www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @140
Počítadlo


Spam poison

V slovenskom školstve zaostávajú deti z nízkopríjmových rodín

Branislav Gröhling sa vyjadril k výsledkom slovenských žiakov v čitateľskej gramotnosti a výsledkom žiakov z nízkopríjmových rodín

Branislav GröhlingVýsledky slovenských žiakov v čitateľskej gramotnosti stagnujú a výsledky žiakov z nízkopríjmových rodín sa dramaticky zhoršili. Branislav Gröhling, poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíder SaS pre školstvo, si myslí, že systém školstva a najmä príslušné organizácie ministerstva by sa mali viac venovať tejto skupine.

Podľa štúdie PIRLS dosiahli slovenskí žiaci v čitateľskej gramotnosti porovnateľný výsledok s priemerom krajín EÚ. Branislav Gröhling však upozorňuje, že od roku 2011 výsledky slovenských žiakov stagnujú a výsledky žiakov z nízkopríjmových rodín sa dramaticky zhoršili.

„Žiaci z nízkopríjmových rodín tvoria na Slovensku 8 % žiakov, pričom v EÚ a OECD je priemer 3 %. Výsledky žiakov z rodín z vyššiepríjmových a priemerne zarábajúcich rodín sa od roku 2011 zlepšili, ale skóre žiakov z nízkopríjmových rodín kleslo až o 69 bodov,“ uviedol poslanec.

Podľa Gröhlinga sa treba pozrieť na činnosť organizácií ministerstva, ktoré by takéto problémy mali riešiť.

Na úrovni štátu je treba vzdelávať učiteľov v rozvíjaní čitateľskej gramotnosti a špeciálne ich pripraviť na prácu s týmito deťmi. Toto má robiť Štátny pedagogický ústav a Metodicko-pedagogické centrum. Plnia si svoju úlohu dostatočne, keď sme dosiahli takéto výsledky?

Poslanec spomenul, že Slovenská pedagogická knižnica (ďalšia zo 17 organizácií ministerstva školstva) vo výročnej správe uvádza, že bude podporovať rozvíjanie čitateľskej gramotnosti, ale jej výsledok nie je vidieť.

Organizácie školstva pod vedením zástupcov strán SNS a SMER – SD, podobne ako ich ministri, upadli do stavu ničnerobenia, prípadne iba účelového čerpania eurofondov bez výsledkov,“ tvrdí Branislav Gröhling a pokračoval: „Pripomeňme si ešte, že minulý rok označoval vtedajší minister školstva Plavčan za rok čitateľskej gramotnosti. Stačí sa obrátiť na školy a učiteľov, čo sa v rámci tohto roka udialo a aký to malo pre nich prínos.“

Okrem organizácií vidí Gröhling aj problém s vybavením škôl.

„55 % škôl základných škôl s iba prvým stupňom a 35 % plnoorganizovaných základných škôl nemá knižnicu. Horšie sú vybavené najmä menšie školy.“

Tímlíder SaS pre školstvo uznáva, že na výsledky testovania má vplyv aj rodinné prostredie, čo potvrdzuje aj analýza PIRLS.

„Ale systém vzdelávania by sa mal snažiť čo najviac tieto rozdiely zmierniť, a to sa u nás aktuálne takmer vôbec nedeje,“ uzavrel Branislav Gröhling.

Pozri: Special.NUCEM.sk.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 08. 12. 2017 | Prečítané: 275 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
 Kto koľko tipuje?
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore