www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @684
Počítadlo


Spam poison

Umenie vo verejnom priestore

Zúčastnení autori: Juraj Bartusz, Dan Graham, Gyula Kosice, Jiří David, Tomáš Džadoň, Viktor Frešo, Ján Mathé, Ilona Némethová, ateliér SOMA, Jakub Pišek, Dušan Zahoranský

Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013 prináša 12 umeleckých diel priamo do mesta. Projekt Verejný priestor inak/Public Art Days začína odhalením sochy Juraja Bartusza v pondelok 20. mája o 11.30 pred Technickou univerzitou v Košiciach, kde budú predstavené ďalšie diela významných umelcov. V rôznych častiach Košíc sa prezentuje najstaršia generácia renomovaných autorov až po mladú nastupujúcu generáciu. Projekt približuje staršie i súčasné umenie širokej verejnosti na sídliskách, v parkoch, námestiach, centre i okrajových častiach mesta.

Skulptúra Kozmická brána otvára projekt Public Art Days. Dielo Juraja Bartusza zo zváranej ocele pochádza z konštruktivisticko-minimalistického obdobia s tematikou vesmíru a kozmonautiky. J. Bartusz je profesorom na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení TUKE.

„Technická univerzita v Košiciach bola od začiatku veľmi silne angažovaná v projekte EHMK – Košice 2013, najmä pracovníkmi Fakulty umení. Odhalenie sochy profesora Juraja Bartusza je len potvrdením toho, že TUKE má dostatočný umelecký potenciál, ktorým prispieva k zvyšovaniu kvality životného priestoru v Košiciach,“ uviedol rektora TUKE prof. Antona Čižmár.

Do Parku na Moyzesovej ulici doviezli v rámci projektu vyše sedemmetrovú sochu, ktorú z kľúčov postavil v Prahe Jiří David. Na sochu s názvom Klíčová socha potreboval 85 741 kľúčov a 2 700 hodín práce. Podľa autora dielo symbolizuje koniec revolúcie, keď jednotlivé kľúče visia na sebe ako tlak negativizmu a súčasne prezentujú tie, ktorými ľudia zvonili na námestiach v roku 1989.

Na Námestí osloboditeľov pred Auparkom postavili unikátny pavilón, ktorý je súčasťou projektu Umenie vo verejnom priestore. Viacúčelový mobilný pavilón viedensko-salzburského architektonického ateliéru SOMA pod názvom White noise vznikol v roku 2011. Bol už prezentovaný v Salzburgu a v Maribore (EHMK 2012). Zvláštna konštrukcia pavilónu vďaka svojmu tvaru pripomína ježka. Vytvorí scénu pre sériu kultúrnych podujatí, výstavu rakúskeho dizajnu, architektúry, koncerty, projekcie a pod. Zároveň táto dočasná architektúra bude slúžiť na prezentáciu a promovanie aktivít novovzniknutej Kunstahalle/Haly umenia Košice.

„Medzinárodný projekt má výrazným spôsobom ovplyvniť nové formovanie a vnímanie verejného priestoru a možnosti jeho vizuálneho riešenia na prahu 21. storočia v Košiciach. Jeho zámerom je posilňovať celkové povedomie a vnímanie súčasného výtvarného umenia vo verejnom priestore,“ vyjadril sa umelecký riaditeľ Košice 2013 Vladimír Beskid.

Dve odlišné podoby intervencií do verejného priestoru prináša Ilona Némethová a Marián Ravasz. Zrkadlo pri Pamätníku neznámeho vojaka na Námestí osloboditeľov reflektuje dejiny a obnovuje historickú pamäť miesta. Jej plávajúce záhrady zdobia Mlynský náhon.

Dielo Dušana Zahoranského bolo vytvorené premenou nepoužívanej konštrukcie na prášenie kobercov medzi panelovými domami v rámci projektu Biela noc. V súčasnosti dostane dennú a nočnú podobu. Cez deň kovová kresba písma v priestore, v noci premietanie slova DOMA na steny okolitých panelových domov na Kuzmányho 27. Inštalované umenie do verejného priestoru môžu ľudia obdivovať až do 3. novembra a niektoré ostane nastálo.

Inštalácií bude viac

Od júla do septembra pribudnú ďalšie diela významných umelcov. Američan Dan Graham postaví v Mestskom parku skulpturálny objekt zvaný Pavilóny a pred Kunsthalle postavia Sochu pre Košice. Jej autorom je Gyula Kosice, ktorý sa narodil v Košiciach a dnes žije v Buenos Aires. Park pri Sennom trhu skrášli slovenský umelec Viktor Frešo provokatívnym postavením tvaru kocky na jeden roh. Nazval ho Cube Connection. Sídlisko Dargovských hrdinov obohatí Pamätník ľudovej architektúry. Dielo Tomáša Džadoňa v podobe troch dreveníc na streche panelového domu prinesie silný vizuálny a prekvapivý moment. Sochu Jána Mathého dočasne presunú do parku pri Kaplnke sv. Michala. Najmladšiu generáciu zastúpi Jakub Pišek. V mestskej časti Juh na Alejovej 2 vytvorí Interaktívnu lavičku, ktorá bude audiovizuálne reagovať na prítomnosť ľudí.

Viac informácií o projekte sa dozviete na stránke www.kosickesochy.sk

Diela a autori v projekte Umenie vo verejnom priestore

Juraj Bartusz: Kozmická brána (nar. 1933 v Kameníne, žije a tvorí v Košiciach)

Lokalita: vstupný areál pred budovou Technickej univerzity, Letná ulica

Juraj Bartusz je profesorom na FU TU v Košiciach. Skulptúra Kozmickej brány zo zváranej ocele predstavuje dielo z vrcholného konštruktivisticko-minimalistického obdobia autora s tematikou vesmíru a kozmonautiky v 70. rokov 20. stor. Popri bronzovej plastike Júliusa Jakobyho na Alžbetinej ulici ide o druhé výrazné dielo autora v centre mesta.

Dan Graham: Pavilón ( nar. 1942 v Urbana, Illinois (USA), žije v New Yorku)

Lokalita: Mestský park v Košiciach

Americký predstaviteľ svetového minimalizmu sa od roku 1980 koncentruje na samostatne stojace skulpturálne objekty zvané pavilóny, ktoré počítajú so sociálnym kontextom a účasťou diváka (ľudský rozmer diela, transparentné plochy, zrkadlá, plexisklá, reflexy, záhradná zeleň, živý plot a pod.). Má za sebou množstvo monumentálnych realizácií trojuholníkovitých a kruhových pavilónov napr. v New Yorku, v Minneapolise, v Berlíne, v Hamburgu, v Bruseli, v Tel Avive i v Tokyu.

Gyula Kosice: Socha pre Košice (nar. 1924 v Košiciach, žije v Buenos Aires)

Lokalita: vstupný areál pred Kunsthalle/Halou umenia

Jedna z kľúčových osobností projektu EHMK Košice 2013, zakladateľ hydrokinetizmu, svetelného kinetizmu a op-artu vytvoril dostredivú abstraktnú skulptúru v nadživotnej veľkosti. Je autorom monumentálnych prác v argentínskych mestách Buenos Aires, La Plata, La Paloma, v uruguajskom Punta del Este a v kórejskom Soule.

Jiří David: Klíčová socha (nar. 1956 v Rumburku, žije a tvorí v Prahe a Banskej Bystrici)

Lokalita: Park na Moyzessovej ulici

Významný český umelec vytvoril vyše sedemmetrovú sochu, kde sú na sebe poskladané jednotlivé písmená slova Revoluce. Dielo pozostáva z viac ako 85 tisíc zozbieraných kľúčov a vyjadruje kritický postoj autora k ponovembrovému vývoju spoločnosti.

Tomáš Džadoň: Pamätník ľudovej architektúry (nar. 1981 v Poprade, žije a tvorí v Prahe)

Lokalita: sídlisko Dargovských hrdinov

Realizácia mladého slovenské umelca v podobe troch dreveníc na streche panelového domu prináša silný vizuálny a prekvapivý moment v obryse sídliska a zároveň otvára priestor pre zdravú konfrontáciu tradičnej a modernej architektúry, pre osobité vyrovnanie sa s históriou aj verejnú diskusiu s obyvateľmi a návštevníkmi mesta.

Viktor Frešo: Cube Connection/Kocka spojenia (nar. 1974 v Bratislave, žije a tvorí v Bratislave)

Lokalita: park pri Sennom trhu

Práca slovenského umelca Viktora Freša je postavená na provokatívnom jednoduchom geste – postavení tvaru kocky na jeden roh. Celkové vyznenie diela podporuje signálna farebnosť a technicistická estetika prevedenia s minimálnym strohým výrazom.

Ján Mathé: Plod života (1922 Košice – 2012 Košice)

Lokalita: Hlavné námestie, park pri Kaplnke sv. Michala

Dočasné presunutie sochy Jána Mathého, pôvodne vytvorenej pre architektúru sídliska Nad jazerom. Bronzová abstrahovaná plastika, ktorá symbolizuje kresťanskú ikonografiu Panny Márie, je jedným z mála príkladov presadenia takej tematiky a vysokej kvality v predchádzajúcom režime.

Ilona Némethová/Marián Ravasz: Zrkadlo a Plávajúce záhrady

Lokalita: Námestie osloboditeľov (pri Pamätníku neznámeho vojaka), Tyršovo nábrežie (vodný kanál pred hotelom)

Ilona Némethová (nar. 1963 v Dunajskej Strede, žije a pracuje v Dunajskej Strede a v Bratislave) Dve práce Ilony Némethovej, pedagogičky na VŠVU v Bratislave prinášajú dve odlišné podoby intervencií do verejného priestoru. Kým Zrkadlo umiestnené pri takmer zabudnutom pamätníku v strede mesta reflektuje dejiny a obnovuje historickú pamäť miesta a udalosti, Plávajúce záhrady prinášajú skôr výzvu pre súčasnosť a budúcnosť – dva plávajúce ostrovy, plné rastlín a kvetov na umŕtvenom Mlynskom náhone budú jednak súčasťou projektu Návrat vody do mesta, ktorý otvorí diskusiu na túto živú tému v meste a jednak aktivizujú obyvateľov (dobrovoľníkov), ktorí sa budú o ne priebežne starať.

SOMA: White noise

Lokalita: Námestie osloboditeľov, priestor pred Auparkom

Viacúčelový mobilný pavilón viedensko-salzburského architektonického ateliéru SOMA pod názvom White Noise vznikol v roku 2011 a bol už prezentovaný v Salzburgu a v Maribore (EHMK 2012). Zvláštna konštrukcia pavilónu, vďaka početným hliníkovým hranovom na obale, pripomínajúca ježka, bude vytvárať scénu pre sériu kultúrnych podujatí – výstavu rakúskeho dizajnu, architektúry, koncerty, projekcie pod. Zároveň táto temporálna architektúra bude slúžiť na prezentáciu a promovanie aktivít novovzniknutej Kunsthalle/Haly umenia v Košiciach.

Jakub Pišek & kol.: Interaktívna lavička Jakub Pišek (nar. 1985 v Ružomberku, žije a tvorí v Košiciach)

Lokalita: Mestská časť Košice-Juh (Alejová 2)

Realizácia s pracovným názvom Interaktívna lavička predstaviteľa najmladšej slovenskej generácie, absolventa košickej Fakulty umení TU, má vytvoriť relaxačnú zónu nového typu – s použitím nových technológií sformovať emotívne vizuálne a zvukové prostredie, ktoré bude reagovať na prítomnosť návštevníka. Dielo vizuálne spracoval Ľubomír Kopčák.

Dušan Zahoranský: Doma ( nar. 1972 v Havířove, žije a tvorí v Prahe)

Lokalita: Kuzmányho 27

Dielo doc. Dušana Zahoranského bolo vytvorené transformáciou nepoužívanej konštrukcie na prášenie kobercov medzi panelovými domami v rámci projektu Biela noc. V súčasnosti dostane dennú a nočnú podobu – cez deň kovová „kresba“ písma v priestore, v noci premietanie slova DOMA na steny okolitých panelových domov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 20. 05. 2013 | Prečítané: 2544 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore