www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @233
Počítadlo


Spam poison

V Košiciach vystúpi svetoznámy violončelista Mischa Maisky

Kunsthalle/Halu umenia ovládne 10. júla hudba

Kunsthalle/Hala umenia

Na koncerte vystúpi s recitálom svetoznámy violončelista Mischa Maisky so svojou dcérou Lily, ktorá ho bude doprevádzať na klavíri. Hudobník je výnimočný tým, že ako jediný študoval naraz pod vedením Mstislava Rostropovicha a zároveň aj Gregora Piatigorskeho. Rostropovich sa o ňom vyjadril ako o výnimočnom talente mladšej generácie violončelistov. V jeho hre je podľa neho skombinovaná poézia, mimoriadna jemnosť, nesmierny temperament a brilantná technika.

Mischa MaiskyMischa Maisky sa narodil v Litve. Študoval v Rusku a po návrate do vlasti, do Izraela, ho s nadšením privítali v Londýne, Paríži, vo Viedni, v New Yorku, Tokiu, ako aj vo všetkých významnejších hudobných centrách.

O sebe tvrdí, že má celosvetové občianstvo:

„Hrám na talianskom violončele s francúzskymi a nemeckými sláčikmi, mám šesť detí, ktoré sa narodili v štyroch rozličných krajinách, moja druhá manželka je napoly Srílančanka a napoly Talianka, šoférujem japonské auto, nosím švajčiarske hodinky a indiánsky náhrdelník a doma sa cítim všade, kde si ľudia vážia klasickú hudbu a majú z nej radosť.“

Ostatných tridsať rokov má ako umelec výhradnú zmluvu s Deutsche Grammophon, pričom za tie roky vytvoril 35 nahrávok s takými orchestrami ako sú Viedenský orchester, Izraelský orchester, Berlínska filharmónia, Londýnsky symfonický orchester, Orchestre de Paris, Orepheus und Chamber Orchestra of Europe a iné.

Rok 2000 bol v jeho kariére veľmi úspešným rokom – predovšetkým vďaka celosvetovému Bachovmu turné, v rámci ktorého odohral viac ako 100 koncertov. Misha Maisky je veľkým obdivovateľom tohto vynikajúceho skladateľa, na počesť ktorého už po tretí raz nahral Bachove Suity pre sólové violončelo.

Jeho nahrávky získali celosvetové uznanie. Je päťnásobným držiteľom prestížnej ceny Record Academy Prize v Tokiu, trojnásobným držiteľom Echo Deutscher Schallplattenprei, Grand Prix du Disque Paris a Diapason d'Or of the Year a niekoľkonásobným nominantom na ocenenie Grammy.

Je to skutočne hudobník na svetovej úrovni a pravidelný hosť na významných medzinárodných festivaloch, na ktorých spolupracoval napríklad s takými dirigentmi ako sú Leonard Bernstein, Carlo Maria Giulini, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Giuseppe Sinopoli, Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, James Levine, Charles Dutoit, Mariss Jansons, Valery Gergiev a Gustavo Dudamel. Taktiež spolupracoval s umelcami ako Martha Argerich, Radu Lupu, Nelson Freire, Evgeny Kissin, Lang Lang, Peter Serkin, Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Maxim Vengerov, Joshua Bell, Julian Rachlin, Janine Jansen a inými.

Lily MaiskyLily Maisky sa narodila v Paríži, avšak krátko po narodení sa jej rodina presťahovala do Bruselu. Na klavíri začala hrať pod vedením Lyl Tiempo, keď mala štyri roky, Neskôr študovala pod vedením Hagity Kerbel, Ilany Davids a Alana Weissa. Od roku 2001 do roku 2005 študovala jazzovú klavírnu hudbu na “Purcell School of Music” pod vedením renomovaných umelcov ako napríklad Martha Argerich, Dmitri Bashkirov, Joseph Kalichstein, Pavel Gililov a Vitalij Margulis, od ktorých prijala veľa hodnotných rád. Vďaka koncertom precestovala celú Európu až po Ďaleký východ a zúčastnila sa na takých významných festivaloch, ako sú Verbier festival, Progetto Martha Argerich v Lugane, Edinburský festival, Miyazakiho festival, Maggio Musicale Fiorentino, Bergamo-Brescia, Pekingský klavírny festival, festival Frantza Liszta v Rakúsku, Julian Rachlin a priatelia v Dubrovníku, Rencontres de Bel Air vo Francúzsku, Gstaad festival, hudobný festival Schlesswig-Holstein, Berlínsky festival a na koncertoch, organizovaných Anglickým komorným orchestrom na výletnej lodi.

Lily koncertovala pod taktovkou takých slávnych dirigentov, ako sú Leonard Slatkin, Thomas Sanderling, Gerd Albrecht, Daniel Raiskin, Alberto Veronesi a Charles Olivieri Munroe. Vystupovla ako sólistka, no rovnako aj ako členka orchestra na takých prestížnych miestach ako Royal Festival Hall v Londýne, Concerthaus vo Viedni, Prinzregentheatre v Mníchove, Leiszhalle v Hamburgu, Konzerthaus v Berlíne, La Fenice v Benátkach, BeethovenHalle v Bone, Suntory Hall v Tokiu, Teatro Olimpico v Ríme, Konzervatórium v Moskve, Filharmónii v Saint Petersburgu, Carnegie Hall v New Yorku, Performing Arts Center v Soule, Megaron v Aténach a Buckinghamský palác.

Lily vydala niekoľko Deutsche Grammophon a EMI nahrávok, často ju môžeme počuť v rozhlasovom a televíznom vysielaní európskych a ázijských staníc. Najnovšie vydala nahrávku pre Avanti Classics v spolupráci s držiteľom ceny Grammy, huslistom Philippom Quintom. Má slabosť pre komornú hudbu a pravidelne vystupuje v duete s otcom, ako aj vo formácii trio Maisky spolu s otcom i bratom. Spolupracovala s takými umelcami ako Julian Rachlin, Janine Jansen, Dora Schwarzberg, Renaud Capuçon, Chantal Juillet, Sergey Krylov, Martha Argerich, Nicholas Angelich, Frank Braley, Gérard Caussé, ako aj Alissa Margulis, Hrachya Avanesyan, Geza Hosszu-Legocky, Boris Andrianov, Isztvan Vardai, Alexander Mogilevsky, Orfeo Mandozzi, Alena Baeva, Boris Brovstyn a Kvartet Szymanowski.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

Súvisiace články:
K13 – Košické kultúrne centrá: PF 2017 (22.12.2016)
Na Polievkovom festivale prevládali národné polievky (10.10.2016)
Polievkový festival nie je len o polievkach, ale aj o vzájomnej tolerancii a pochopení (05.10.2016)
Polievkový festival 2016 (21.08.2016)
Program Košických kultúrnych centier (07.07.2016)
Lucia Tallová – Before the beginning after the end (27.06.2016)
Festival USE THE C!TY prepojil verejný priestor s umením (08.06.2016)
Festival USE THE C!TY opäť prinesie do Košíc jedinečné podujatia a nezvyčajné zásahy do verejných priestorov (26.05.2016)
Adamcove dni oživia tradíciu zborového spievania (23.05.2016)
Na Konvergenciách zaznie hudba ruského klasika Šostakoviča (20.05.2016)
Program Košických kultúrnych centier (20.05.2016)
Program Košických kultúrnych centier (13.05.2016)
Program Košických kultúrnych centier (06.05.2016)
USE THE C!TY festival 2016 (05.05.2016)
Program Košických kultúrnych centier (29.04.2016)
Program Košických kultúrnych centier (25.04.2016)
Belgická hviezda Selah Sue uchváti Košice už o dva týždne (05.04.2016)
Program Košických kultúrnych centier (04.04.2016)
Monodráma Kontrabas je divadelným predstavením i koncertom zároveň (23.03.2016)
Program Košických kultúrnych centier (14.03.2016)
Program Košických kultúrnych centier (07.03.2016)
Program Košických kultúrnych centier (29.02.2016)
Program Košických kultúrnych centier (22.02.2016)
Jazzovému dňu pridá afrokubánsku príchuť basgitarista Richard Bona (19.02.2016)
Longital Suita sľubuje nevšednú výpravu za hranice klasiky (11.02.2016)
Divadlo Štúdio tanca uvedie v jeden večer dva autorské príbehy (10.02.2016)
Program Košických kultúrnych centier (08.02.2016)
Program Košických kultúrnych centier (01.02.2016)
Program Košických kultúrnych centier (25.01.2016)
Program Košických kultúrnych centier (17.01.2016)
Grantová výzva na podporu kultúrnych projektov (11.01.2016)
Program Košických kultúrnych centier (08.01.2016)

K13, 28. 06. 2016 | Prečítané: 770 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore