www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @995
Počítadlo


Spam poison

UNICEF vyhlasuje zbierku na pomoc Haiti

Slovenský výbor pre UNICEF Slovensko vyhlasuje zbierku na pomoc deťom a matkám z Haiti, postihnutého zemetrasením s katastrofálnymi následkami.

UNICEF ZBIERKA NA POMOC HAITI

Bankové spojenie: Tatrabanka, a.s.
číslo účtu: 2629726297/1100
VS: 0110

UNICEF SlovenskoDeväťmiliónová populácia tohto ostrovného štátu v karibskej oblasti je už dlhodobo odkázaná na potravinovú a inú humanitárnu pomoc. Po rokoch politickej nestability stíhali krajinu v poslednom období dramatické krízy. V dôsledku opakovaných hurikánov a tropických búrok prišlo Haiti o značnú časť prácne vybudovanej infraštruktúry, aj o minimum doterajších sociálnych a zdravotných zariadení. Potravinová závislosť na zahraničí sa v priebehu posledných dvoch rokov zvýšila z piatich percent na viac ako polovicu celkovej spotreby, u základných potravín, ako je napríklad ryža, až na 88 percent.

Podľa prvých informácií z postihnutej oblasti boli vážne poškodené budovy UNICEF, keďže epicentrum zemetrasenia bolo od nich vzdialené cca 15 km; preto jeho pracovníci majú iba obmedzenú možnosť komunikácie. Nezávislý odhad škôd v súčasnosti nie je z týchto dôvodov možný, ale z mnohých predchádzajúcich skúseností je zrejmé, že najvážnejšie následky prírodnej katastrofy znášajú deti a matky. Pravidelne vzniká v čase prírodnej katastrofy naliehavá potreba dodávok pitnej vody a sanitárnych potrieb, aby sa zabránilo šíreniu infekčných ochorení. Je tiež potrebné čo najrýchlejšie nájsť deti bez sprievodu, poskytnúť im psychologickú pomoc a zriadiť vyhľadávaciu službu v záujme spájania rodín a príbuzných.

UNICEF na Haiti trvale pôsobí, aby zlepšil situáciu detí a matiek. Poskytuje očkovanie, buduje dočasné prístrešky nielen na obytné účely, ale tiež ako chránené priestory pre vzdelávanie detí a ich bezpečnú hru. Dodáva školské pomôcky, lieky a výživové doplnky pre deti do jedného roka a špeciálnu stravu pre vážne podvyživené deti ohrozené na živote.

„Každé euro, príspevok v akejkoľvek výške je vítaný a pomôže zmierniť tragédiu, ktorá postihla najchudobnejších z chudobných na tomto svete,“ povedal riaditeľ Slovenského výboru pre UNICEF Miroslav Kaňa, ktorý sa obracia na verejnosť s výzvou o podporu pri poskytovaní pomoci, ktorá pomáha zachrániť detské životy.

Na Haiti trpia deti

UNICEF, detský fond OSN dodáva na Haiti nevyhnutné potreby pre deti a matky postihnuté zemetrasením s mimoriadne tragickými následkami, ku ktorému došlo v noci na 13. januára. Odhaduje sa, že z takmer 5 miliónovej populácie detí a mladých ľudí asi tretina naliehavo potrebuje pomoc. Značnú časť z odhadovaných desiatok tisíc obetí na živote tvoria deti, množstvo ďalších je zranených a v šoku po strate domova a najbližších členov rodiny.

Dočasné prístrešky, čistá voda, terapeutická strava a zdravotné pomôcky a lieky vrátane terapeutickej stravy a rehydratačných solí a očkovacích látok pre 10 000 ľudí už UNICEF dopravil na postihnuté územie a ďalšia letecká dodávka s pohotovostnými balíčkami núdzovej zdravotnej pomoci, prikrývkami, základným domácim náčiním rodinám do provizórnych príbytkov sa očakáva dnes.

Podľa svedectva Guido Cornala, reprezentanta UNICEF na Haiti, otrasení a zneistení ľudia hľadajú útočisko najmä vo voľných priestranstvách z obavy pred ďalšími otrasmi pôdy. Na miestnom letisku pri hlavnom meste Port-au-Prince sa sústredilo 4 – 5 tisíc ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou a mnohí z nich o najbližších členov rodiny. Pracovníci UNICEF sú schopní tam organizovať pomoc, hoci sídlo a vybavenie organizácie boli vážne poškodené.

UNICEF okamžite uvoľnil 3,4 milióna dolárov na pomoc v núdzi. Naliehavo však potrebuje ďalšie zdroje na zabezpečenie zdravotníckych a sanitárnych potrieb, prikrývok a provizórnych prístreškov.

Poznámka: Zbierka povolená MV SR pod číslom : SVS-233004-2009/04299

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Zuzana Alnerová
Absolventka Karlovej Univerzity v Prahe, dlhoročná pracovníčka UNICEF Slovensko, žurnalistka. Počas svojej kariéry pôsobila v printových médiách (denník) i elektronických médiách (rozhlas, televízia). Po niekoľko rokov pôsobila ako členka poroty divadelných festivalov pre deti a festivalov rozhlasovej dramatickej tvorby. Dlhodobo sa venuje problematike umeleckej tvorby pre deti, vzťahu médií voči deťom a ich pôsobenie na detského diváka a čitateľa. Zorganizovala niekoľko konferencií na uvedenú tému, s ambíciou vyvolať verejnú diskusiu a iniciovať potrebné legislatívne úpravy v záujme skvalitnenia tvorby adresovanej deťom. Aktuálne mapuje prínosy a riziká vyplývajúce z dostupnosti nových informačných médií, najmä internetu deťom a mládeži.
Čerpané z: občianske združenie UNICEF Slovensko

Zuzana Alnerová, 14. 01. 2010 | Prečítané: 2406 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore