www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @554
Počítadlo


Spam poison

Upozornenie pre spotrebiteľov – volania na audiotextové čísla

Podľa informácií spotrebiteľov účty za takéto hovory dosahujú neprimerane vysoké sumy (150 € až 900 €)

Slovenská obchodná inšpekcia zaznamenala nárast počtu spotrebiteľských podaní, týkajúcich sa poplatkov za volania na audiotextové čísla. Podľa informácií spotrebiteľov účty za takéto hovory dosahujú neprimerane vysoké sumy (150 € až 900 €).

Slovenská obchodná inšpekcia v tejto súvislosti upozorňuje, že volania na špeciálne audiotextové čísla sú spoplatňované osobitnými sadzbami (2 – 3 € za minútu volania). Vzhľadom na to musí byť spotrebiteľ o cene za volanie na audiotextové číslo informovaný ešte pred uskutočnením hovoru.

Audiotextové čísla sú využívané najmä v súvislosti s nasledujúcimi ponukami:

Sprostredkovanie pôžičky

Dôvodom záujmu spotrebiteľov o finančné produkty z inzerátov je domnienka „ľahšej dostupnosti pôžičky“. Texty inzerátov sú smerované hlavne k zadlženým, sociálne zraniteľným a nezamestnaným spotrebiteľom…, ktorým banky a nebankové spoločnosti pôžičku neposkytli pre ich nízku schopnosť pôžičku splácať.

Vzhľadom na to, že zákonnou povinnosťou veriteľa je posúdiť schopnosť spotrebiteľa splácať – teda zistiť bonitu spotrebiteľa, ponuka pôžičky bez posúdenia schopnosti spotrebiteľa pôžičku splácať (napr. nazretím do bankového resp. nebankového registra, zisťovanie sociálnoekonomickej situácie spotrebiteľa) je varovným signálom, že cieľom „veriteľa“ nemusí byť poskytnutie pôžičky, ale predlžovanie hovoru za účelom čo najvyššieho profitu z volania na audiotextové číslo v neprospech volajúceho.

Sprostredkovanie zamestnania

Sprostredkovanie zamestnania za úhradu je služba občanovi – občan má právo vybrať si sprostredkovateľa, ktorého služby využije. Na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny je každý mesiac aktualizovaný zoznam sprostredkovateľov s platným povolením, ktorí svoju činnosť vykonávajú so súhlasom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Informáciu o tom, či sprostredkovateľ zamestnania za úhradu má alebo nemá platné povolenie, môže záujemca o prácu získať na každom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Seriózny sprostredkovateľ zamestnania neponúka služby cez audiotextové čísla.

TV hry, súťaže, veštiarne

Pri volaní do televíznych hier, súťaží, veštiarní a pod. sa divák v momente úspešného spojenia s automatickým telefónnym systémom stáva účastníkom hry či súťaže. Úspešné spojenie pritom znamená, že sa volajúcemu ozve automatická hláska, oznamujúca, či bude prepojený do štúdia, či má čakať v poradí, či má zavolať neskôr atď.

Skutočnosť, že volajúci nie je prepojený do štúdia a nie je mu umožnené zúčastniť sa hry, teda neznamená, že spotrebiteľ sa nedovolal. Každé jedno zavolanie, spojené s automatickou telefónnou ústredňou (teda aj prípady, keď spotrebiteľovi bola prehraná akákoľvek automatická hláska) je účtované podľa príslušného cenníka. Na túto skutočnosť musí byť spotrebiteľ upozornený ešte pred tým, než sa rozhodne telefonické spojenie uskutočniť.

Osobitný prípad tvoria podania spotrebiteľov, týkajúce sa podozrenia z manipulácie s prepájaním do štúdia (úmyselné neprepojenie volajúcich spotrebiteľov; úmyselné prepájanie jedného volajúceho, ktorý pri odpovediach mení hlas a pod.).

Overenie a následné preukázanie takejto skutočnosti si vyžaduje použitie osobitných technických prostriedkov, ktorými Slovenská obchodná inšpekcia nedisponuje. Za účelom prešetrenia podozrenia preto odporúčame, aby sa spotrebitelia obrátili priamo na orgány činné v trestnom konaní.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SOI Slovenská obchodná inšpekcia
– je orgán štátnej správy
– podľa zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole je všeobecným orgánom trhového dozoru v ochrane spotrebiteľa na vnútornom trhu
Čerpané z: www.soi.sk

Súvisiace články:
Upozornenie pre spotrebiteľov – nekalé obchodné praktiky (16.11.2014)
Stanovisko SOI (05.10.2010)

SOI, 20. 08. 2015 | Prečítané: 1347 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore