www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @921
Počítadlo


Spam poison

Umelci sa vo svojich dielach zamýšľali nad témou nacionalizmus

Prečo nacionalizmus?

Výstava Privátny nacionalizmus/Private Nationalism, ktorá sa v Kunsthalle/Hale umenia začne 27. marca a potrvá do 30. apríla, zachytáva rôzne prejavy neznášanlivosti. Zapojili sa do nej krajiny V4, Nemecko a Turecko. Predstaví široký záber foriem vizuálneho umenia – od objektov, inštalácií, cez maľbu, fotografiu či zvukovú inštaláciu. Putovný výstavný projekt pripravilo Kassákovo centrum intermediálnej kreativity, K13 – Košické kultúrne centrá a hlavný organizátor z Maďarska The Apparoach Art Association Pécs.

Počas vernisáže sa o 18.00 s performance predstaví Lucia Tkáčová, Anetta Mona Chisa, József R. Juhász (MCFSAE) a Dalibor Bača. Kurátormi sú Ilona Németh, József R. Juhász a Michal Štofa.

„Výstava je koncipovaná na tému nacionalizmu. Jej cieľom je ukázať, akým spôsobom môže byť táto téma vnímaná prostredníctvom ľudí, ktorí žijú spolu v jednom štáte, na hraniciach týchto štátov a takisto medzi susedmi v rámci jednej ulice či bytovky. Predstaví umelecké realizácie, ktoré súvisia s touto témou z rôznych pohľadov, a hlavne z pohľadu ľudí, žijúcich v rôznych krajinách Európy. Kurátori z jednotlivých štátov vybrali pre tento projekt reprezentujúcich umelcov zo svojich krajín, ktorí sa umeleckou formou vyjadrujú k tejto problematike,“ povedal kurátor Michal Štofa.

Projekt tak môže predstavovať naozaj veľmi rôznorodé práce, ktorými sa umelci vyjadrujú k nacionalizmu, či už dokumentárnou alebo humornou formou. Snažia sa reagovať na danú tému alebo navodiť potrebu rozmýšľať o tejto aktuálnej pálčivej problematike, ktorá v každej zo zúčastnených krajín je nejakým spôsobom prítomná.

„Už či je to prostredníctvom stále stupňujúceho sa národného nacionalizmu v Maďarska alebo v prípade nejakých protirómskych nálad, ako je to v Čechách či v Nemecku, kde stále prežíva téma nacizmu. Zabudnutá história hitlerovského Nemecka je v istých kruhoch stále prítomná a stále dochádza k stretom neonacistov a antinacistov. S tým sa stretávame aj v ďalších krajinách. Na Slovensku sa prejavujú protirómske i protimaďarské nálady. Na výstave nájdeme aj diela, ktoré vytvorili autori z iných krajín, napr. z Ukrajiny,“ približuje výstavný projekt jeden z troch slovenských kurátorov, ktorí vyberali to, čo na výstave uvidia návštevníci práve v Košiciach.

Ponuka je naozaj pestrá. Predstaví sa tu 51 umelcov, v prácach ktorých rezonuje privátny nacionalizmus. Zastúpená je naozaj široká škála umeleckej tvorby. Každý zo štátov vystavuje diela, ktoré sú svojim spôsobom reprezentatívne pre danú krajinu.

„V prípade Slovenska je to napríklad Martin Piaček, ktorý predstaví sériu malých kovových plastík, ktoré zobrazujú postavičky zo slovenskej histórie a korešpondujú s témou národa a štátu. Karikatúry historických osobností pôsobia vtipne, čo môže byť v tomto prípade prostriedok ako primäť človeka pozastaviť sa nad tým. Je to tá ľahšia forma kritiky a doterajšieho postoja k tejto problematike, a možno zároveň spôsob ako dosiahnuť, aby človek nad tým začal rozmýšľať z iného pohľadu,“ dodal Michal Štofa.

Pozornosť si zaslúži napríklad nemecký autor Ulu Braun, ktorý predstaví animované video Atlantic Garden. Je to 360-stupňový pohľad na krajinu, v ktorej žije a pracuje množstvo ľudí. Sú zobrazení v krásnom prostredí a v diaľke vidieť oceán. Pôsobí to veľmi pozitívne a divák má z toho príjemný pocit. Figúry vykonávajú nejakú činnosť, fungujú vo vymedzenom priestore a nepohnú sa ďalej. Autor sa tu pohráva s otázkou privátneho priestoru a medzisusedského nažívania. Téma privátneho nacionalizmu sa môže chápať aj z komorného pohľadu.

Zaujímavá je aj séria modelov reálnych sôch, predstavujúcich špecifické etapy maďarskej histórie. Pomníky v podobe malých modelov sú zostavené do špecifickej kompozície, ktorá vytvára dielo s názvom Vojna za vlastnú pravdu. Je to znovu o tom, že v Maďarsku je veľmi prítomný a stupňujúci sa národný nacionalizmus. Stúpenci týchto myšlienok operujú s bohatou národnou históriou a národnými buditeľmi, dôležitými postavami histórie, ktorým boli postavené sochy, aby bola oslávená ich snaha o zvýšenie národného povedomia a pod. Samozrejme, že tam existujú stúpenci, ktorí nepovažujú silné prejavy národného nacionalizmu za vhodné, dobré, ani potrebné a týmto spôsobom ukazujú svoj pohľad a istú kritiku tohto postoja.

Pre návštevníkov je pripravený zaujímavý sprievodný program. Hneď 28. marca bude o 17.00 diskusia na tému Prečo privátny nacionalizmus? s hosťami Edit András (historička umenia), Rita Varga (umelkyňa), Michal Štofa (historik umenia). Výnimočná bude tým, že sa stretnú kurátori jednotlivých krajín. Prítomnosť hostí z USA prekročia rámec Európy. Druhá diskusia v závere výstavy bude 24. apríla na tému Prečo nacionalizmus? Hosťami budú Juliana Sokolová (filozofka a spisovateľka), Martin Piaček (umelec), Ottó Szaboó (umelec) a Gábor Hushégyi (estét). Očakáva sa, že bude o niečo ostrejšia, ak sa do nej zapoja aktivisti. Prvá z komentovaných tematických prehliadok výstavy je naplánovaná na 9. apríla so známym odborníkom na históriu Košíc s bohatým národnostným zastúpením, Milanom Kolcunom a 16. apríla s kurátorom Michalom Štofom so začiatkom o 17.00 h.

Umelci

Kinga Araya (PL), Dalibor Bača (SK), Borsos Lőrinc (H), Kassa Boys (SK), Ulu Braun (D), Daya Cahen (D), András Cséfalvay (SK), Radoslav Čerevka (SK), David Damjanovič / Jarmila Mitríková (SK), Oscar Dawicki (PL), Özgür Demirci (TR), Marcell Esterházy (H), Tibor Horváth (H), József R. Juhász (SK), Matej Kaminský (SK), Nemere Kerezsi (H), Szabolcs KissPál (H), Tomáš Klima (SK), Nikita Kodan (UA), Gábor Kristóf (H), Barbara Lubich / Michael Sommermeyer (D), MCFSAE (CZ), Milan Mikuláštík / Guma Guar (CZ), Michal Moravčík (SK), Olivia Mortier (B), Ciprian Muresan (RO), Csaba Nemes (H), Ilona Németh (SK), Mara Oláh (H), Dan Perjovschi (RO), Martin Piaček (SK), Karol Radzinewski (PL), Tomáš Rafa (SK), RAFANI (CZ), Jonathan Ravasz (SK), Sociéte Realiste (H), Martina Slováková (SK), Pavel Sterec (CZ), Gökce Suvari (TR), Bálint Szombathy (H), Mark Ther (CZ), Lucia Tkáčová / Aneta Mona Chisa (SK), Jaroslav Varga (SK), Jan Vormann (D), Little Warsaw (H) a Richard Wiesner (CZ).

Otváracie hodiny Kunsthalle/Haly umenia:
utorok – nedeľa 11.00 – 18.00 h

Vstupné: 1 €/dôchodcovia, ZŤP, študenti 0,70 €

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

Súvisiace články:
V Továrni na Vianoce sa budú vyrábať vianočné prekvapenia (10.12.2014)
Festival Vlna naživo je „upletený“ z literárnej vlny, hudby a filmu (09.12.2014)
Preßburger Klezmer Band namieša podmanivý kokteil hudby (08.12.2014)
Hudba J. Grešáka nás prenesie z predvojnových Košíc do súčasnosti (05.12.2014)
Deti budú sadiť rozprávkové stromy (03.12.2014)
Výstava CE•ZA•AR zakotvila v najoceňovanejšej stavbe (26.11.2014)
FrouFrou: Súčasný tanec pod vplyvom vúdú (25.11.2014)
Hiroshi Hori pretancuje s bábkou až do ďalekého Japonska (18.11.2014)
Hudba z písacieho stroja v podaní detských hudobníkov (17.11.2014)
Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše (14.11.2014)
Do synagógy a kostola opäť zasvieti Svetlo porozumenia (06.11.2014)
Popri špičkových umelcoch na ARS NOVE 2014 vystúpia aj mladí slovenskí hudobníci (28.10.2014)
Spriaznené kapely Korben Dallas a Zrní privezú nové albumy a dobrú muziku (27.10.2014)
Filmové dni budú s veľkým poľským režisérom Krzysztofom Zanussim (21.10.2014)
ARS NOVA 2014 (15.10.2014)
Program festivalu Košické dni experimentálneho divadla a pohybu (13.10.2014)
Festival KEX sa bude niesť v znamení experimentálneho divadla a pohybu (06.10.2014)
Piata Biela noc bude umelecky najsilnejšia, sľubuje kurátorka (02.10.2014)
Kreatívne deti budú navrhovať modely a šperky na Košice Fashion Week (01.10.2014)
Polievky na festivale Rozmanitosť bojujú o slovenský rekord (01.10.2014)
Umenie Bielej noci oslovuje aj väzňov (29.09.2014)
Biela noc dáva výnimočnú šancu a priestor aj slovenským umelcom (29.09.2014)
Quasars Ensemble zahrá na poctu Alfredovi Schnittkemu (25.09.2014)
Festival Sound City Days premení Košice na mesto zvukov (17.09.2014)
Headlineri Bielej noci predstavia svetovo oceňované diela (16.09.2014)
Jiří Kovanda a jeho výstava Tri člny plávajú pospolu (15.09.2014)
Open Fest III. bude o slovenskom rocku s Metalindou (11.09.2014)
Nočné Košice už o mesiac rozžiari Biela noc (04.09.2014)
Leto v parku prináša vystúpenie opernej divy svetového formátu (14.08.2014)
Leto v parku začne v Košiciach už o deväť dní (31.07.2014)
Koncert Chrisa Normana je zrušený (30.07.2014)
SNP v dielach klasikov a súčasných slovenských výtvarných umelcov (28.07.2014)
Aj málo hercov dokáže zahrať veľké divadlo (18.07.2014)
Truhlica s kultúrou sa ešte zďaleka nevyprázdnila, je preplnená podujatiami (08.07.2014)
Košickému publiku zaspieva legenda Smokie – sám veľký Chris Norman (04.07.2014)
Davy opäť tiahnu na premietanie v Amfiteátri (03.07.2014)
Ponuka kultúrnych podujatí (20.06.2014)
Šiesty ročník festivalu Leto v parku opäť poteší multižánrovým obsahom i hviezdnym obsadením (19.06.2014)
Festival USE THE C!TY opäť vytiahne umenie do ulíc (17.06.2014)
Program v týždni od 9. do 15. júna 2014 (07.06.2014)
Pozvánka na vernisáž výstavy (03.06.2014)
Konvergencie prinesú do Košíc netradičný koncert pre deti i jazz (28.05.2014)
Program na týždeň od 19. do 25. mája 2014 (16.05.2014)
Konvergencie ako zvuková ochutnávka komornej hudby (15.05.2014)
Program v týždni 12. – 18. mája (12.05.2014)
Festival USE THE C!TY zaplaví mesto umením až v júni (12.05.2014)
Hokejové mestečko 2014 (09.05.2014)
Pozvánka na najbližšie podujatia (27.04.2014)
V predstavení SOLITUDO nikto nezostane sám (02.04.2014)
ONE DAY JAZZ FEST rozbubnuje Chris Dave (01.04.2014)
Program na mesiac apríl 2014 (31.03.2014)
Tri generácie sa stretnú pod „neónom“ (25.03.2014)

K13, 25. 03. 2014 | Prečítané: 2128 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (2 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 40
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore