Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013 prináša 12 umeleckých diel priamo do mesta. Projekt Verejný priestor inak/Public Art Days začína odhalením sochy Juraja Bartusza v pondelok 20. mája o 11.30 pred Technickou univerzitou v Košiciach, kde budú predstavené ďalšie diela významných umelcov. V rôznych častiach Košíc sa prezentuje najstaršia generácia renomovaných autorov až po mladú nastupujúcu generáciu. Projekt približuje staršie i súčasné umenie širokej verejnosti na sídliskách, v parkoch, námestiach, centre i okrajových častiach mesta.
Skulptúra Kozmická brána otvára projekt Public Art Days. Dielo Juraja Bartusza zo zváranej ocele pochádza z konštruktivisticko-minimalistického obdobia s tematikou vesmíru a kozmonautiky. J. Bartusz je profesorom na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení TUKE.
„Technická univerzita v Košiciach bola od začiatku veľmi silne angažovaná v projekte EHMK – Košice 2013, najmä pracovníkmi Fakulty umení. Odhalenie sochy profesora Juraja Bartusza je len potvrdením toho, že TUKE má dostatočný umelecký potenciál, ktorým prispieva k zvyšovaniu kvality životného priestoru v Košiciach,“ uviedol rektora TUKE prof. Antona Čižmár.
Do Parku na Moyzesovej ulici doviezli v rámci projektu vyše sedemmetrovú sochu, ktorú z kľúčov postavil v Prahe Jiří David. Na sochu s názvom Klíčová socha potreboval 85 741 kľúčov a 2 700 hodín práce. Podľa autora dielo symbolizuje koniec revolúcie, keď jednotlivé kľúče visia na sebe ako tlak negativizmu a súčasne prezentujú tie, ktorými ľudia zvonili na námestiach v roku 1989.
Na Námestí osloboditeľov pred Auparkom postavili unikátny pavilón, ktorý je súčasťou projektu Umenie vo verejnom priestore. Viacúčelový mobilný pavilón viedensko-salzburského architektonického ateliéru SOMA pod názvom White noise vznikol v roku 2011. Bol už prezentovaný v Salzburgu a v Maribore (EHMK 2012). Zvláštna konštrukcia pavilónu vďaka svojmu tvaru pripomína ježka. Vytvorí scénu pre sériu kultúrnych podujatí, výstavu rakúskeho dizajnu, architektúry, koncerty, projekcie a pod. Zároveň táto dočasná architektúra bude slúžiť na prezentáciu a promovanie aktivít novovzniknutej Kunstahalle/Haly umenia Košice.
„Medzinárodný projekt má výrazným spôsobom ovplyvniť nové formovanie a vnímanie verejného priestoru a možnosti jeho vizuálneho riešenia na prahu 21. storočia v Košiciach. Jeho zámerom je posilňovať celkové povedomie a vnímanie súčasného výtvarného umenia vo verejnom priestore,“ vyjadril sa umelecký riaditeľ Košice 2013 Vladimír Beskid.
Dve odlišné podoby intervencií do verejného priestoru prináša Ilona Némethová a Marián Ravasz. Zrkadlo pri Pamätníku neznámeho vojaka na Námestí osloboditeľov reflektuje dejiny a obnovuje historickú pamäť miesta. Jej plávajúce záhrady zdobia Mlynský náhon.
Dielo Dušana Zahoranského bolo vytvorené premenou nepoužívanej konštrukcie na prášenie kobercov medzi panelovými domami v rámci projektu Biela noc. V súčasnosti dostane dennú a nočnú podobu. Cez deň kovová kresba písma v priestore, v noci premietanie slova DOMA na steny okolitých panelových domov na Kuzmányho 27. Inštalované umenie do verejného priestoru môžu ľudia obdivovať až do 3. novembra a niektoré ostane nastálo.
Inštalácií bude viac
Od júla do septembra pribudnú ďalšie diela významných umelcov. Američan Dan Graham postaví v Mestskom parku skulpturálny objekt zvaný Pavilóny a pred Kunsthalle postavia Sochu pre Košice. Jej autorom je Gyula Kosice, ktorý sa narodil v Košiciach a dnes žije v Buenos Aires. Park pri Sennom trhu skrášli slovenský umelec Viktor Frešo provokatívnym postavením tvaru kocky na jeden roh. Nazval ho Cube Connection. Sídlisko Dargovských hrdinov obohatí Pamätník ľudovej architektúry. Dielo Tomáša Džadoňa v podobe troch dreveníc na streche panelového domu prinesie silný vizuálny a prekvapivý moment. Sochu Jána Mathého dočasne presunú do parku pri Kaplnke sv. Michala. Najmladšiu generáciu zastúpi Jakub Pišek. V mestskej časti Juh na Alejovej 2 vytvorí Interaktívnu lavičku, ktorá bude audiovizuálne reagovať na prítomnosť ľudí.
Viac informácií o projekte sa dozviete na stránke www.kosickesochy.sk
Diela a autori v projekte Umenie vo verejnom priestore
Juraj Bartusz: Kozmická brána (nar. 1933 v Kameníne, žije a tvorí v Košiciach)
Lokalita: vstupný areál pred budovou Technickej univerzity, Letná ulica
Juraj Bartusz je profesorom na FU TU v Košiciach. Skulptúra Kozmickej brány zo zváranej ocele predstavuje dielo z vrcholného konštruktivisticko-minimalistického obdobia autora s tematikou vesmíru a kozmonautiky v 70. rokov 20. stor. Popri bronzovej plastike Júliusa Jakobyho na Alžbetinej ulici ide o druhé výrazné dielo autora v centre mesta.
Dan Graham: Pavilón ( nar. 1942 v Urbana, Illinois (USA), žije v New Yorku)
Lokalita: Mestský park v Košiciach
Americký predstaviteľ svetového minimalizmu sa od roku 1980 koncentruje na samostatne stojace skulpturálne objekty zvané pavilóny, ktoré počítajú so sociálnym kontextom a účasťou diváka (ľudský rozmer diela, transparentné plochy, zrkadlá, plexisklá, reflexy, záhradná zeleň, živý plot a pod.). Má za sebou množstvo monumentálnych realizácií trojuholníkovitých a kruhových pavilónov napr. v New Yorku, v Minneapolise, v Berlíne, v Hamburgu, v Bruseli, v Tel Avive i v Tokyu.
Gyula Kosice: Socha pre Košice (nar. 1924 v Košiciach, žije v Buenos Aires)
Lokalita: vstupný areál pred Kunsthalle/Halou umenia
Jedna z kľúčových osobností projektu EHMK Košice 2013, zakladateľ hydrokinetizmu, svetelného kinetizmu a op-artu vytvoril dostredivú abstraktnú skulptúru v nadživotnej veľkosti. Je autorom monumentálnych prác v argentínskych mestách Buenos Aires, La Plata, La Paloma, v uruguajskom Punta del Este a v kórejskom Soule.
Jiří David: Klíčová socha (nar. 1956 v Rumburku, žije a tvorí v Prahe a Banskej Bystrici)
Lokalita: Park na Moyzessovej ulici
Významný český umelec vytvoril vyše sedemmetrovú sochu, kde sú na sebe poskladané jednotlivé písmená slova Revoluce. Dielo pozostáva z viac ako 85 tisíc zozbieraných kľúčov a vyjadruje kritický postoj autora k ponovembrovému vývoju spoločnosti.
Tomáš Džadoň: Pamätník ľudovej architektúry (nar. 1981 v Poprade, žije a tvorí v Prahe)
Lokalita: sídlisko Dargovských hrdinov
Realizácia mladého slovenské umelca v podobe troch dreveníc na streche panelového domu prináša silný vizuálny a prekvapivý moment v obryse sídliska a zároveň otvára priestor pre zdravú konfrontáciu tradičnej a modernej architektúry, pre osobité vyrovnanie sa s históriou aj verejnú diskusiu s obyvateľmi a návštevníkmi mesta.
Viktor Frešo: Cube Connection/Kocka spojenia (nar. 1974 v Bratislave, žije a tvorí v Bratislave)
Lokalita: park pri Sennom trhu
Práca slovenského umelca Viktora Freša je postavená na provokatívnom jednoduchom geste – postavení tvaru kocky na jeden roh. Celkové vyznenie diela podporuje signálna farebnosť a technicistická estetika prevedenia s minimálnym strohým výrazom.
Ján Mathé: Plod života (1922 Košice – 2012 Košice)
Lokalita: Hlavné námestie, park pri Kaplnke sv. Michala
Dočasné presunutie sochy Jána Mathého, pôvodne vytvorenej pre architektúru sídliska Nad jazerom. Bronzová abstrahovaná plastika, ktorá symbolizuje kresťanskú ikonografiu Panny Márie, je jedným z mála príkladov presadenia takej tematiky a vysokej kvality v predchádzajúcom režime.
Ilona Némethová/Marián Ravasz: Zrkadlo a Plávajúce záhrady
Lokalita: Námestie osloboditeľov (pri Pamätníku neznámeho vojaka), Tyršovo nábrežie (vodný kanál pred hotelom)
Ilona Némethová (nar. 1963 v Dunajskej Strede, žije a pracuje v Dunajskej Strede a v Bratislave) Dve práce Ilony Némethovej, pedagogičky na VŠVU v Bratislave prinášajú dve odlišné podoby intervencií do verejného priestoru. Kým Zrkadlo umiestnené pri takmer zabudnutom pamätníku v strede mesta reflektuje dejiny a obnovuje historickú pamäť miesta a udalosti, Plávajúce záhrady prinášajú skôr výzvu pre súčasnosť a budúcnosť – dva plávajúce ostrovy, plné rastlín a kvetov na umŕtvenom Mlynskom náhone budú jednak súčasťou projektu Návrat vody do mesta, ktorý otvorí diskusiu na túto živú tému v meste a jednak aktivizujú obyvateľov (dobrovoľníkov), ktorí sa budú o ne priebežne starať.
SOMA: White noise
Lokalita: Námestie osloboditeľov, priestor pred Auparkom
Viacúčelový mobilný pavilón viedensko-salzburského architektonického ateliéru SOMA pod názvom White Noise vznikol v roku 2011 a bol už prezentovaný v Salzburgu a v Maribore (EHMK 2012). Zvláštna konštrukcia pavilónu, vďaka početným hliníkovým hranovom na obale, pripomínajúca ježka, bude vytvárať scénu pre sériu kultúrnych podujatí – výstavu rakúskeho dizajnu, architektúry, koncerty, projekcie pod. Zároveň táto temporálna architektúra bude slúžiť na prezentáciu a promovanie aktivít novovzniknutej Kunsthalle/Haly umenia v Košiciach.
Jakub Pišek & kol.: Interaktívna lavička Jakub Pišek (nar. 1985 v Ružomberku, žije a tvorí v Košiciach)
Lokalita: Mestská časť Košice-Juh (Alejová 2)
Realizácia s pracovným názvom Interaktívna lavička predstaviteľa najmladšej slovenskej generácie, absolventa košickej Fakulty umení TU, má vytvoriť relaxačnú zónu nového typu – s použitím nových technológií sformovať emotívne vizuálne a zvukové prostredie, ktoré bude reagovať na prítomnosť návštevníka. Dielo vizuálne spracoval Ľubomír Kopčák.
Dušan Zahoranský: Doma ( nar. 1972 v Havířove, žije a tvorí v Prahe)
Lokalita: Kuzmányho 27
Dielo doc. Dušana Zahoranského bolo vytvorené transformáciou nepoužívanej konštrukcie na prášenie kobercov medzi panelovými domami v rámci projektu Biela noc. V súčasnosti dostane dennú a nočnú podobu – cez deň kovová „kresba“ písma v priestore, v noci premietanie slova DOMA na steny okolitých panelových domov.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z:
www.kosice2013.sk