www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @343
Počítadlo


Spam poison

Tlačová správa k pripomienke k návrhu zákona o geodézii a kartografii a k návrhu zákona o katastri nehnuteľností

Stanovisko Inštitútu zamestnanosti

Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK SR) predložil dňa 14. marca 2014 do medzirezortného pripomienkového konania návrh nového zákona o geodézii a kartografii a návrh nového zákona o katastri nehnuteľností. K tomuto návrhu sme vydali hromadnú pripomienku ktorá je dostupná na www.changenet.sk.

Súčasné návrhy z dielne ÚGKK SR výrazne kopírujú návrh zákona z roku 2012, ktorý bol v roku 2013 aj vďaka našim pripomienkam stiahnutý z legislatívneho procesu. Aktuálne návrhy sa, rovnako ako návrh z roku 2012, naďalej snažia obmedzovať používateľov dát, klásť neprimerané požiadavky na kartografov a vydavateľov a napriek prísľubu ÚGKK, že „bude opäť priestor na spoločné rokovania ešte pred predložením návrhu zákona do pripomienkového konania“, sa tento priestor neobjavil.

Za najviac závažné považujeme:

  1. Bezdôvodné obmedzenie uplatnenia zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
  2. Zásah do kompetencií jednotlivých orgánov štátnej správy a rozpory s existujúcimi právnymi predpismi v predmetnej oblasti s rizikom tvorby výraznej finančnej záťaže na štátny rozpočet.
  3. Absencia konzistencie oboch návrhov právnych predpisov v oblasti prepojenia katastrálnych údajov a mechanizmov na ich využívanie s informačným systémom geodézie a kartografie.
  4. Obmedzená reálna podpora princípov reformy ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa) predovšetkým v oblasti eliminácie neopodstatneného vykazovania a sprístupnenia strojovo spracovateľných údajov (open data) pre tvorbu nových služieb a aplikácií s pridanou hodnotou.
  5. Neodôvodnené obmedzenie prístupu a možnosti opätovného využívania údajov a služieb priestorových údajov informačného systému geodézie a kartografie.
  6. Aktualizácia právnych predpisov by nemala odzrkadľovať výsledky implementácie OPIS projektov, ale naopak, úpravy právnych predpisov by mali usmerňovať spôsoby implementácie a výstupy OPIS projektov.

Širšou odbornou verejnosťou neposúdené návrhy môžu výrazne negatívne ovplyvniť možnosti efektívnej tvorby a opätovného využívania referenčných ako aj odvodených tematických údajov a služieb v oblasti verejnej správy, samosprávy, podnikateľského, neziskového sektora, ale aj bežných občanov.

Najlepším príkladom je priznávanie dane z nehnuteľnosti. Vzhľadom na to, že všetky skutočnosti potrebné pre zostavenie daňového priznania uvádzajú povinné osoby už pri registrácii nehnuteľnosti, nie je potrebné ich opätovné oznamovanie formou daňového priznania. Verejný sektor by registráciou získané údaje mal vedieť zdieľať, informačné systémy by sa mali prepojiť v súlade s reformou ESO.

Odstránením sporných bodov sa zlepší a sprehľadní podnikateľské prostredie, zvýši sa zamestnanosť a komfort používania verejných údajov. Odstránením administratívnej náročnosti vykazovania sa eliminuje potenciál vzniku podlžností voči verejnému sektoru, vďaka čomu poklesne riziko exekúcií.

V súvislosti s uvedeným sa 28. marca 2014 uskutočnila tlačová konferencia, cieľom ktorej bolo konkretizovať pripomienky k návrhom ÚGKK a predstaviť ich verejnosti skôr, ako bude medzirezortné pripomienkové konanie pre návrhy ukončené. Autori pripomienok vyzvali verejnosť, aby aj tentokrát zasiahla proti snahe obmedziť možnosť používania dát a zapojila sa do pripomienkovania sporných návrhov.

Hromadná pripomienka: www.changenet.sk

Autori pripomienok:

Ľubor Illek (Spoločnosť pre otvorené informačné technológie),
Michal Páleník (Inštitút zamestnanosti),
Miloslav Ofúkaný (Geoinformatika.sk),
Jozef Vince (Freemap Slovakia)
Martin Tuchyňa

Odkazy:
[1] Návrh zákona o geodézii a kartografii v legislatívnom procese
[2] Návrh zákona o katastri nehnuteľností v legislatívnom procese
[3] Informácia o priebehu a výsledkoch hromadnej pripomienky k novele zákona o geodézii a kartografii v r. 2012

O Spoločnosti pre otvorené informačné technológie:
je združenie ľudí, ktorých spája idea propagácie používania otvorených technológií v rôznych oblastiach života spoločnosti. Mnohí z nás k vytváraniu povedomia v oblasti otvorených technológií prispievali dlhé roky, či už individuálne alebo v malej skupine. SOIT združuje nielen IT odborníkov, ale aj bežných používateľov alebo potenciálnych používateľov otvoreného softvéru a otvoreného obsahu. Sme otvorení každej spolupráci s jednotlivcami a organizáciami s rovnakými cieľmi. Medzi hlavné aktivity SOIT patrí organizácia seminárov a konferencií (najmä každoročná konferencia ktorá sa bude konať v júli), pripomienkovanie zákonov a legislatívy a účasť na pracovných skupinách pri štandardizácii IT.

O Inštitúte zamestnanosti:
je občianske združenie, mimovládna nezisková nezávislá organizácia, predmetom činnosti ktorej je výskum problémov zamestnanosti. Inštitút získava a zhromažďuje informácie o trhu práce s cieľom byť platformou pre ich výmenu. Pozornosť sa už dlhoročne sústreďuje na trh práce SR v zmysle jeho diferencovanosti podľa regiónov, veku, vzdelania a inej štruktúry. Orientujeme sa na problémy aktívnych politík trhu práce, celoživotného vzdelávania, vypracovávame stredno a dlhodobé stratégie a prognózy s ohľadom na regionálne rozdiely. Organizujeme konferencie a semináre zamerané na problematiku trhu práce, spolupracujeme s mnohými odborníkmi i širokou verejnosťou a podieľame sa na tvorbe legislatívy SR.

O Geoinformatika.sk:
je spravodajský portál, ktorý prináša aktuálne domáce a zahraničné dianie, týkajúce sa slovenskej a českej geokomunity (geoinformačnej komunity) – skupiny používateľov geografických informácií. Po obsahovej stránke ponúka prehľad o geografických informáciach, geoinformačných systémoch a technológiách z rôznych akcií, odvetví a vedných disciplín; na webovej stránke portálu nájdete novinky o dátach, softvéri, hardvéri, službách a pracovných ponukách, môžete si prezrieť fotky z akcií, stiahnuť dokumenty a diskutovať na rôzne témy.

O Freemap Slovensko:
Skupina pod značkou Freemap Slovakia pôsobí od roku 2006, kedy sa nadšenci podporujúci medzinárodný projekt Openstreetmap rozhodli poskytovať jej slovenských členom ďalšie nadštandardné služby. V priebehu niekoľkých rokov sa služby rozrástli natoľko, že sa tím rozhodol dať Freemap-u aj právnu formu. Koncom roka 2009 bolo založené občianske združenie. Projekt openstreetmap zastrešuje celosvetovo viac ako 1,5 milióna prispievateľov a jeho členovia prevádzkujú stovky služieb a portálov. Medzi slovenské patria najmä www.freemap.sk, www.nabezky.sk, www.cyklotrasy.sk a www.oma.sk.

Tlačová konferencia bola realizovaná v rámci projektu Verejné politiky zamestnanosti. Projekt je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Inštitút zamestnanosti
– je občianske združenie, mimovládna nezisková organizácia, ktorej náplňou je výskum problémov zamestnanosti
– zbiera informácie o trhu práce s cieľom byť platformou pre ich výmenu
Čerpané z: www.iz.sk

IZ, 01. 04. 2014 | Prečítané: 999 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Mladá sila
25-02-20 * 17:18
 Mladá sila
23-02-20 * 22:24
 Re: Nebezpečný vírus ohrozuje
23-02-20 * 09:48
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore