www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @994
Počítadlo


Spam poison

Topánky Made in Europe vznikajú za rovnakých podmienok ako v Číne

Označenie Made in Europe spotrebitelia často považujú za záruku kvality a dobrých pracovných podmienok

Nový výskum medzinárodnej iniciatívy Change Your Shoes (Obuj sa do toho) však ukazuje opak. Topánky vyrábané v Európe vznikajú za podmienok podobných tým v Ázii. Robotníci a robotníčky, ktorí našu obuv vyrábajú, dostávajú veľmi nízke mzdy, ktoré im nestačia ani na pokrytie základných potrieb. Pracujú rovnako v úplne nevyhovujúcom prostredí. Výskum skúmal pracovné podmienky v továrňach v Albánsku, Bosne a Hercegovine, Macedónsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. V skúmaných továrňach šijú napríklad značky Zara, Lowa, Deichmann, Ara, Geox, Baťa alebo Leder & Schuh.

Napríklad mnohé topánky, ktoré si u nás kupujeme ako talianske, sa v skutočnosti vyrábajú v továrňach v Rumunsku (do Talianska vyvážajú 29 miliónov párov topánok ročne) alebo Albánsku (11,2 milióna párov topánok, t. j. 99 % albánskej produkcie). Nemecké topánky sa o. i. vyrábajú na Slovensku (20 miliónov párov topánok) či v Poľsku (14 miliónov párov topánok). Z výskumu vyplýva, že robotníci a robotníčky vo všetkých sledovaných štátoch pracujú v škandálnych podmienkach. Najväčším problémom sú pre nich príliš nízke mzdy, ktoré sa držia väčšinou na úrovni zákonom danej čistej minimálnej mzdy. Tá bola v roku 2016 v Albánsku (140 €), Macedónsku (145 €), Bosne a Hercegovine (164 €) i Rumunsku (156 €) dokonca nižšia než v Číne (213 €). Rumunská robotníčka k výške svojho platu uviedla:

„Úspory? Z nášho platu neušetríme nič. Môj manžel musel odísť na niekoľko mesiacov do Nemecka pracovať na stavbu, aby sme mali nejaké peniaze na kúrenie na zimu. To sú naše úspory.“

Aby robotníci a robotníčky vôbec dosiahli na minimálnu mzdu, musia väčšinou pracovať bez ochranných pomôcok, ktoré ich chránia pred lepidlami a nebezpečnými chemickými látkami. Slovenská robotníčka v pobočke firmy Rieker to okomentovala:

„Môžem požiadať o rukavice a ochrannú masku, ale s rukavicami som pomalšia, takže nedokážem splniť bežné výrobné kvóty. Kvôli ochrannej maske sa mi horšie dýcha. Takže používam parfém a šatku, cez ktorú dýcham.“

Veľkým problémom sú tiež príliš vysoké alebo príliš nízke teploty v továrňach. Slovenský robotník nám oznámil:

„V lete je horúčava tak neznesiteľná, že sme museli len toho roku šesťkrát volať záchranku.“

Tento problém nám potvrdili robotníci a robotníčky z celého regiónu. Robotníčka z macedónskej továrne, v ktorej pracuje zhruba tisíc ľudí a vyrábajú sa tu značky ako GEOX, Deichmann či Baťa, uviedla:

„Dnes sme kúrili do pol jedenástej ráno, potom nám kúrenie vypli a vo vnútri bolo naozaj chladno.“

Keď v lete niekoľko žien omdlelo, uviedli, že im nebola poskytnutá lekárska starostlivosť. Nechali ich tam len tak alebo im pomohli až ich spolupracovníčky.

Robotníčka z rumunské továrne povedala:

„Záchod neskutočne smrdí. V továrni neustále používame latríny. Predstavte si, aké to asi je, keď dvesto žien používa jeden záchod. Zápach je tak silný, že ho po celom dni v práci cítime z oblečenia.“

Ďalšia robotníčka doplnila:

„V lete nosím iba pracovnú košeľu, pretože v továrni je horúco a všetci sa potíme. K dispozícii nie je žiadna pitná voda a musíme vystačiť s vodou z kohútika, ktorá nie je pitná. Vo vnútri v hale je tiež mnoho prachu.“

Robotníci a robotníčky majú strach organizovať sa v odboroch a so svojimi problémami sa nemajú na koho obrátiť. V Bosne a Hercegovine tiež uviedli, že pri priamych konfliktoch s vedením sú sankcionovaní zrážkami z platu.

„Výsledok výskumu opäť dokazuje, že veľké firmy pracovné podmienky vo svojich dodávateľských reťazcoch príliš neriešia. Musia prijať zodpovednosť a trvať na dôstojných podmienkach vo výrobných továrňach. Zároveň by verejnosti mali vysvetliť, prečo pre nich nie je bezpečnosť a dôstojnosť robotníkov a robotníčok dôležitá,“ okomentoval poznatky Petr Mareš z organizácie NaZemi, ktorá výskum v rámci kampane Obuj sa do toho vydala.

V roku 2014 sa na celom svete vyrobilo 24,3 miliardy párov topánok. Aj keď globálnemu trhu dominuje Ázia, v európskom odbyte hraje stále významnú rolu európska produkcia. Európa zaisťuje zhruba 3 % z celosvetovej výroby (729 miliónov párov topánok) a približne 17 % z celosvetového odbytu (3,3 miliardy párov topánok). Takmer 90 % všetkých topánok, ktoré sa v Európe vyrobia, je určených k predaju v európskych štátoch.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Gabriela ŠtěpánkováGabriela Štěpánková
– komunikácia s masmédiami
– mimovládna nezisková organizácia NaZemi presadzuje globálne vzdelávanie, usiluje o zodpovednosť firiem za vlastné dodávateľské reťazce a propaguje fair trade ako účinnú podporu pestovateľov a pestovateliek z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky
Čerpané z: www.nazemi.cz

Gabriela Štěpánková, 13. 03. 2017 | Prečítané: 867 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (5 hl.)
 
Sýkorka belasá (10 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 23
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Podporte 2 percentami ľudské práva
02-07-20 * 22:34
 Re: Werner
02-07-20 * 19:16
 Re: Werner
02-07-20 * 16:45
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore