www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Počítadlo


Spam poison

Úvodné kolo vrcholí: Coca-Cola pre región uviedla projekty do života

5 projektov, 5 zmysluplných nápadov v rôznych oblastiach

Rozvoju turizmu, športu, voľnému času a kultúrnemu dedičstvu v regióne obce Lúka pomohli projekty grantového programu Coca-Cola pre región. Spoločnosť Coca-Cola HBC v spolupráci s Trenčianskou nadáciou uzatvára 1. kolo grantovej výzvy a pripravuje jej pokračovanie. Zrealizované projekty FitPark Modrová a Slušnosť na štadióne v Lúke úspešne nasledujú ďalšie: Dedičstvo predkov, Nové cykloturistické trasy pod Tematínom a Etnologické múzeum v Lúke.

Rozmanité projekty zakryli hluché miesta

„Tešíme sa záujmu a nadšeniu miestnych zlepšiť svoj región. Zrealizované projekty podporili a spestrili rôzne oblasti života miestnych obyvateľov, sú lákadlom pre turistov a majú potenciál rozvoja,“ hodnotí 1. kolo grantového programu Coca-Cola pre región Marian Pavelka, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy Coca-Cola HBC Slovenská republika.

FitPark v Modrovej priniesol možnosť precvičiť celé telo na špeciálnych verejne dostupných strojoch. Slušnosť na štadióne podporila futbal a komunitný život v Lúke. Ďalšie projekty boli uvedené do života.

Dedičstvo predkov: 8 fúrikov v 1 minidumperi

OZ Hrad Tematín premenil grant na minidumper a zaradil sa tak medzi 3 združenia na Slovensku, ktoré podobným zariadením disponujú. Pre lepšiu predstavivosť sme činnosť tohto zdatného siláka prerátali matematicky.

„Do jednej fúry vieme na motorový vozík naložiť 500 kg kameňa, čo ak rozdelíme na fúriky, je plných 7 – 8 fúrikov. Čo minidumper prevezie za 1 deň, by robilo 5 ľudí aj dva dni! Vozík nám neuveriteľne šetrí čas a energiu, ktorú môžeme sústrediť na samotnú remeselnú činnosť. Minidumper v našich službách doteraz premiestnil vyše 60 ton materiálu a budeme ho využívať na hrade až do jeho úplného zničenia,“ zanietene opisuje užitočnosť stroja Mojmír Choma, predseda OZ Hrad Tematín.

Okrem toho je motorový vozík nápomocný aj pri prevoze piesku, hliny, prípadne blokov pieskovca alebo vedier s maltou.

Vybrúsili diamant medzi zrúcaninami

Na hrade sa pracuje takmer neustále.

„Tohtoročné výsledky sú fantastické. Podarilo sa nám zachrániť 3 najohrozenejšie objekty hradu pred kolapsom a počas archeologického výskumu sa poradilo objaviť jedinečné nálezy,“ bilancuje Mojmír Choma.

9 rokov mravčej práce združenia zanechalo na hrade viditeľné stopy.

„Opustená a neznáma džungľa je dnes veľmi obľúbeným turistickým miestom pre všetky vekové kategórie. Návštevnosť bola tento rok opätovne vyššia ako minulý. Počas leta sa na hrade premelie viac ako 200 ľudí za deň, víkendy sú obzvlášť rušné,“ popisuje situáciu nadšenec pamiatok.

„Budúci rok budeme musieť riešiť rozširovanie informačného systému rovnako ako miesta na odpočinok spolu so sociálnymi zariadeniami. Pohrávame sa aj s myšlienkou vyrobiť fantastické oddychové zóny,“ načrtol svoje predstavy predseda združenia OZ Hrad Tematín.

25 km nových cyklotrás pod Tematínom

V rámci projektu Nové cykloturistické trasy pod Tematínom boli vyznačené dve nové cykloturistické trasy v dĺžke 25 km.

„Grant pokryl väčšinu nákladov spojených so značením ako je výroba všetkých prvkov značenia, zakúpenie licencií na výrobu máp, tlač máp, výrobu veľkoplošných máp, prenájom dopravných prostriedkov, montážny materiál či iné drobné výdavky,“ vysvetľuje Michal Hlatký, predseda Slovenského cykloklubu.

Projekt eviduje záujem miestnych, zmeny si však všimli aj návštevníci z iných regiónov.

„Počas jedného víkendu sme na trasách stretli viacero českých cyklistov, ktorí navštevujú región pravidelne,“ dodal autor projektu.

V danej lokalite plánuje doznačiť ďalšie 3 trasy.

Obyvatelia Lúky si vytvoria vlastné múzeum

Lúčania využili grant na premenu staršieho historického domu na etnologické múzeum s prvkami dobovej architektúry. V rámci prác prebehla demontáž pôvodných a montáž nových okien, nanesenie vrchnej fasády bielou omietkou, zvýraznenie spodnej časti budovy modrou farbou a zvýraznenie vonkajších obvodov okien namodro na starodávny spôsob. V druhej fáze projektu sa dobuduje interiér, naplní sa exponátmi a sprístupní verejnosti.

„Obsahom múzea budú predmety dávnej minulosti. Našou snahou je priblížiť ako žili a s akými nástrojmi pracovali kedysi miestni ľudia. Pri zariaďovaní starodávnymi predmetmi zapojíme aj širokú verejnosť, aby nám predmety poskytla do zbierky,“ hovorí Vladimír Vöröš, starosta obce Lúka.

Jedinečné projekty s víziou rozvoja

„1. kolo grantového programu Coca-Cola pre región udelilo granty v celkovej výške takmer 14 000 € a prinieslo projekty prospešné nielen pre okolie. Sú autentické a jedinečné, odrážajú miestny kolorit. Je možné ich rozvíjať a vytvoriť naozaj výrazné stopy. Tešíme sa na 2. kolo a pevne veríme, že miestni aktivisti nájdu odvahu povedať, čo ľuďom v regióne chýba a posunúť oblasť opäť o stupienok vyššie,“ vyjadrila sa Alena Karasová, správkyňa Trenčianskej nadácie.

Ak si myslíte, že v regióne obcí Lúka, Modrová, Modrovka, Hrádok a ich okolí ostalo niečo opomenuté, máte šancu vyjadriť svoj názor v 2. kole grantovej výzvy, ktoré bude vyhlásené začiatkom roka 2017.

Pod čiarou

O programe Coca-Cola pre región:

Spoločnosť Coca-Cola HBC SR v spolupráci s Trenčianskou nadáciou vyhlásila grantový program Coca-Cola pre región, aby podporila projekty prospešné pre región katastrálnych území obcí Lúka, Modrová, Modrovka a Hrádok a s nimi súvisiace aktivity obyvateľov komunity. Hlavným cieľom grantového programu je udržanie existujúcich a vytváranie nových zdrojov na zvyšovanie kvality života v regióne. V období od júna 2016 do decembra 2016 spoločnosť Coca-Cola HBC Slovenská republika v spolupráci s Trenčianskou nadáciou prerozdelila prostriedky v celkovej hodnote takmer 15 000 €. 1. kolo grantovej výzvy je uzavreté. V období od 1. 8. – 31. 10. 2016 prebehla realizácia podporených projektov. V 1. polovici roka 2017 vyhlási Coca-Cola pre región v spolupráci s Trenčianskou nadáciou 2. kolo grantovej výzvy. Projekty je potrebné cieliť na vekovú skupinu 12 +. O grant môžu žiadať mimovládne organizácie, organizácie s inou právnou formou, neformálne skupiny obyvateľov a individuálni žiadatelia (18 +). O najzaujímavejších a najpotrebnejších projektoch rozhodne grantová komisia.

Foto:

Dedičstvo predkovDedičstvo predkovDedičstvo predkov
Cykloklub – čistenie okoliaCykloklub – maľovanie štvorcaCykloklub – maľovanie značenia
Etnologické múzeum v Lúke (predtým)Etnologické múzeum v Lúke (teraz)

Vložila: Adriana Blahová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PRime timePRime time
Agentúra PRime time bola založená v roku 1998. O dva roky neskôr sa stala členom Asociácie PR agentúr na Slovensku (APRSR). Od svojho vstupu do tejto asociácie patrí medzi TOP 5 agentúr podľa prijatých honorárov. Od roku 2005 je PRime time súčasťou medzinárodnej siete PR agentúr Weber Shandwick.
Čerpané z: www.primetime.sk

PRime time, 19. 12. 2016 | Prečítané: 685 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Oxymoron
18-01-20 * 23:22
 Komunisti a fašisti spoločne
18-01-20 * 23:20
 Najmenší muž
18-01-20 * 01:55
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Internetový čas
Internet time: @383