www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @741
Počítadlo


Spam poison

V Česku boduje pápež František a slovenský premiér Robert Fico

Svetové osobnosti v zrkadle českej verejnej mienky

Svet sa výrazne mení a s ním i obraz svetových osobností a štátnikov. V sekulárnom štáte, akým je Česká republika, asi prekvapí suverénne najlepšie hodnotenie pápeža Františka naprieč všetkými skupinami obyvateľstva. Pozorujeme rozčarovanie z predstaviteľov západných veľmocí i rastúce sympatie k českým susedom. Európska únia stojí stranou záujmu verejnosti v Českej republike.

Nezisková organizácia STEM Ústav empirických výzkumů, z.ú., uskutočnila v dňoch 3. až 11. decembra 2015 prieskum verejnej mienky. Výskum sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke obyvateľov Českej republiky starších ako 18 rokov. Respondenti boli vybraní metódou kvótového výberu. Na otázky odpovedalo 1 014 respondentov.

Spoločnosť STEM sa v prieskume uskutočnenom v decembri 2015 popri vzťahu českej verejnosti k rôznym krajinám zamerala tiež na hodnotenie zahraničných politických osobností, prezidentov alebo premiérov vybraných krajín, predsedu Európskej komisie a hlavy katolíckej cirkvi. Celkový prehľad uvádza nasledujúci graf.

Hodnotenie zahraničných osobností

„Uveďte, prosím, aký je Váš názor na následujúce zahraničné politické osobnosti.“

Hodnotenie zahraničných osobností

Prameň: STEM, Trendy 2015/12, 1 014 respondentov

Pápež František

Výrazne najpriaznivejšie hodnotenou osobnosťou je pápež František, na ktorého majú pozitívny názor tri štvrtiny občanov Českej republiky. Toto hodnotenie majú spoločné v podobnej miere rôzne sociodemografické skupiny obyvateľov. Pápež František bol takto pozitívne ohodnotený rovnako v predošlom prieskume v roku 2013. V porovnaní s jeho predchodcom Benediktom XVI. je postavenie Františka v očiach českej verejnosti významne lepšie (Benedikta XVI. v roku 2009 priaznivo hodnotilo 52 % občanov).

Slovenský premiér Robert Fico

Robert Fico sa teší u českých obyvateľov vysokej popularite. Opätovne sa ukazuje, že k Slovensku a jeho predstaviteľom majú výrazne kladný postoj. U politických osobností, ktoré časť verejnosti nepozná, sa práve táto neznalosť premieta do rozdielov medzi rôznymi sociodemografickými skupinami. Všeobecne povedané: ženy, ľudia nižšieho vzdelania a mladí do 30 rokov sa o zahraničných politikov príliš nezaujímajú. Pre príklad, maďarského premiéra Viktora Orbána nepozná 25 % mužov, ale 41 % žien, 47 % osôb mladších ako 30 rokov a 44 % občanov so základným vzdelaním.

V prípade premiérov Slovenska a Maďarska sú podiely pozitívnych názorov o niečo vyššie u osôb starších ako 60 rokov. Kritickejší k osobe Roberta Fica a Viktora Orbána sú naopak vysokoškolsky vzdelaní ľudia, aj keď rovnako medzi nimi pozitívne hodnotenia na týchto politikov prevažujú.

Hodnotenie Roberta Fica a Viktora Orbána podľa straníckych preferencií

(podiel odpovedí „veľmi priaznivý“ + „skôr priaznivý názor“ v %)

Hodnotenie R. Fica a V. Orbána podľa straníckych preferencií

Prameň: STEM, Trendy 2015/12, 1 014 respondentov

(Údaje za stúpencov KDU-ČSL, TOP 09 a ODS sú vzhľadom k ich nízkemu počtu v súbore len orientačné.)

Pod čiarou

Rebríček obľuby štátov

Respondentom bola položená otázka:

„Prečítam Vám mená rôznych krajín a Vy pomocou školských známok ohodnoťte, do akej miery priaznivý či nepriaznivý vzťah k týmto krajinám máte.“

V prieskume uskutočnenom spoločnosťou STEM v decembri 2015 pri zisťovaní vzťahu českej verejnosti k rôznym krajinám najlepšie dopadlo Slovensko.

Českí občania majú najlepší vzťah k Slovensku (86 % mu udelilo známku jednotka alebo dvojka). Hodnotenie je uvedené v %, a hodnotilo sa ako pri školskom známkovaní, jednotka = najlepší vzťah, päťka = najhorší vzťah. Verejnosť výraznou väčšinou hodnotí pozitívne tiež Rakúsko (72 %), Holandsko (71 %), Švédsko, Francúzsko a Veľkú Britániu (všetci 70 %). Oproti predošlému výskumu v roku 2013 sa vzťah českých občanov k väčšine západoeurópskych krajín zhoršil, najzreteľnejšie v prípade Nemecka. Najhoršie hodnotenými krajinami sú stále Ukrajina (24 %), Čína (25 %), Rusko (30 %), Srbsko (31 %) a novo zaradené Turecko (15 %).

Rebríček obľuby štátov

Prameň: STEM, Trendy 2015/12, 1 014 respondentov

Už od roku 1994 STEM pravidelne sleduje, aký majú českí občania vzťah k niektorým krajinám v Európe, i k svetovým veľmociam. Prieskum realizovaný v decembri 2015 ukázal významnú zmenu v postoji českej verejnosti k niektorým štátom v porovnaní s predošlým výskumom v roku 2013. Súvislosť s aktuálnou situáciou v Európe a utečeneckou krízou je veľmi pravdepodobná.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

STEMSTEM (Stredisko empirických výskumov)
– prvá česká súkromná výskumná spoločnosť s vlastnou sieťou anketárov
– STEM vznikol začiatkom roka 1990 a svoj prvý reprezentatívny prieskum názorov obyvateľov ČR uskutočnil už v marci 1990
– v máji 1993 zahájil STEM vlastný projekt TRENDY, pravidelné mesačné zisťovania na rozsiahlych reprezentatívnych súboroch obyvateľov ČR starších ako 18 rokov; projekt súvislo monitoruje dynamiku spoločenských zmien v Českej republike
– za dvadsaťšesť rokov svojej existencie uskutočnil STEM viac než 800 rozsiahlych výskumov, v ktorých sa opýtal viac než milióna obyvateľov Českej republiky
Čerpané z: Zhoršuje sa vzťah Čechov k západoeurópskym krajinám, predovšetkým k Nemecku, 14. 1. 2016 a Svetové osobnosti v zrkadle českej verejnej mienky, 26. 1. 2016

STEM, 31. 01. 2016 | Prečítané: 439 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1249
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore