www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @806
Počítadlo


Spam poison

Unikátny zážitkový projekt zameraný na podporu bratislavského vinárstva a vinohradníctva

Prvý ročník

Slovenské vínne cesty

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 100 × 576 bodov.

18. 10. 2018 sa konala tlačová konferencia ku pripravovanému zážitkovému projektu zameranému na podporu bratislavského vinárstva a vinohradníctva s názvom „Po bratislavských vínnych pivniciach“. Prítomných privítala Monika Debnárová, jedna zo spoluorganizátorov podujatia. Za jednotlivých aktérov podujatia sa zúčastnili zástupcovia organizátora, Bratislavského samosprávneho kraja, jednotlivých mestských častí, ako i zástupcovia samotných aktérov, ktorí na príprave tohto projektu participovali. Za hlavného organizátora – občianske združenie Slovenské vínne cesty sa zúčastnili Jirka Perényiová a Danka Sýkorová, riaditeľka odboru cestovného ruchu a kultúry Bratislavského samosprávneho kraja Agáta Mikulová, starostka Devína Ľubica Kolková, starosta Rače Peter Pilinský a starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Za vinársku obec sa zúčastnili predseda Račianskeho vinohradníckeho spolku – Dušan Žitný a Miloš Máťuš, obchodný riaditeľ PD Vajnory Igor Hraško a za OZ Bratislavské vinohrady Libor Gašpierik.

Organizátori podujatia uviedli, že ide o prvý ročník tohto podujatia, ktorý odštartuje už budúci týždeň v piatok 26. októbra, a pokračuje v sobotu 27. októbra 2018.

Unikátnosť projektu spočíva predovšetkým v tom, že ako jediný svojho druhu reprezentuje súčinnosť tretieho sektora, ako organizátora so samosprávou, reprezentovanou Bratislavským samosprávnym krajom, hlavným mestom SR Bratislavou a jej mestskými časťami, kde sa do dnešných čias dorába víno. Nechýba ani podnikateľské prostredie zastúpené bratislavskými vinohradníkmi a miestnymi gastro prevádzkami. Návštevníci budú mať počas týchto dvoch dní jedinečnú príležitosť degustovať vynikajúce prešporské vína od 27 vinárov a vinohradníkov a navštíviť ich aj na miestach, kam by sa ináč nedostali. Počas potuliek po pivniciach sa stretnete aj s autorom publikácie o vinohradníctve „Víno v prameňoch“ Štefanom Hrivňákom.

Po predstavení projektu sa ujala slova riaditeľka odboru cestovného ruchu a kultúry Bratislavského samosprávneho kraja Agáta Mikulová, ktorá všetkých pozdravila v mene predsedu BSK Juraja Drobu a vyjadrila podporu projektom, akým je práve tento. Pretože podporuje aktivity, ktoré vytvárajú podmienky pre spoluprácu BSK, mesta, mestských častí, občianskych združení a vinárov, ktoré napomáhajú rozvoju cestovného ruchu a vnímania Bratislavy ako zaujímavej turistickej destinácie.

Prítomní starostovia sa zhodne vyjadrili k potrebe podpory takýchto podujatí, ktoré poskytujú príležitosť viac pomáhať a podporovať bratislavskému vinohradníctvu. Sú presvedčení, že vďaka takýmto podujatiam sa zvyšuje povedomie o bratislavských vinohradníkoch a súčasne to napomáha aktivitám na podporu uchovania vinohradov a vinohradníckych tradícií na území Bratislavy.

Podujatie je podporené aj zaujímavým sprievodným programami. V porovnaní s inými vinárskymi podujatiami je pre účastníkov zabezpečená bezplatná kyvadlová doprava Shuttle busmi, ktorá bude po celú dobu premávať na trase podujatia z Devína cez Nové Mesto, Raču až do Vajnôr. Lístky na toto podujatie sa dajú zakúpiť priamo prostredníctvom Ticketportalu, alebo u vybraných predajcov, ktorí sú uvedení na webovej stránke www.slovakiawinetour.sk.

Cieľom podujatia je oživiť staré vinohradnícke tradície Bratislavy v tých mestských častiach Bratislavy, kde sa dorába víno, ale najmä propagovať túto jedinečnú akciu a podporiť tak najmä samotných vinárov a vinohradníkov, a napomáhať ich rozvoju.

Podujatie z dotačného systému finančne podporil BSK a nad podujatím poskytol záštitu aj predseda Mgr. Juraj Droba a tiež primátor hlavného mesta SR Bratislavy JUDr. Ivo Nesrovnal. Podujatie je pripravované aj v spolupráci s dotknutými mestskými časťami Bratislavy, t. j. Devínom, Novým Mestom, Račou a Vajnormi, vinohradníckymi a vinárskymi spolkami a 27 vinármi a vinohradníkmi z týchto mestských častí.

Účastníci budú mať jedinečnú príležitosť degustovať vynikajúce prešporské vína na miestach, kam by sa ináč nedostali. Súčasťou bude aj špeciálna degustácia vína v unikátnych priestoroch historickej pivnice pod Nemeckým kultúrnym domom v Rači, kde sa skladuje farské a obecné víno. Umožní spoznať atmosféru starých i novších vínnych pivničiek a vytvorí priestor pre debaty o tajomstvách výroby vína s našimi vinármi. Pre milovníkov histórie je v Obecnej pivnici v Rači pripravená aj autogramiáda knihy o víne „Víno v prameňoch“ od autora Štefana Hrivňáka, historika. Určite poteší aj bezplatná kyvadlová doprava – shuttle busy, ktoré budú premávať po celú dobu podujatia na trase Devín – Nové Mesto – Rača a Vajnory.

Na záver sa zástupcovia vinohradníckych spolkov, ale aj prítomní vinári poďakovali organizátorom podujatia a všetkým, ktorí podporujú aktivity organizované za účelom ochrany viníc a vytvárania priestoru pre ich zviditeľňovanie a prezentáciu.

Informácie k podujatiu nájdete na stránke www.slovakiawinetour.sk.

Čím je pre vás akcia výnimočná?

 • Je to prvá akcia, ktorá zastrešuje len bratislavských vinárov a pomôže tak rozvíjať tradíciu bratislavského vinohradníctva.
 • Akcia dáva dôraz a upriamuje pozornosť na tie MČ, kde sa ešte pestuje hrozno a dorába víno, čo je dobré, aby si ľudia uvedomili, že sa vinohrady nemajú ničiť a ustupovať nekontrolovanej výstavbe, pretože sú súčasťou našej národnej kultúry.
 • Bratislava má mnoho tvárí, je to multikultúrne mesto, kde sa darí umeniu, má vynikajúcu medzinárodnú kuchyňu a krásne pamiatky, ktoré stojí za to navštíviť a tiež vynikajúce víno a úžasnú príležitosť ho ochutnať práve tam, kde sa vyrobilo.

Prečo by ju ľudia mali navštíviť?

 • Je to príležitosť stretnúť sa s vinohradníkmi a vinármi priamo tam, kde sa víno dorába, a teda chutí najlepšie.
 • Môžete sa dozvedieť veľa nových a zaujímavých vecí o výrobe vína a radi Vás pobavíme rozprávaním o príbehoch čo všetko sme pri tom zažili.
 • Úžasná možnosť ako preskúmať unikátne pivnice pod NKD, ktoré budú pre túto príležitosť výnimočne otvorené.
 • Je to zážitkový program, kde možno na vlastné oči vidieť ako sa pestuje hrozno a vyrába víno.
 • Na posilnenie MHD bude premávať medzi jednotlivými mestskými časťami shutle bus, čo vám uľahčí prepravu (pre držiteľov pasov bezplatne). Pozri: Dopravné spojenie.

Čo máme pre návštevníkov pripravené?

 • Dobrú náladu a degustácie toho najlepšieho vína čo máme v pivniciach.
 • Degustovať môžu takmer u 30 vinárov. Pozri: Naši vinári.
 • Každá mestská časť má svoje charakteristické čaro a je pre ňu typická aj iná rozmanitosť ochutnávok.
 • Je pripravené aj niečo na zahryznutie, prípadne je možné navštíviť naše miestne reštaurácie, kde varia vynikajúce špeciality.
 • Sú pripravené 3 úžasné zážitkové prehliadky starých pivníc a procesu výroby vína. Pozri: Sprievodné akcie.
 • Prehliadky expozícií našej ľudovej kultúry. Pozri: Zaujímavosti.
 • Cezpoľní návštevníci majú vybavenú zľavu na ubytovanie u jedného z našich partnerov **** hotel Barónka. Pozri: Gastro.
 • Autogramiádu autora knihy „Víno v prameňoch“ – Štefana Hrivňáka, spojenú s predajom suvenírov.
 • V hodnote pasu je započítaných 40 kupónov na ochutnávky v hodnote 10 € a jeden kupón na kúpu vína v hodnote 5 €.

Vstupenky si môžete zakúpiť priamo cez Ticketportal.

Tešíme sa na vašu účasť a podporu bratislavských vinárov a vinohradníkov.

Fotografie z tlačovej konferencie:

Tlačová konferencia 18. 10. 2018Tlačová konferencia 18. 10. 2018Tlačová konferencia 18. 10. 2018

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slovakia Wine TourSlovenské vínne cesty
– občianske združenie
– láska k Slovensku, jeho tradíciám, zvláštnostiam a špeciálne ku kraju a miestu, kde žijeme – v Bratislave, nám vnukla myšlienku ukázať aj inú tvár Bratislavy a umožniť návštevníkom na vlastnej koži zažiť jedinečnosť okamihov a vychutnať si typické prostredie a atmosféru vinárskeho a vinohradníckeho prostredia so všetkým, čo k tomu patrí…
– v mestských častiach Bratislavy – Devíne, Novom Meste, Rači a Vajnoroch – sa vínna réva pestovala už od čias Rimanov. Poloha týchto mestských častí spadá do Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, kde sa pestuje vínna réva a vyrába víno výnimočných vôní, chutí a kvality
– bratislavské vína si zaslúžia pozornosť milovníkov vína, objaviteľov nových a úžasných vôní, či iskrivých farieb a chutí
Čerpané z: www.slovakiawinetour.sk

Súvisiace články:
Po bratislavských vínnych pivniciach (17.10.2018)

Slovenské vínne cesty, 23. 10. 2018 | Prečítané: 293 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore