www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @112
Počítadlo


Spam poison

Televízny dokument

Pripravuje sa unikátny viacdielny dokument

Predpokladaný dátum: jún 2012

Miesto konania: Miesto a dátum včas oznámime

Členovia ateistického tímu:

 

Členovia teistického tímu:

Ing. Jan Topinka, Ph.D., DrSc.

 

Mgr. Josef Havíř, Dr.

Ing. Miroslav Krob

 

RNDr. Jakub Hofman, Ph.D.

Ing. Vladimír Krigl

 

RNDr. Jaroslav Turánek, CSc.

Antonín Vaněk

 

Doc. RNDr. Vladimír Ptáček, CSc.

Mgr. Petr Gadas

 

prof. Dr. Josef Dolista, Th.D. Ph.D.

prof. Dr. Ivan Holoubek

 

 

Karel Zakar

 

 

Michal Hejč

 

 

Mgr. Vít Hubinka

 

 

doc. Mgr. Jiří Krtička, Ph.D.

 

 

doc. RNDr. Jaromír Leichmann, Dr.

 

 

prof. JUDr. Josef Fiala, CSc.

 

 

MUDr. Václav Urbánek, CSc.

 

 

Dr. Ing. Jan Čížek

 

 

doc. Igor Bartish, Ph.D.

 

 

J. H. Špaček

 

 

M.A. Marie L. Neudorflová, Ph.D.

 

 

Ing. Peter Šebo, CSc.

 

 

Ing. Ivo Friedjung

 

 

Vážené dámy a páni,

celosvetová vedecká obec sa s postupujúcim vedeckotechnickým pokrokom dostáva do stále viac sa prehlbujúcej disproporcie s kresťanským náboženstvom. Posledným prípadom je schválenie zázraku, ktorý údajne vykonal zomrelý pápež Ján Pavol II., ktorého podstatou je vyliečenie mníšky z Parkinsonovej nemoci.

Tento prípad neodbytne nastoľuje otázku, aký postoj by mala k takým zázrakom zaujať lekárska veda a celá spoločnosť. Možno povedať: nie, to nie je možné, ešte žiadnemu lekárovi na celom svete sa nepodarilo nikoho vyliečiť z tohto ochorenia; alebo áno, je to možné, ale potom by sa cirkev nevyhnutne zachovala sebecky voči ostatným pacientom, chorým na túto chorobu, ktorí zázrakom tiež mohli byť vyliečení, ale neboli.

Do podobne nezávideniahodnej situácie sa dostávajú i ďalšie vedecké odbory. Ako príklad možno spomenúť televízny dokument o turínskom plátne. Cirkev povolila odobrať vzorku k zisteniu veku plátna rádiokarbónovou metódou. Tri univerzitné tímy dospeli s nie príliš veľkým rozptylom k tomu istému výsledku, ktorý datoval turínske plátno do prelomu 13. a 14. storočia a ktorý označoval plátno za podvrh. Tieto výsledky následne napadla dvojica amatérskych výskumníkov s tým, že zhodou okolností práve ten kúsok, ktorý bol odstrihnutý pre skúmanie, bol niekedy v 16. storočí utkaný s prímesou bavlny, čo ovplyvnilo výsledky rádiokarbónovej metódy. Táto dvojica označila plátno za pravé, teda za to, do ktorého bol zabalený Ježiš po svojej smrti. Vedcom potom už nebol daný priestor, aby sa k záverom amatérskej dvojice vyjadrili alebo aby ich vyvrátili. Inými slovami, ako záväzný bol cirkvou prijatý záver amatérov a vedecký bol odmietnutý.

Všetky dokumenty s náboženskou tématikou sú spracovávané tak, aby vyzneli v prospech náboženských tvrdení. Napr. v dokumente o babylonskej veži bolo vedecky skúmané, či z páleného materiálu (tehál) mohli vtedajší stavitelia postaviť vežu, siahajúcu „do nebies“. Záver znel: Mohli, pevnosť tehál to umožňovala. Text v Biblii bol tak potvrdený a uznaný za pravdivý. Vo vzduchu však zostali visieť desiatky nezodpovedaných otázok, ktoré naopak mohli stavbu babylonskej veže spochybniť.

Naše združenie Humanistickí ateisti sa preto obracia na celú spoločnosť so žiadosťou o podporu projektu, ktorého výsledným produktom by mal byť viacdielny televízny dokument, v ktorom by sa formou diskusie a prevádzaním pokusov mali dva tímy, jeden ateistický a jeden teistický, dobrať k jednoznačnému záveru ku každému náboženskému atribútu či dogme.

Zmyslom a cieľom tohto projektu by malo byť potvrdenie alebo vyvrátenie skutočnosti, že náboženstvo a náboženská viera je iba mysticizmus, a je teda rýdzo súkromnou záležitosťou veriacich, do ktorých by sa štát nemal nijako angažovať. Zároveň by mal dokument vyjasniť, či zo strany cirkví nedochádza k zľahčovaniu a spochybňovaniu vedeckých postojov a výsledkov vedeckej práce vo všetkých oblastiach, v ktorých veda pôsobí.

Chceli by sme svoje pátranie, bádanie a hľadanie odpovedí na všetky otázky, spojené s otázkami viery v boha a náboženstiev, viesť s maximálnou možnou objektivitou a úplne vyčerpávajúcim spôsobom. Inými slovami, hodnotenie žiadneho atribútu by nemalo skončiť patom v zmysle: Mýlite sa, my máme pravdu – a druhá strana: Nie, vy sa mýlite a my máme pravdu.

Aby mohol vzniknúť taký unikátny a pokiaľ možno úplne vyčerpávajúci viacdielny dokument, je potrebné, aby sa do práce na ňom zapojilo maximum vedeckých kapacít z teistického i ateistického tábora.

Zástupcovia ateistického tímu a teistického tímu sa potom obratia na vedenie Českej televízie so žiadosťou alebo návrhom na natočenie tohto dokumentu. Sme presvedčení, že takto vyrobený dokument bude unikátny a veľmi zaujímavý a mohol by upútať pozornosť divákov po celom svete.

Záverom vyzývam všetkých, pre ktorých je pravda prioritou, pripojte sa k nám a staňte sa členmi tímov, ktoré podrobia skúmaniu náboženské mýty a položia na misky váh svoje argumenty; na jednu teistické, na druhú ateistické. Svoj záujem o účasť na projekte oznámte, prosím, na bwe@razdva.cz.

Za občianske združenie Antonín Vaněk, predseda

Pod čiarou

P. S. 1: Vítaní sú všetci, ktorí by chceli výrobu tohto dokumentu finančne podporiť.

P. S. 2: Pracovné stretnutie ateistického tímu sa uskutoční 30. marca 2011 v Galérii Karla Zakara v Prahe.

Stretnutie ateistického tímu sa uskutoční v predbežnom zložení, aby prediskutovali technické záležitosti okolo pripravovaného projektu televízneho dokumentu. Presný termín a čas vysielania v televízii bude včas oznámený.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Antonín Vaněk Antonín Vaněk
– predseda občianskeho združenia Humanistickí ateisti z Českej republiky
– životné krédo: „Na život je potrebné nazerať realisticky; ani optimisticky, ani pesimisticky.“
Čerpané z: Televizní dokument

Antonín Vaněk, 14. 03. 2011 | Prečítané: 4519 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
 Kto koľko tipuje?
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore