodatkom „Tak mi Bože pomáhaj!“ a rukou na Ústave a biblii alebo koráne.

Medzitým sa však čoraz viac mladých ľudí stáva skeptickými a kritickými voči náboženstvu. Ozývajú sa najmä na internete. Veľká časť masmédií hlasne kritizuje excesy Rumunskej pravoslávnej cirkvi.

V tejto súvislosti medzinárodná humanistická udalosť s bohatou účasťou upúta pozornosť masmédií a vyvolá debaty a kontroverzie, ktoré rumunská spoločnosť potrebuje. Povedie to k rozvoju rumunskej spoločnosti a prispeje k lepšiemu porozumeniu sekulárnych humanistických hodnôt.

Miestom konferencie o vzdelávaní, vede a ľudských právach bude chýrny Ľudový dom (dnes Parlamentný palác), postavený komunistickým diktátorom Nicolaeom Ceauşescom. Po Pentagóne je to druhá najväčšia vládna budova na svete. Rumunská humanistická asociácia bude hostiteľom udalosti a partnermi sú ďalšie humanistické mimovládne organizácie.

Podrobnosti nájdete na webovej stránke: www.iheu.org/story/notice-iheu-general-assembly-2013.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

redakcia
Portálu mladých humanistov
Čerpané z:
vlastný zdroj, International Humanist and Ethical Union

redakcia, 12. 05. 2013 | Prečítané: 3000 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (7 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (3 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 42
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore