www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @922
Počítadlo


Spam poison

Valentín vs. MDŽ vs. 1. máj

Ako je možné, že mnohí ľudia sa stavajú k odporu voči Medzinárodnému dňu žien (MDŽ) a 1. máju, sviatkom, ktorými si uctievame ženy a pracujúcich, bez ktorých by svet nemohol existovať?

Na druhej strane dnes už čisto kapitalistický sviatok Valentín, sa oslavuje vo veľkom a obrat obchodných sietí vďaka nemu v danom období rastie. Stáva sa z neho konzumný sviatok, kde už ani v podstate nejde o lásku resp. dôkaz lásky, pretože na tú nie sú explictne nevyhnutné darčeky. Predsa, ak sa majú dvaja radi, tak na to netreba darčeky. Materializmus v láske by mal byť odkázaný až na druhé resp. ešte ďalšie miesto/miesta.

Valentín, aj keď sviatok pekný na papieri, je sviatok, ktorý sa môže javiť byť do istej miery zbytočným. Nie, že by sa mi nepáčil sviatok, kde si partneri bližšie pripomínajú svoju lásku, ale ak sa naozaj majú tak radi, mali by si tento cit, ako aj celkovú úctu k druhému prejavovať počas celého roka. Navyše, ešte raz je to nevyhnutné zdôrazniť, do akej miery je láska spätá s materializmom a teda množstvom darčekov. Nestačí len vrúcne objatie, pusa, alebo maličká bonboniéra alebo som už ozaj staromódny? Pomaly, ale isto, sa z Valentína stáva sviatok, kde nejde o lásku ako takú, ale o lásku zakotvenú v množstve valentínskych darčekov. Skoro, ako keby, ak je darček malý, ako keby to automaticky znamenalo, že láska je nedostatočná, nevyvinutá. Na Valentína by sa malo pozerať skôr do vnútra človeka a zamyslieť sa napríklad nad tým, ako sa daný pár spoznal a do akej miery je ich vzťah vzájomne prospešný.

Je veľmi zaujímavé, že sa v poslednom období časť obyvateľstva (a bohužiaľ nie malá) stavia proti MDŽ a 1. máju. Je to pravdepodobne tým, že sa dané sviatky veľmi často a veľmi nesprávne stotožňujú s komunistickou minulosťou. Pravdou je, že oba sviatky (podobne ako aj napríklad titul súdruh) sú sociálno-demokratické a oslavujú sa v mnohých rozvinutých krajinách sveta s trhovou ekonomikou. Jeden z najväčších, najkrajších a najimpozantnejších prvomájových sprievodov sa koná každý rok v susednom Rakúsku – vo Viedni (nielen). Sviatok 1. mája je sviatok práce, sviatok, kde si všetci pripomíname ako nesmierne dôležitý je každý jeden pracujúci, nielen v rámci rodiny ako živiteľ/-ka, ale aj pre celkovú ekonomiku daného štátu a teda pre celú spoločnosť. Je to úplne racionálne, aby sme si pripomenuli všetkých týchto ľudí a aby aj oni vedeli, že sú pre nás všetkých dôležití. Ide o sviatok, ktorý vôbec nepotrebuje toľko ako novodobý Valentín – netreba kupovať drahé darčeky, treba si len pripomenúť pracujúcich napr. tým, že im firma dá deň voľna, vytvorí kultúrny program, alebo len tým, že ak aj by nešlo o štátny sviatok (vieme, že z ekonomického pohľadu príliš veľa štátnych sviatkov nie je dobré pre ekonomiku), pôjde o deň, ktorý bude minimálne vyznačený v kalendári, aby si ho ľudia všimli.

Čo sa MDŽ týka, znovu – nejde o komunistický sviatok, ale o sviatok, kde majú muži možnosť poukázať ženám, že nám na nich naozaj záleží, že vykonávajú významné úlohy, že bez ktorých by sme tu neboli a že žiaden patriarchát už nie je na mieste (niektorí kritici tohto sviatku hovoria o tom, že je vďaka nemu narušená rovnoprávnosť mužov a žien. Osobne, nech sa zamýšľam, ako sa zamýšľam, mozgové závity už iskria, ale stále neviem pochopiť toto zmýšľanie. Kľudne mi ho niekto prosím vysvetlite.) Nejde o sviatok „kapitalistický“ v tom zmysle, že sa kupuje veľa darčekov – práve naopak. Stačí len málo, ale zo srdca – stačí ruža, stačí básnička, stačí „len“ poďakovanie – o tom tento sviatok je a možno práve preto nie je taký populárny! Ak by sa na ňom ale začali priživovať niektoré obchodné reťazce, obchodníci atď., som si istý, že aj MDŽ, ako aj 1. máj, by boli znovu „in“.

Zapojte sa do diskusie k článku.

Richard Melíšek
je podpredsedom pre vnútorný chod v občianskom združení Mladí sociálni demokrati
Čerpané z: Mladí sociálni demokrati

Richard Melíšek, 08. 03. 2007 | Prečítané: 4750 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (4 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore