www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @476
Počítadlo


Spam poison

Tri bodky namiesto trojvršia

Nepodarok s názvom Slovensko

Po dvadsiatich rokoch existencie súčasnej samostatnej demokratickej Slovenskej republiky musím zodpovedne konštatovať, že slovenské etnikum historicky nedozrelo na vlastné spravovanie svojich vitálne dôležitých funkcií. Niet pochýb, že v postavení národnostnej menšiny v rámci českej (československej) štátnosti by dnes slovenská kultúra mala podstatne priaznivejšie a dôstojnejšie podmienky na rozvoj ako v doterajšom ovzduší duchovného maloroľníctva a materiálneho príštipkárstva.

Zo živorenia na hranici či za hranicou kultúrneho zániku nás dozaista nevymania ľudia, ktorí síce sami v nijakej etape historického vývoja nemali nedostatok finančných prostriedkov a spoločenského vplyvu, ale o to výraznejšia vždy bola absencia ich charakteru.

Pri niektorých aktuálnych úkazoch a tendenciách akoby naozaj do nášho života priamo z hrobu vstúpil Franz Kafka so všetkým, čo reprezentuje ako zvestovateľ čoraz mizernejšej súčasnosti a prognostik súmraku elementárnych atribútov ľudskosti vo vzájomných vzťahoch bytostí, ktoré stvoriteľ údajne zhotovil na svoj obraz.

Nie som stúpencom koncepcie vyvolených národov, ale keď sa pozrieme na Západ, konkrétne do Českej republiky či do krajín, kde sa hovorí po nemecky, museli by sme trpieť slepotou, aby sme nevideli civilizačnú úbohosť Slovenska a jeho metropoly, hoci sa mnohí radšej utešujú pohľadom na ešte horšie pomery na východ od nás alebo priamo v rozvojových štátoch tretieho sveta.

Obávam sa, že naše neudržateľné postavenie a hmlisté vyhliadky by primeranejšie vyjadroval štátny symbol s tromi bodkami namiesto trojvršia, ktoré máme – mimochodom – spoločné s vývesnými štítmi či firemnými tabuľami Maďarska a Slovinska. Nebudem sa však púšťať na tenký ľad heraldiky, hoci ako dlhoročný reklamný tvorca chápem význam obchodných značiek, ale práve preto si uvedomujem, že prvoradá je vždy kvalita produktu, a tým je v našom prípade nepodarok so starým známym názvom Slovensko.

Jednoducho si to treba chlapsky priznať a racionálne zrevidovať prežitý slogan do priliehavejšej podoby zvolania: Dosť bolo primitívnej zvrchovanosti! Alebo ak chcete: Dosť bolo zvrchovanosti primitívov!

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 28. 11. 2013 | Prečítané: 5648 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore