www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @275
Počítadlo


Spam poison

V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu

Pozvaní hostia, mnohé významné osobnosti politického a spoločenského života zo Slovenska, európskych inštitúcií a viacerých európskych krajín dnes po 16-tej hodine zaplnili historickú budovu košického Štátneho divadla (ŠD)

K prítomným sa v úvode prihovorili prezident SR Ivan Gašparovič, eurokomisárka pre vzdelávanie a kultúru, mnohojazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová, predseda vlády SR Robert Fico, minister kultúry SR Marek Maďarič, primátor Košíc Richard Raši a predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa, čím začala oficiálna časť Otváracieho ceremoniálu Košice – Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013.

Vzácnych hostí ako prvý privítal primátor mesta Košice Richard Raši a zdôraznil, že Košice sú v súčasnosti najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestom Slovenska. Poďakoval za podporu, ktorej sa Košiciam dostalo z Európskej únie a vyjadril hrdosť a dojatie nad tým, ako sa Košice chopili príležitosti a rozhodli sa vedome ovplyvňovať svoju budúcnosť.

„Zodpovedne a zmysluplne realizujeme najväčší projekt v bohatej a dlhej histórii nášho mesta. Prostredníctvom umenia a kultúry sa, dúfam, otvoríme dokorán celej Európe a otvoríme Európu všetkým Košičanom,“ uviedol Richard Raši.

Podľa predsedu KSK Zdenka Trebuľu si Košice titul skutočne zaslúžia a vyjadril presvedčenie, že mesto i kraj majú na to, aby všetko, čo pred nimi stojí zvládli a mohli byť na svoju budúcnosť hrdí.

„Chcem popriať všetkým návštevníkom, ktorí k nám prídu, aby si odnášali iba úžasné dojmy a aby sa do Košíc vždy radi vracali,“ dodal Zdenko Trebuľa.

Prezident SR Ivan Gašparovič konštatoval, že zisk titulu je poctou nielen pre Košice a Košičanov, ale aj pre všetkých občanov Slovenskej republiky.

„Som veľmi rád, že medzi prvými vám k tomu môžem zagratulovať a z celého srdca poďakovať za všetko úsilie, ktoré ste pre tento úspech vynaložili,“ povedal.

Za nádhernú reprezentáciu Slovenskej republiky poďakoval aj v mene vlády SR jej predseda Robert Fico.

„Vážim si jedinečnú kultúru, originálnosť východného Slovenska a Košíc, ktorá významnou mierou prispieva k charakteru slovenského kultúrneho života. Dáva mu určitý rozmer a určite aj európske sebavedomie,“ konštatoval.

Pripomenul bohatú históriu Košíc a zdôraznil fakt, že ako prvé mesto v Európe získali právo používať mestský erb.

„Košice si zaslúžia byť európskym mestom kultúry aj kvôli ľudom, ktorí tu v minulosti žili. Bohatá história, jedinečná originalita východného Slovenska, ktorá obohacuje ich minulosť, aj prítomnosť, dáva fantastickú príležitosť na to, aby sme fakt, že Košice sú EHMK využili na ich vynikajúcu reprezentáciu, ako aj celej Slovenskej republiky,“ dodal Robert Fico.

Projekt Košice – EHMK 2013 je podľa ministra kultúry SR Mareka Maďariča najväčším a najvýznamnejším kultúrnym projektom v histórii Slovenskej republiky.

„Môže sa stať a nepochybne sa aj stane, ďalším dôležitým míľnikom na ceste úspešného slovenského príbehu posledných dvadsiatich rokov,“ povedal.

Očakáva od neho nielen reprezentáciu Slovenska, v zmysle stoviek úspešných podujatí v Košiciach a v regióne, ale aj naplnenie predpokladu, že ak je kultúra rozumne a dostatočne podporená, stáva sa významným faktorom rozvoja spoločnosti.

„Viac kultúry znamená viac kreativity a viac kreativity automaticky posilňuje inovatívnu schopnosť národa. Viac inovácií, okrem iného, je v dnešnej dobe nevyhnutným predpokladom aj ekonomickej úspešnosti štátu,“ zdôraznil Marek Maďarič.

Eurokomisárka pre vzdelávanie a kultúru Androulla Vassiliouová pripomenula, že projekt EHMK patrí medzi hlavné iniciatívy Európskej únie, ktorá je možno jednou z najznámejších a najviac oceňovaných občanmi Európy.

„Táto iniciatíva je jasným príkladom záväzku Európskej únie voči kultúrnej rozmanitosti a zároveň poukazuje na to, ako môže kultúra zjednocovať ľudí v rámci Európy. Je názorným dôkazom toho, že Európska únia je viac ako len trhom. Pripomína nám, že kultúra je srdcom a dušou nášho spoločného európskeho projektu,“ uviedla eurokomisárka.

Zdôraznila tiež, že zjednotenie ľudí, nie štátov, ale zjednotenie Európanov, bolo hlavnou ambíciou zakladateľov Európskej únie.

„Som presvedčená, že Košice a Slovensko ako celok využijú túto príležitosť a prostredníctvom kultúry posilnia väzby, ktoré nás všetkých zjednocujú. Ukážete Európe, ako toto mesto môže prispieť k európskemu integračnému procesu,“ uzavrela oficiálne príhovory Androulla Vassiliouová.

Umelecký program v košickom Štátnom divadle, hoci pripravený konzervatívnejšie ako následná Veľká otváracia show na pódiu pri Dolnej bráne, sa tiež niesol v duchu mystifikácie. Hlavným motívom bolo totiž „odhalenie“ tajného plánu Košického vesmírneho programu. V Košiciach notoricky známa skratka KVP (Košický vládny program) tak dostala nový obsah. Prekvapujúcu súvislosť vysvetľovali nielen moderátori Marcel Forgáč a Milan Zimnýkoval, ale aj videodokumenty, ktoré boli súčasťou programu. Tvorcovia pritom nezapreli zmysel pre kreativitu, ale aj humor a recesiu. Projekt Košice EHMK 2013 predstavili ako spojenie tvorivého myslenia, odvážnych vízií a výnimočnej tvorby.

„Všetci zaangažovaní umelci chceli prispieť k zvláštnosti otvorenia EHMK tým, že ponúkli originálne spojenia a jednotlivé programové čísla špeciálne vytvorili pre tento večer,“ uviedla scenáristka a režisérka hlavného programu v ŠD Adriana Totiková.

Hudobný úvod patril Orchestru Štátneho divadla v Košiciach. Pod taktovkou absolventa košického Konzervatória a v súčasnosti v New Yorku žijúceho Petra Breinera zahral jeho úpravu známej piesne „Ej, Zalužické poľo“ z cyklu Slovenské tance. Po vystúpeniach oficiálnych hostí sa prestavil dlhoročný košický folklórny súbor Železiar s mladou nadnárodnou tanečnou skupinou Credance. Divákom pripravili neobvyklú, pozoruhodnú kombináciu tradičného folklóru s modernou štylizáciou ľudových tancov nazvanú Korene a krídla. Po nich obsadilo pódium AMC Trio, trojica vynikajúcich jazzmanov z Prešova, ktorých hudba čerpá z rôznorodosti a elegantnej spevnosti predkladaných tém, inšpirovaných aj populárnou hudbou či nápevmi z východoslovenského folklóru. Spojenie hudby a tanca pokračovalo spoločným vystúpením gitaristu, hudobného skladateľa a experimentátora Dávida Kollára s tanečným divadlom Debris Company. Víťaz druhej série Česko-Slovenskej SuperStar Lukáš Adamec so svojou skupinou SiEMPRE priniesli pre zmenu trocha rocku a autorsky upravenú skladbu Spadla z oblakov zo známeho filmu Majka z Gurunu. Na pódiu ich vystriedala Ida Kelarová s kapelou a temperamentným detským zborom, tvoreným takmer tridsiatkou detí z komunitných centier ITP Slovensko a študentov konzervatória na Exnárovej ulici v Košiciach. Ich spolupráca vychádza z projektu Rómske hlasy pre zajtrajšok, ktorý je súčasťou projektu EHMK. Na záver galaprogramu vystúpili podľa slov moderátorov „rytieri novej hudby“ súbor Veni Academy, ktorý tiež vznikol vďaka podpore EHMK. Združuje mladých hudobníkov, študentov konzervatórií a vysokých umeleckých škôl, ktorí sa venujú interpretácií súčasnej hudby.

„Je to priekopnícky projekt, ojedinelý na Slovensku a pracuje pod vedením hudobného skladateľa Daniela Mateja,“ spresnila dramaturgička hlavného programu Otváracieho ceremoniálu Jana Šargová.

Podľa jej slov, práve netypickými prepojeniami rôznych umelcov, druhov hudby a žánrov chceli jeho tvorcovia predstaviť rôznorodosť projektu Košice 2013 a všetky jeho súčasti.

Po skončení oficiálneho programu v ŠD pokračoval Otvárací ceremoniál od 18-tej hodiny Veľkou otváracou show na pódiu pri Dolnej bráne. Celý priebeh galaprogramu v ŠD mohli Košičania v reálnom čase sledovať na veľkoplošných obrazovkách pri hlavnom pódiu. Prostredníctvom internetového vysielania bol dostupný aj na www.kosice2013.sk.

Foto (Miroslav Vacula):

V Štátnom divadleV Štátnom divadle
V Štátnom divadleV Štátnom divadle

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 20. 01. 2013 | Prečítané: 2757 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore