www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @214
Počítadlo


Spam poison

Ukážka ako vzniká náboženstvo

Kde sa vzal, tu sa vzal, na scéne sa objavil Darryl Anka

Možno raz bude slávny ako Ivo Benda, ktorý má svojho Aštara Šerana. Ivo Benda propaguje Vesmírnych ľudí Síl svetla. Tvrdí o nich, že sú to nádherné bytosti plné lásky, dobra, múdrosti, harmónie a radosti. Žijú vo vyšších dimenziách (sférach), ktoré bežne nazývame ako „raje“ alebo „nebesia“. Čiže sú mimozemského pôvodu, alebo presnejšie ide o vyššie duchovné bytosti. Benda o Vesmírnych ľuďoch hovorí, že sú skvelí priatelia, ktorí všetkým bytostiam na Zemi s radosťou a láskou pomáhajú v rôznych životných situáciách. Týmto vesmírnym priateľom sa tiež hovorí, že sú „anjeli“. Aby si Benda získal popularitu aj medzi pospolitým ľudom, zaradil medzi vesmírnych priateľov aj nebeských priateľov, a jedným z nich je „Pán Ježiš Kristus“.

Možno raz bude Darryl Anka slávnejší než Kačenka, presnejšie Kateřina Pondělíčková. Ide síce o bezvýznamnú ženu, ale o sebe tvrdí, že komunikuje s anjelmi, a predpovedá druhý príchod Krista. Kačenka verí, že je archanjel Uriel, a je druhým príchodom Kristovho vedomia. Druhý Kristov príchod sa nazýva parúzia.

Ich spôsob prezentácie na verejnosti je podobný prezentácii rôznych potulných tulákov zo staroveku. Za ostatných 4 000 rokov sa ľudia nijako zásadne nezmenili.

Tak nejako podobne mohlo vznikať aj kresťanstvo. Spočiatku v Rímskej ríši, ktorá okupovala aj územia, kde žili Židia (Blízky východ, Kanaán, Palestína, Judea a Izrael), boli rôzne vzbury, a Židia očakávali, že sa nájde nejaký odvážny hrdina, ktorý vyslobodí Židov spod rímskej nadvlády. Ten očakávaný hrdina mal svoje pomenovanie: mesiáš (hlásateľ osloboditeľskej myšlienky, oslobodenia židovského národa). Pomenovanie Kristus je pravdepodobne prekladom slova „mesiáš“. O mesiášskom kráľovstve už sníval prorok Izaiáš. Významné bolo povstanie Makabejcov proti helénskej dynastii Seleukovcov v rokoch 167 – 165 pred n. l. Makabejci zvíťazili a založili kráľovstvo pod vládou nezávislej dynastie Hasmonovcov. Rimania už v tom čase bojovali proti Grécku a uznali Hasmonovskú dynastiu a jej nárok na Judeu. Po gréckej nadvláde neskôr nasledovala rímska nadvláda. Ako prvá židovská vojna sa označuje židovské celonárodné povstanie proti Rímu, ktoré vypuklo v Jeruzaleme v roku 66 n. l. Vojna skončila dobytím Jeruzalema, pri ktorom bol zničený jeruzalemský chrám. Židia boli rozptýlení do diaspóry, čiže žili na cudzích územiach. Na vyššie povedomie o mesianistických hnutiach medzi otrokmi a ľuďmi z nižších spoločenských vrstiev malo podľa mňa vplyv povstanie Bar Kochbu, ktoré sa tiež nazýva druhou židovskou vojnou. Išlo o druhé celožidovské povstanie proti rímskej nadvláde, ktoré sa odohralo v rokoch 132 – 135 n. l. pod vedením Šimona bar Kochbu. Rovnako ako prvé židovské povstanie, i toto povstanie bolo Rimanmi potlačené. Výsledkom víťazstva Rimanov bolo zotročenie mnohých Židov a zákaz praktizovania židovského náboženstva. Židia, ktorí žili v diaspóre, stále snívali o Mesiášovi ako o záchrancovi židovského národa. Mesianizmus (viera vo vykupiteľské poslanie Mesiáša) sa nakoniec pretavil do príbehov o Ježišovi Kristovi. Z tejto viery sa neskôr vyvinulo kresťanstvo, ktoré je praktizovaným náboženstvom dodnes.

Kedysi v staroveku, kde sa vzali, tu sa vzali, na scéne sa objavili rôzni hlásatelia mesianizmu. Boli to rôzni túlaví, alebo lepšie potulní rečníci, ktorí hlásali nejaké svoje idey. Známi sú esejci (eséni), príslušníci židovskej náboženskej spoločnosti organizovanej ako náboženský rád. Pôsobili medzi 2. storočím pred n. l až 1. storočím n. l. V ich záznamoch sa spomína Učiteľ. I v biblickom evanjeliu podľa Matúša 8,18 sa spomína Ježiš ako učiteľ.

„Keď Ježiš videl okolo seba veľké zástupy, rozkázal preplaviť sa na druhý breh. Tu k nemu pristúpil istý zákonník a povedal mu: ‚Učiteľ, pôjdem za tebou všade, kam pôjdeš.‘“

V evanjeliu podľa Matúša v 26,63 sa píše:

„Ale Ježiš mlčal. Veľkňaz mu povedal: ‚Zaprisahám ťa na živého Boha, aby si nám povedal, či si Mesiáš, Boží Syn.‘“

Ďalej v 27,22:

„Pilát im povedal: ‚Čo mám teda urobiť s Ježišom, ktorý sa volá Mesiáš‘ Všetci volali: ‚Ukrižovať ho!‘“

Ďalej v 27,29:

„…a posmievali sa mu: ‚Buď pozdravený, židovský kráľ!‘“

V 27,41:

„Podobne sa mu posmievali aj veľkňazi so zákonníkmi a staršími: ‚Iných zachraňoval, sám seba nemôže zachrániť. Je kráľom Izraela; nech teraz zostúpi z kríža a uveríme v neho. Spoliehal sa na Boha, nech ho teraz vyslobodí, ak ho má rád. Veď povedal: »Som Boží Syn.«‘“

Citujem z biblie kvôli tomu, že vznik náboženstiev (všeobecne ideológií) má podobnú osnovu. Na začiatku sú rôzni rojkovia, hlásatelia nejakej novej idey, ignorovaní. Ako narastá počet ctiteľov, priaznivcov, fanúšikov, nasledovateľov, členov, začnú sa im posmievať. Neskôr ich začnú brať viac do povedomia, a bojujú proti nim. Ak sa im podarí zvíťaziť, tak vznikla nová náboženská sekta, neskôr zo sekty etablované náboženstvo.

Dnes je kresťanstvo etablovaným náboženstvom. Benda so svojimi vesmírnymi ľuďmi alebo Kačenka ako „Ježiška Kristová“ sú zatiaľ na smiech. A Darryla Anku verejnosť ignoruje. Ale raz z ich zárodkov sa môže vykľuť nové náboženstvo. Alebo ani sám dobre neviem ako správne pomenovať vieru v duchovné bytosti mimozemského charakteru. Veriacich v mimozemšťanov v tej podobe ako ich prezentujú Benda a Anka nazývam etonistami.

Kačenka sa vyjadrila:

„…s veľko láskou by som vám chcela teraz povedať, čo sa odohralo v noci z 15. na 16. januára 2016. Prišiel ku mne Boh a oznámil mi skutočne dôležitú vec, a to, že na seminári, ktorý sme mali 16. 1. u nás v Liberci, musím oznámiť kto som a prečo tu som. Najprv som sa naozaj zľakla… a keď som sa opýtala, prečo mi to povedal zo dňa na deň, tak mi odpovedal, že by som to vstrebávala naďalej, že by som to nepovedala. A povedal mi, nech sa pozriem na oblohu, že už je skutočne čas. Keď som vstala a išla sa pozrieť na oblohu, zrazu som videla nádherné kozmické lode, ktoré sa striedali nad celou planétou, nielen nad Libercom, ale nad celou planétou. Striedali sa, a boh povedal, že tie lode sú tu kvôli tebe, že sa prišli pozrieť, ako to povieš svetu, ako to vyslovíš. A musím povedať, že sa ozvali aj kapitáni z lodí, a tí, trošku, nechcem povedať, že úplne negatívni, pretože nikto nie je negatívny, ale kapitán povedal, že my sa ideme pozrieť i na reakcie tých ľudí, ako to prijmú. Tak ma trošičku vystrašili, musím sa priznať. V tej chvíli som vedela, že vlastne to už musí ísť von, že už to musím vysloviť, a naozaj to svoje poslanie povedať naplno a všetkým. Musím s veľkou láskou vám oznámiť, že kto teda som. Ja som archanjel Uriel, posol Boží, ktorý prináša Kristove vedomie. A ako povedal Boh, ja som druhý príchod Kristovho vedomia.“

Tak ako niekto kedysi v staroveku vytvoril príbeh o Ježišovi, ako moslimovia veria, že Mohamedovi korán nadiktoval archanjel Gabriel, podobne Benda vytvára príbehy o Vesmírnych ľuďoch, Kačenka príbehy o tom, čo jej radí Boh, čo má hovoriť ľuďom, a Anka tvrdí, že má telepatické schopnosti, a dokáže komunikovať s mimozemskou bytosťou menom „Bashar“. Doba od staroveku pokročila, a po osvietenstve a silnej kritike rôznych náboženstiev, najmä z pozície skepticizmu, sa Darryl Anka poučil, a prakticky sa bráni pred posmechmi. Na svojej stránke napísal:

„Vždy ľuďom jasne hovorím, že nemusia veriť tomu, že som počas channelingu v telepatickej komunikácii s mimozemskou bytosťou menom „Bashar“. Pokiaľ je pre nich prijateľnejšie, že slová vychádzajú z inej časti môjho vlastného vedomia, tak ja osobne s tým nemám problém. Aj tak nemôžem nikomu žiadnym spôsobom dokázať, že Bashar existuje. Nech už tieto informácie pochádzajú odkiaľkoľvek, priniesli pozitívne zmeny do života mnohých ľudí, vrátane mňa, a to je najdôležitejšie.“

Channeling je sprostredkovanie duchovnej komunikácie cez kanál. Channel je v preklade kanál. Čiže telesná bytosť (človek) prepúšťa cez seba ako cez kanál informácie, ktoré patria širšiemu spoločenstvu a prichádzajú od netelesných bytostí. Existuje viac druhov takejto komunikácie.

Darryl Anka vynikajúco opísal náboženskú podstatu. Nedá sa dokázať to, čo hlása, ale má sa tomu veriť. Buď uveríte jeho rečiam alebo nie.

Na stránke Expres.cz je článok z 13. októbra 2016 Do kontaktu s mimozemšťanmi ostáva ľudstvu 10 rokov, hovorí muž, ktorý sa s nimi zhovára. V článku je otázka:

A kedy dôjde na onen okamžik prvotného kontaktu? Dožije sa toho ešte naša generácia, alebo je to otázkou ďalekej budúcnosti?

Darryl Anka odpovedal:

„Bashar mi povedal, že začiatok týchto prvotných kontaktov by mal byť podľa jeho odhadov a pozorovania ľudského vnímania niekedy medzi rokmi 2025 a 2035. Teda je to už relatívne blízko.“

13. októbra 2016 tiež uverejnili článok Ako vstupuje mimozemšťan do človeka? Exkluzívne video inkarnácie vyspelej civilizácie.

Vo videu, ktoré je umiestnené v článku, je pekne vidno, ako Darryl Anka hrá divadlo pred obecenstvom. Na jeho správaní nevidím nič nadprirodzené, nič zvláštne. Dobrý psychiater vie takéto správanie aj odborne opísať. Mne stačí, že je celkom dobre vycvičený. Nacvičil si rôzne grimasy, trhavé pohyby, mimiku tváre, aby v naivných ľuďoch vzbudil dôveru, že naozaj do neho vstúpila nejaká iná bytosť, a že to už nie je on, Darryl Anka, ale jeho telesnú schránku len využíva tá cudzia duchovná bytosť na komunikáciu s obecenstvom, s divákmi, ktorí prišli na „seansu“, posedenie, stretnutie s Darrylom Ankom.

Darryl Anka aj keď bol médiom, čiže sprostredkovateľom, prostredníkom medzi duchovnou bytosťou Basharom a divákmi z Česka, nedokázal Anka hovoriť inak ako anglickým jazykom. Možno iný jazyk neovláda. Zaujímavé, že Bashar, taká vraj dokonalá duchovná bytosť z inej dimenzie, neovláda češtinu. Musela byť prítomná prekladateľka. Počas tohto predstavenia sa opýtala:

Veria mimozemšťania v boha alebo nie?

Darryl Anka odpovedal:

„To, čomu vy hovoríte boh, my hovoríme ‚všetko, čo je‘. Pre nás je to samotná existencia, samotné vedomie. Z našej perspektívy je všetko vytvorené, urobené z toho samého vedomia. Takže pokiaľ chcete používať svoj výraz ‚boh‘, môžete povedať, že všetko bolo stvorené z boha. Boh je všetko, čo existuje. Všetky stvorenia, ktoré existujú, sú len spôsoby ako boh zažíva seba, ako vidí sám seba. Všetko je odrazom, reflexiou toho jedného vedomia.“

Nech robia ľudia čo môžu, zatiaľ som sa nestretol s takým správaním, z ktorého by vyplývalo, že nie je výsledkom ľudského snaženia.

Kúzelník predvedie kúzlo, a divák má dojem, že to nie je ilúzia, trik, ale skutočnosť, čo vidí. Napríklad, keď kúzelník nechá zmiznúť človeka. Pričom ten človek sa len šikovne presunie nižšie, pod podlahu. Alebo ako David Copperfield v roku 1983 nechal zmiznúť pred zrakmi divákov Sochu slobody v New Yorku. Nábožní ľudia také deje nazývajú zázrakmi, rozumní ľudia vedia, že ide o triky, ktoré vymysleli ľudia. A na trikoch nie je nič nadprirodzené. Ani na trikoch Darryla Anku, ani na Ivovi Bendovi, ani na Kačenke. Ani na nijakom exorcistovi, ktorý sa hraje na vyháňača zlého ducha, diabla.

Rozdiel spočíva v tom, že kúzelník vás neklame, že to, čo vidíte, je skutočnosť. Obecenstvo vie, že robí šikovné triky. Náboženskí tvorcovia sa však tvária, že hovoria pravdu, pričom dobre vedia, že klamú svoje obecenstvo.

Nakoľko vo svete je veľmi veľa nábožných ľudí, do zákonov si presadili ochranu vedomého klamstva. Vedomé klamstvo nie je trestné. Naopak, ak budete upozorňovať na klamárov, riskujete trest, lebo nábožní si v niektorých zákonoch vytvorili napríklad zákon proti rúhaniu. Rúhanie je, ak kritizujete klamárov a podvodníkov v náboženských ideológiách. Za rúhanie je dokonca v niektorých štátoch trest smrti!

Z Ústavy Slovenskej republiky:

„Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné. Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať. Sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery sa zaručujú. Toto právo zahŕňa aj možnosť zmeniť náboženské vyznanie alebo vieru. Každý má právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru buď sám, buď spoločne s inými, súkromne alebo verejne, bohoslužbou, náboženskými úkonmi, zachovávaním obradov alebo zúčastňovať sa na jeho vyučovaní.“

Kačenka môže ľuďom hovoriť o tom, čo jej povedal boh. Tiež Benda môže hovoriť o Aštarovi Šeranovi. A Darryl Anka môže pokojne a beztrestne zarábať na dôverčivosti naivných ľudí. Zarábať, to zdôrazňujem preto, lebo vstupenka na jeho seminár s filmom stojí 4 490 Kč, to je približne 166 €, alebo v niekdajších slovenských korunách 5 000 Sk. Vstupenka na film sa pohybuje od 390 Kč (14 €, 422 Sk) po 590 Kč (22 €, 663 Sk).

Darryl Anka v upútavke na svoj film First contact (Prvý kontakt) má napísaný citát od Marka Twaina:

„Truth is stranger than fiction.“ (Pravda je zvláštnejšia než fikcia.)

Ale Mark Twain tiež povedal:

„Religion was invented when the first con man met the first fool.“ (Náboženstvo vzniklo, keď sa prvý podvodník stretol s prvým hlupákom.)

Poznámka (14. januára 2018):

Od 11. januára 2018 si už nemyslím, že to povedal Mark Twain.

Pozri: Twain alebo Voltaire?

Žiaľ, náboženstvo je ideológia, v ktorej je základom fikcia, takže ľudia veria viac fikcii než pravdivým informáciám.

Kým proti nebankovým subjektom, alebo proti šmejdom, ktorí predávajú hrnce, štát vie rázne zakročiť, tak náboženstvá majú svetovú výnimku (imunitu z nerozumu). Náboženskí šmejdi môžu pokojne spávať, pretože sú pod ochranou svetských zákonov. Oni sa síce pretvarujú, že sú pod ochranou božou, ale pozrite sa na kostoly a rozmýšľajte, akáže je tam božia ochrana, keď si nechávajú nainštalovať „svetské“ bleskozvody. Žeby odôvodnený strach z boha Perúna? Ale to protirečí kresťanskej ideológii o existencii jediného Boha. Práve toho ich boha. A napríklad pápež sa preváža v pancierovom voze. Tiež nedôvera voči bohu, v ktorého verí. Alebo je to tak, že aj pápež je len človek ako iní ľudia a tiež dobre vie, že náboženstvá, všetky tie reči o bohoch, sú len obyčajné rozprávky pre dospelých? Ale nemôže to verejne povedať, razom by stratil svoje príjmy. A to platí aj o ostatných nábožných.

Bertrand Russell v knihe Skeptické eseje (1928) napísal:

„Ohromná väčšina intelektuálne významných ľudí neverí kresťanskému náboženstvu, no skrýva túto skutočnosť pred verejnosťou, pretože sa bojí, že stratí svoje príjmy.“

Takzvaní „múdri ľudia“, teda tí, čo si o sebe myslia, alebo sa o nich hovorí, že sú múdri, vzdelaní, že patria medzi intelektuálov, lebo majú vysokoškolské vzdelanie, chvália sa akademickými titulmi, sú prakticky pre spoločnosť nanič, keď mlčia. Keď sa neozývajú voči bludom a nezmyslom, ktoré sa šíria vo svete. Nech potom nenariekajú vo svojich „vedeckých publikáciách“ ako je to s ľudstvom zle.

Archív:

Ivo Benda propaguje Vesmírnych ľudí Síl svetlaKačenkaDarryl AnkaO BasharoviVstupenkyTruth is stranger than fiction

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Za úderom blesku do kostolov je

grécky boh Zeus (Počet hlasov: 2)
(2.60 %)

kresťanský boh (Hospodin) (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

iný boh (iná nadprirodzená bytosť) (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

chýbajúci bleskozvod (porucha na bleskozvode, prírodná príčina) (Počet hlasov: 75)
(97.40 %)Celkom hlasovalo: 77

Ján Parada, 14. 10. 2016 | Prečítané: 1433 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 34
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore