www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @901
Počítadlo


Spam poison

Učitelia základných škôl chcú učiť vonku. Do prieskumu Hurá von sa zapojilo 705 z nich z celého Slovenska

21. máj – Medzinárodný deň vyučovania vonku

CEEV Živica pri príležitosti Medzinárodného dňa vyučovania vonku, ktorý tento rok pripadá na 21. máj, zrealizovala prieskum medzi učiteľmi základných škôl o tom, či a aké predmety by chceli preniesť z triedy von do prírody – do lesa, parku alebo záhrady. Z prieskumu vyplýva, že učitelia vonku jednoznačne učiť chcú, ale potrebujú metodickú podporu.

Medzinárodný deň vyučovania vonku je globálne hnutie, ktoré inšpiruje a oslavuje hry a učenie sa vonku, počas vyučovania aj mimo neho. Tento rok pripadá na 21. máj, ale v Živici sa rozhodli rozšíriť ho na celý mesiac máj, čo súvisí aj s obmedzenými možnosťami vyučovania počas koronakrízy a veľkým potenciálom využiť učenie sa vonku nielen v nastávajúcich letných mesiacoch.

„Vyučovanie vonku a prenesenie tém z učebných osnov von do prírody, je skvelý prostriedok ako nielen počas koronakrízy dosiahnuť to, že deti budú na čerstvom vzduchu a zároveň zážitkovým spôsobom preberú učivo,“ hovorí Ivana Poláčková z platformy Hurá von, ktorú zastrešuje Živica.

Tá sa už niekoľko rokov snaží prostredníctvom viacerých projektov ako „Záhrada, ktorá učí“, „Sadovo“, „Zelená škola“ alebo „Mestské včely“ vytiahnuť učiteľov a deti von z tried a ukázať im možnosti, ako prirodzenou a pútavou formou nasať nové vedomosti.

Z prieskumu vyplýva, že medzi vyučovacie predmety, ktoré by učitelia základných škôl najradšej preniesli do vonkajšieho prostredia, patria prírodoveda, výtvarná výchova, matematika a vlastiveda. Nasleduje telesná výchova a slovenský jazyk a literatúra. Živica sa preto na základe prieskumu rozhodla, že pre základné školy vypracuje metodické listy vyučovania vonku pre 4 najžiadanejšie predmety. Spolupracovať na nich bude aj s partnerskými organizáciami z Českej republiky.

„Už dlhšie vnímame veľký záujem škôl o naše outdoorové projekty a radi by sme podporili nielen učiteľov, ktorí už vonku učia, ale aj tých, ktorí sa na to zatiaľ neodhodlali, pretože im chýba metodika,“ hovorí Poláčková.

Je podľa nej veľmi dôležité cielene posilňovať senzitivitu (citlivosť) populácie voči životnému prostrediu, čo sa pri učení v prírode deje veľmi prirodzene.

„Koronakríza v spojení s klimatickou krízou sú dnes veľmi jasnou ukážkou našej zraniteľnosti a priamej závislosti na prírode a jej zdrojoch. Vyučovanie vonku v prírode je jedným z nástrojov, ako prirodzene obrátiť pozornosť na tento fakt a upozorniť na problémy, ktoré už viac nemôžeme ignorovať,“ dodáva.

Okrem pripravovanej metodiky, ktorá by mala byť dokončená už v lete a prístupná v elektronickej podobe pre všetky základné školy, pripravila Živica na celý máj zaujímavé tipy na aktivity a inšpirácie nielen pre učiteľov, ale aj pre rodičov a starých rodičov, ktoré vedia využiť pri učení sa s deťmi, vždy pre iný druh prostredia – les, záhrada, sad, sídlisko…

V ponuke budú zaujímavé webináre so skvelými slovenskými aj zahraničnými lektormi, konkrétne tipy na jednoduché aktivity vonku, ktoré s deťmi zvládnu aj starí rodičia a ďalšie zaujímavé inšpirácie na bádateľské úlohy, ktoré učitelia môžu deťom zadať aj na diaľku. Stačí sledovať facebookovú stránku Živice a webovú stránku www.huravon.sk.


Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

CEEV Živica, 07. 05. 2020 | Prečítané: 132 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore