www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @191
Počítadlo


Spam poison

V Semerove sa v školskej záhrade „učí“ aj počas letných prázdnin

Vzdelávacie prvky v nej zveľaďujú žiaci aj rodičia

Školy počas letných prázdnin svoje brány zvyčajne zatvárajú. Opakom sú však tie, ktoré areály prebudovali na inšpiratívne učebné priestory fungujúce v súlade s prírodou počas celého roka. Deti lákajú nielen sa hrať, ale i dobrovoľne pomáhať. Jednou z nich je Základná škola v Semerove pri Nových Zámkoch, ktorá sa zapojila do ôsmeho ročníka celoslovenského projektu Záhrada, ktorá učí.

„Pri otázke, kto sa učí radšej vonku ako v triede zdvihli ruky všetky deti bez ohľadu na vek v každej škole, ktorú som na Slovensku navštívil,“ hovorí František Cimerman z projektu Záhrada, ktorá učí, ktorý s podporou IKEA realizuje organizácia Živica.

Žiaci v Semerove neskrývajú nadšenie skúmať, tvoriť a pomáhať i v období letných prázdnin. Škole sa za pár rokov podarilo vytvoriť ekologickú oázu pre relax, zábavu i vzdelávanie počas celého roka. Na jej vzniku sa podieľali z veľkej časti najmä deti.

„Naša záhrada je bohatá na výnimočné prvky, ktoré nielenže areál skrášľujú, ale slúžia hlavne ako učebné pomôcky v rámci vyučovania. Označené dreviny tvoria školský náučný chodník, pestujeme liečivé bylinky, hmyz pozorujeme v hmyzom hoteli. Máme pocitový chodník, zelenú strechu a skalku, vyvýšené záhony so zeleninou a jahodami, ovocný sad, kompostovisko, divoký kút, dažďovú záhradu a jazierko,“ konštatuje učiteľka Petronela Šemeláková.

Momentálne s kolektívom žiakov, rodičov a kolegov pracuje učiteľka Petronela Šemeláková na osadení apidomčeka – terapeutickej drevostavby, v ktorej je možné sledovať život včiel. Deti sa podľa nej podieľajú na všetkých prácach, ktoré sú prípustné z hľadiska bezpečnosti.

Žiaci od tretieho po deviaty ročník tvrdia, že na fungovaní školskej záhrady im veľmi záleží. Pobyt v nej počas prázdnin vnímajú ako zmysluplne strávený čas. Okrem hry majú dobrý pocit z toho, keď môžu pani učiteľke pomáhať, rovnako ich motivujú každoročné nadšené reakcie prichádzajúcich prvákov na začiatku školského roka.

„Deti získavajú zručnosti v starostlivosti o záhradu a svoje okolie. O to, čo si sami vytvoria sa zodpovedne starajú. Vedieme ich k tomu, že žijeme v najúrodnejšej oblasti Slovenska, kde si vieme veľa potravín dopestovať a spracovať sami,“ dopĺňa Petronela Šemeláková, ktorá reflektuje, ako skúsenosť s praxou v záhrade prenášajú prirodzene i do vyučovania v triede.

Lepšie rozumejú napríklad filtrácii vody, potrebe sklonu pri zelenej streche či význame podložia pri dažďovej záhrade. Bokom zároveň neostáva ani sociálny rozmer otvorenej školskej záhrady v letnom období, ktorá posilňuje pocit spolupatričnosti vo vzťahu učiteľ-žiak-rodič.

Pod čiarou

Záhrada, ktorá učí

Do projektu Záhrada, ktorá učí sa môžu každoročne prihlásiť základné, stredné aj špeciálne školy a získať tak metodické aj praktické poradenstvo k dizajnu školskej záhrady a realizácii vzdelávacích prvkov v nej. Slúži na výučbu, rozvíjanie medzipredmetových vzťahov a zdokonaľovanie pestovateľských zručností žiakov. Jej dizajn, veľkosť a vyučovanie v nej závisia od podmienok a potrieb každej školy. Projekt Záhrada, ktorá učí je realizovaný vďaka podpore spoločnosti IKEA.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

CEEV Živica, 07. 08. 2020 | Prečítané: 175 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (181 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1246
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore